Google+

Arama formu

BERRAK VE DİNGİN SU: ÖLÜDENİZ

Bu yazı Gezimanya üyesi Filiz - Bade tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Fethiye’de geçirdiğimiz uzun günün ardından merkezden 12 km uzaklıktaki beldeye, lagün görünümündeki Ölüdeniz’e geçiyoruz.   

Daha önce gidenler bilir, Ölüdeniz’deki en popüler noktalardan bir tanesi Ölüdeniz Tabiat Parkı kapsamındaki sahildir ki bu alana giriş ücretli. Diğer bir yer ise Ovacık ve Hisarönü'nün birleştiği noktada yer alan, Ölüdeniz Belcekız Plajı. Biz arabamızı tabiat parkına yakın bir alana park edip önce Ölüdeniz Kumsalı'na daha sonra Belcekız Plajı’na geçmeyi tercih ediyoruz.   

Ölüdeniz

Ölüdeniz-1

Ölüdeniz bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Suyun berraklık ve dinginliğini görür görmez kendimizi gölümsü denize atıyoruz. Yüzeyden bakıldığında dipteki balık ve çakıl taşlarını tüm netliğiyle görebiliyoruz. Ölüdeniz’in iç tarafı, her hava koşulunda sakinliğini koruyor. Her daim çarşaf gibi bir deniz arayanlar için burası ideal. Bu iç kısım yani lagünün bulunduğu, denizin dalgasız ve sığ olduğu bölümdeki suyun durgun olduğu zannedilse de kaynak sularından beslenmesi ve gelgitler sayesinde tertemiz kalabiliyor. Ölüdeniz bölgesi 2015 senesinde halk ve özel plajları dâhil 5 adet Mavi Bayrak’a layık görüldü.

Ölüdeniz şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Beyaz Yunus Otel, Mandarin Ve Mango Boutique Hotel, Ölüdeniz Loft Exclusive. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Doğa Hotel Ölüdeniz, Golden Gate Boutique Hotel Ölüdeniz, Konfor Suite Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Konfor Suite Hotel, White Otel Ölüdeniz, Zakros Hotel Lykia tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Ölüdeniz aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ölüdeniz-2

Ölüdeniz-3

Bizler yüzüp eğlenirken kiralık kano ve deniz bisikletleriyle lagünün durgunluğunun tadını çıkartanlar vardı. Ölüdeniz, deniz sporları ve yamaç paraşütü sevenler için ideal bir nokta. Yamaç paraşütüyle Ölüdeniz üzerinde süzülmek isteyenler için atlama noktası, Belceğiz Plajı’nın yanı başındaki, 1969 metre yükseklikteki Babadağ.

Ölüdeniz-4

Ölüdeniz-5

Hava şartlarının stabil oluşu ve dağın ideal yüksekliği, yamaç paraşütü deneyimi sırasındaki oluşabilecek riskleri minimuma indiriyor. Bu yüzden Ölüdeniz, deneyimsizseniz yamaç paraşütüne başlamanız için gayet doğru bir yer.   

Ölüdeniz-6

Ölüdeniz’den etraftaki çeşitli koy ve adalara tekne turları düzenlenmekte; Kelebekler Vadisi, Aya Nikola Adası, ve Kabak Koyu bunlardan en popüler olanları.

Etiketler