Google+

Arama formu

BİR KÜÇÜK ÜLKE SLOVAKYA VE BAŞKENTİ BRATİSLAVA

Garip ve şaşırtıcı bir ülke Slovakya. İstanbul’dan direkt uçuşla Kosice Havaalanı'na indiğimizde sanki köye gelmiş gibiydik; etraf sessiz ve sakin. Üsküp'teki havaalanından sonra gördüğüm en basit havaalanı diyebilirim. Pasaport işlemleri de çok ağır ve yavaştı. Gerçi bir gün önce İstanbul’daki bombalı saldırının da etkisi olsa gerek! Kosice'nin çok durağan ve sakin bir yer olması başta burun kırın ettirse de etrafta dolaştıkça gayet şirin bir şehir olduğunu görebiliyorsunuz. Yürüyerek yarım saatte gezebileceğiniz bir yer.
 
Kosice’de fazla zaman kaybetmeden kısa bir turun ardından başkent Bratislava’ya doğru yola çıkıyoruz. Başkent değişik heykellerin olduğu diğer Avrupa başkentlerine nazaran daha sakin ve kalabalık olmayan bir şehir. Şehrin planlaması oldukça kolay o yüzden sağa sola kaybolma gibi bir korkunuz olmasın. Viyana ve Prag yakınlarında olan şehir avantajlı konumunun güzelliklerini yaşıyor tabii ki.

Bratislava

1993 yılında bağımsız olan yani benden daha genç olan Slovakya’nın başkentinde ilk dikkati çeken yapılar Tuna Nehri üzerine kurulmuş üç tane köprü oldu. En dikkat çekici olanı ise Most SNP adını almış. Çekoslovakya’nın kültürünü daha az yansıtsa da elbette hala izlerini görmek mümkün. Gece hayatı hiç tahmin edemeyeceğim kadar iyi durumdaymış. Michael Kapısı'ndan Eski Şehir bölgesine girerken sizi tarihi ile büyüleyen Maximillian Çeşmesi karşılıyor. Merkezde bulunan kafeler ve mağazalar kendine has şekilde dizayn edilmiş ve ilgi çekici olmuş. En dikkat çeken heykellerden biri ise kanalizasyondan çıkan Cumil heykeliydi. Sadece bu heykeli görmek için şehre gelenler olduğunu bile öğrendik.
 
Merkezdeki Mavi Kilise'yi de mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Fakat kaleye hiç çıkmayın bence, o zahmete değmez! Hediyelik eşya için şehirde sıradan mağazalar olsa da benim gibi magnet koleksiyonu yapanları tatmin edecek şeyler de bulunuyor. Bratislavya günübirlik gezebileceğiniz Prag, Viyana gibi şehirlere giderken ekstra olarak planlarınızda bulunması gereken yerler arasında. 

Bratislava-1

Bratislava şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Ambiente Serviced Apartments - Tallerova, Charming&Cozy-Ambiente Apartments, Castillo de Bratislava Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment In The Old Town, 3BR Apartment Downtown gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartmany Bratislava, Zochova street, Apartmany Bratislava, Karadzičova street, Manderla Apartments Bratislava tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bratislava aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler


Yazar Hakkında

mutu1453

mutu1453 | Gezimanya .view-anasayfa-manset,#mmenu_left { display:none; } .view-id-v4_anasayfa.view-display-id-page { margin-top:10px; } .browser-message { display:block !important; }Google+ Gezimanya Gezmedik yer bırakma! Rehberler  Kıtalar  Ülkeler  Şehirler  İnteraktif Harita  Ne Zaman Nereye  Seyahat Planlayıcı Yazılar  Gezi...