Orta Amerika seyahatimizdeki ilk ülke; Belize, uzun adı ile Belize Cumhuriyeti. Bugünkü durağımız ise Belize’de yer alan Mayalar döneminden kalma bir antik kent olan Altun Ha
Belize Cumhuriyeti ufak bir ülke, yüzölçümü 22.965 km2, nüfusu ise 320 bin kişi civarında. Kuzeyinde Meksika, güneybatısında Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi yer alır. Belize fiziki yapı olarak 2 ana bölüme ayrılır. Kuzeyini ovalık alan, güneyini dağlık ve ormanlık alan oluşturur. Doğusunda yer alan Karayip Denizi’nin kıyıları ise mercan adacıkları ile kaplıdır.
 
Miami ile Belize City arası uçakla 1 saat 55 dakika sürüyor. Bu uçak yolculuğunda Belize’ye yaklaştıkça küçük bir alanda çok farklı yeryüzü şekillerini görebiliyoruz. Akarsu havzaları, bembeyaz uzanan kumsallar, oldukça derin içi su dolu çukurlar…

Ülkenin en büyük ve en önemli akarsuyu; Belize Nehri. En yüksek yeri Maya Dağları’ndaki Victoria Tepesi (1122 metre). Bir de Belize, dünyadaki bazı “en”lere de sahip. Mesela dünyanın en uzun mercan resifleri Belize’de. Yine dünyanın en derin deniz çukuru da Belize’de yer alıyor.
 
Artık bu “en”ler ülkesi ile tanışma zamanı… Havaalanı çıkışında bizi daha önce internetten ayarlamış olduğum rehberimiz Laselle karşıladı. Laselle 70 yaşlarında ama oldukça dinç bir beyefendi. Bize tüm Belize seyahatimiz boyunca eşlik edecek. Hem şoförlük hem de rehberlik yapacak.
 
Belize, Orta Amerika ülkeleri içinde resmi dili İngilizce olan tek ülkedir. Aynı Uzakdoğu’da Filipinler’in resmi dilinin İngilizce olması gibi. Bu nedenle rehberimiz ile anlaşmakta hiç sıkıntı yaşamıyoruz.
 
Hiç vakit kaybetmeden doğruca ilk gün programımızda yer aldığı gibi Altun Ha’ya doğru yola çıkıyoruz. Hava oldukça sıcak. Ülkede tropikal iklim hâkim. Senelik sıcaklık ortalaması 12-33 derece arasında değişiyor. En sıcak aylar; Şubat ve Mart. Biz ziyaret ettiğimizde ise aylardan Ocak’tı.
 
Geziyi ilk olarak Aralık ayı gibi planlamıştım ama kasırga olabilme ihtimali ile hiç karşılaşmamak için seyahatimizi Ocak ayında planladık. Belize’deki en büyük doğal afetlerden biri özellikle Kasım ayında meydana gelen fırtına ve kasırgalar. Hatta başkentin değişmesine bile etki edebiliyor. Belize’nin başkenti 1961’e kadar Karayip kıyısında yer alan Belize City’miş ama kasırga sebepli hasarlar nedeniyle daha iç kısımdaki Belmopan’a taşınmış. Ama halen Belize, Belmopan ile kıyaslandığında çok daha gelişmiş bir kent.
 
Biraz ilerledikten sonra hızlıca yeşilliğin arttığına tanık oluyoruz. Bitki örtüsü kısa mesafede değişti. Daha geniş yapraklı ağaçların arasındayız.

Hatta bu sırada çok ilginç ağaç türleri de görüyoruz.

Bu ağaca Laselle’nin dediğine göre “Dragon Tree” yani ejderha ağacı diyorlar. Zaman içinde bir sarmaşık gibi tüm ağacı kaplayıp ağacın beslenmesini engelleyerek uzun dönemde ölümüne sebep oluyormuş.
 
Burada bitki örtüsü daha sıklaştı demiştim. Aslında ülkede daha güneye doru gidildikçe gür ormanlarla kaplı dağlık kesim başlıyor. Bu ormanların içinde de pumadan jaguara, timsahtan maymuna çok çeşitli hayvan yaşıyor. Biz bunları doğal ortamında olmasa da Belize’deki 4. günümüzde Belmopan’da kaldığımız otelin bahçesinde gördük : )
 
Köy yolları arasında ilerlerken Afro-Amerikan bir delikanlının plastik şişelerde bir şey sattığı dikkatimizi çekiyor. Denemeden olmaz hemen duruyoruz. Dört çeşit şarap üretip satıyor. Ama bu şaraplar üzümden yapılmıyor. Her biri farklı bir çiçek ve meyveden yapılıyor. Benim favorim Cashew Nut’tan yapılandı.

Burada tadım yapıp 2 şişe alarak bu gençle vedalaşıyoruz.

Bu arada bize veda eden biri daha oldu : )

Çok geçmeden bir restoranda durduk. Restoran derken beklentiniz büyük olmasın. Dört tarafı kapalı, plastik masa ve sandalyeleri olan bir yer. Ama buranın asıl özelliği; Cibnat adı verilen bir yemeği oldukça lezzetli yapmaları.
 
Bu yemek, Belize’nin en popüler yemeği. Vejetaryen bir fare cinsi hayvandan yapılıyor.

Laselle’in anlattığına göre zamanında İngiltere kraliçesi Belize’yi ziyaret ettiğinde kendisine bu yemekten ikram etmişler ve kraliçe bu yemeğe bayılmış. Bir diğer popüler yemekleri ise “cow foot soup” dedikleri inek ayağı çorbası idi, aynı paça : )
 
Karnımız da doydu, sırada Altun Ha var.

Altun Ha, Belize’de en iyi korunmuş olan Maya harabeleridir. Toplam 8 kilometrekarelik bir alan kaplayan Altun Ha, 1961’de fark edilmiş ve 1964 senesinde yapılan kazı çalışmalarına başlanmış. Buradaki kazı çalışmaları 1970’li yıllara kadar devam etmiş.

Eski bir Maya kenti olan Altun Ha’da 13 tapınak, 2 meydan ve çok sayıda ev yer alıyor. Burası Mayaların klasik dönemine denk geliyor.

Belize City’nin 31 km kuzeyinde yer alan Altun Ha’nın kazıları sırasında burada bol miktarda yeşim taşı ve obsidyen bulunmuş. Bu nedenle araştırmacılar, zamanında Altun Ha’nın önemli bir ticaret merkezi olduğunu söylüyorlar.
 Bölgede hala yapılması gereken kazı çalışmaları da var.

Buradaki ziyaretimiz sonrası eski başkent Belize City’ye doğru yola çıkıyoruz…

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni