Bilecik Harmankaya Kanyonu

Bilecik ilinin Yenipazar ve İnhisar ilçeleri arasındaki Harmanköy’de bulunan Harmankaya Kanyonu, 4 kilometre uzunluğunda ve 206 hektarlık bir alana sahip. 2013 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı olarak ilan edilen Harmankaya Kanyonu’nun içinde 25 metrelik ve 20 metrelik iki tane büyük şelale, çok sayıda küçük şelaleler ve mağaralar bulunuyor.

Son yıllarda özellikle doğa tutkunları ve doğa sporlarını sevenler tarafından adını sıkça duymaya başladığımız bir kanyon burası. Eşsiz doğal güzelliği ile sizi büyüleyerek birçok doğa sporunu harmanlayan bir yer. Harmanköy çevresi ve Harmankaya Kanyonu’nda kanyonculuktrekkingmağaracılıkdağcılıkraftingyamaç paraşütürüzgâr sörfü ve kampçılık gibi birçok doğa sporu yapılıyor. Siz de gerekli ekipmanlara ve donanıma sahipseniz ve doğa sporlarıyla ilgiliyseniz Harmankaya Kanyonu’nda kendinizi bulacaksınız.

Harmankaya Kanyonu'nda ne yapılır?

Kanyonda doğa sporu yapmak istiyorsanız önce bir eğitimden geçmeniz gerekecek. Kazaları minimuma indirmek için profesyonel bir ekipten bu eğitimi almanız şart. Eğitim sonrası teknik malzeme de almanız gerekiyor. Yanınızda kask, eldivenemniyet kemeri, perlonkafa lambası, iniş ve istasyon kurmak için gerekli teknik malzemelerin de hazırda bulunması gerekiyor. Aynı zamanda daha önceden bu tür doğa sporları yapmadıysanız yanınızda daha önceden tecrübesi olan bir liderle gitmeniz gerekiyor.

Doğa sporları yapmıyor ama doğayı seviyorsanız sizi yine Harmankaya Kanyonu’na alalım. Burada oturup vakit geçirebileceğiniz bir kameriye var. Gereken malzemeleri yanınızda getirdiğiniz takdirde piknik de yapabilirsiniz. Doğanın tadına vararak çay içebileceğiniz bir işletme de mevcut. İsterseniz belediye ile bu işletmenin ortak olarak yaptığı patika yoldan yürüyerek 20 - 30 dakikada ulaşabileceğiniz bir seyir noktası da var. Buradan kanyonun büyük bir kısmını görebileceğiniz 650 metre yükseklikteki noktaya ulaştığınızda karşınıza bir seyir kulesi çıkıyor. Bu kuleye çıktığınızda ise tabiat harikası Harmankaya Kanyonu’nun iki adet mağarası nefesinizi kesecek.

Harmankaya Kanyonu, çadır kampı için de elverişli bir alan, eğer burada kamp yapmak istiyorsanız unutmamanız gereken malzemeleri bir hatırlatalım: Çadırda rahat uyuyabilmeniz adına her kamp macerasında olması gereken mat ve uyku tulumları, ıslanma ihtimaline karşı yedek kıyafet, yedek ayakkabı, mevsimine göre güneşten korunmak için şapkagüneş kremi, kişisel ilaçlarınız, soğuk ve sıcak havalar için uyumlu kıyafetler ve fener unutmamanız gereken malzemelerden.

Harmankaya Kanyonu'na nasıl gidilir?

Harmankaya Kanyonu’na girişi Yenipazar ilçe merkezinden batıya doğru giderek ulaşacağınız Karahasanlar köyü tarafından, çıkışı ise Harmanköy tarafından yapabilirsiniz. 7 kilometre sonra kanyonun girişine ulaşacaksınız. Harmanköy’den kanyona yaklaşık 4 kilometrelik bir yolculuk ile varabilirsiniz. Kanyon duvarlarının yüksekliği 300 ila 600 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Yolu biraz zor olduğu için sizi yolda bırakmayacağına emin olduğunuz bir araç ile seyahat etmenizi öneririz.