Google+

Arama formu

BEYRUT'TA YEREL YAŞAM

Bu yazı Gezimanya üyesi Sefa Aysel tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Beyrut'ta diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi nargile kültürü oldukça yaygın. Sokağa çıktığınız andan itibaren hemen hemen her gölgenin altında bir bankta hatta bir bakkalda nargile içen birilerini görmeniz bu şehir için gayet normal bir durum. Bizzat tanık olduğum bir diğer olay ise otellere siparişle nargile getirilmesiydi, bu hizmet bana oldukça havalı ve ilginç gelmişti.

Burada insanlar öğlen yemeğinden önce nargile içmeye başlıyorlar, her öğün öncesinde ve sonrasında da içmeye devam ediyorlar. Bizim için çay ne ise onlar için nargile o. Tiryakilere ufak bilgiler vermek gerekirse nargile tütünleri bizim tütünlere göre oldukça hafif ama aroması oldukça başarılı.

En güzel nargile mekanları ise El Hamra Caddesi'nde yer almakta olup bütçenize göre oturacağınız yerin manzarası değişiyor. Nargile fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynı 10 Lübnan Lirasından başlayarak mekanlara göre fiyat değişmekte.

Beyrut

Kahveseverlerin ise mutlaka mırrayı denemesini tavsiye ediyorum, oldukça sert bu kahveden bir fincan içtiğinizde uyku yorgunluk nedir unutuyorsunuz. Arap ülkelerinde olduğu gibi burada da atıştırmalık olarak falefeli deneyebilirsiniz (ben beğenmedim ama beğeneni çok).

Gelelim bu fotoğrafın hikayesine; birkaç hanımefendi Pazar günü keyfini çıkartmak için sahilde (bu sahilin arı Korniştir, kapak fotoğraftaki Güvercin Kayalıkları da bu sahil şeridinde yer almaktadır. Gençler sevdiklerini kavuşamayınca bu kayalıklardan intihar ederlermiş, yerel halk bu sebepten dolayı bu kayalıkları çok sevmezmiş.) banklarda otururken çantalarından çıkarttıkları nargilelerini keyiflice içerken objektifime takılıyor. Hepsi farklı bir yerlere bakıyor ve farklı şeylerle meşgul oluyorlardı.

Beyrut-1

Beyrut şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri West House Apartments Hamra, Clemenceau Furnished Apartments, Alife Apart Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Q Hotel, Markazia Suites, Nouveau Hotel Du liban gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Cavalier, Talal Hotel, Alaamira Furnished Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Beyrut aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etrafındaki kalabalığın onlar için hiçbir anlamı yoktu, tek arzuladıkları nargilelerin yanmaması ve acı bir tütün içmemekti. Bütün haftanın yorgunluğunu ciğerlerine çektikleri ve keyiflice saldıkları dumanla atıyorlardı. Bu kare bana insanın küçük şeylerden de keyif alabileceğini gösteriyor ve mutlu olabilmenin aslında insanın kendinde olduğunu gösteriyor.


Sefa Aysel kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Sefa Aysel

12 Temmuz 1990'da Beykoz'da eski bir mahallede dünyaya geldim. Dört kelime hayat anlayışımı oluşturuyor; kitap, fotoğraf, yol ve tarih. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğini bitirdim. Şuan aynı branşta master yapmaktayım. İşimden arta kalan zamanı ise yolculuklara harcamaktayım. Amatörde olsa fotoğraf çekmek en...