Bir Orta Çağ Şehri: Tallinn

Riga´dan Tallinn´e gitmenin en uygun yollarından biri, Lux Express firması ile otobüs yolculuğu. Hem rahat ve konforlu, özellikle tuvalet sıkıntısı yaşayanlardansanız benim gibi, içinde tertemiz tuvaletin olması büyük avantaj : ) Hem de Estonya´nın güneyinden girip kuzeyinden çıkarak tüm ülkeyi bir nebze görme fırsatını yakalayabiliyorsunuz. 4,5 saatlik bir yolculuğun ardından Tallinn´deyiz.

Riga´ya oranla gözümüze daha bir hoş göründü Tallinn, belki de biraz çıkan güneşin de etkisiyle : ) Gezilecek yerleri gezerken, “Gülhan´ın Galaksi Rehberi” adlı program gözümün önünde, zaten Riga-Tallinn-Helsinki rotasının doğmasına sebep olan, o programdı bile diyebilirim.

Tallinn´de gezilecek yerler, 3 ayrı bölgede toplanmış. Asıl görülecek yerlerin Old Town olan Vanalinn´de toplanmış olmasına rağmen Kadriorg ve Kalamaja da vaktiniz var ise uğramanız gereken yerlerden kesinlikle…

VANALİNN´DE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

  • Oldukça sade ve aydınlık olan Kaarli Kilisesi, Özgürlük Anıtı, yine Galata Kulesi’ni andıran Kiek in de Kök, buraya çıkarken sol tarafta göreceğiniz parkın içinde yer alan Terra Cotta Ordusu askerlerinin rengârenk heykelleri, Kremlin Sarayı’nı andıran Alexander Nevsky Katedrali, görülecek yerler arasında.
  • St. Mary Katedrali’ne girdiğinizde sizi bir bilet gişesi bekliyor, ancak hem paranıza hem de sizi bekleyen 140 basamağı tırmanmaya değer… Tepeye vardığınızda güzel bir Tallinn manzarası ile karşılaştığınızda, hava da şansınıza açık ise değmeyin keyfinize : ) Tadını çıkarın.
  • Niguliste Müzesi ve St. Nicholas Kilisesi, Nuku Tiyatrosu ile kukla müzesi, Ortodoks kilisesi, Olaf Kilisesi (nisan ayına kadar kapalı burası, aklınızda olsun), Fat Margaret Tower, Opera binası sokakları dolanırken karşınıza çıkacak yerler arasında.
  • Draakon´da geyik eti çorbası içmeden kesinlikle ayrılmayın. Bizim gibi ne olduğunu anlayana kadar acı çekmeyin diye de size bir sır : ) Müşterilerin gelip geçip kapaklı ahşap bir bidondan aldıkları turşudan siz de dilediğiniz kadar alabilirsiniz, bunlar mekânın ikramı, afiyet olsun : )
  • Tallinn´in en eski kafesi olan ve 1806 yılından beri hizmet veren Maiasmokk Kohvik´de her ne kadar 3. nesil kahveci olmasa da, tarihin hatırına hem kahvenizi içebilir hem de haritanızın üzerinde gezdiğiniz yerleri işaretleyebilirsiniz.
  • Olde Hansa´nın önünde Ortaçağ kıyafetleri giyen Estonyalıların sunduğu çeşitli baharatlarla kavrulmuş badem ve sıcak şarap ikilisini kesinlikle denemelisiniz. Buradan alacağınız 5 Euro’luk indirim kuponunu da kaybetmeyin, sonra size gerekli olacak : ) Oldukça turistik olan ve gidilmezse olmaz yerlerden biri olan Olde Hansa´da garsondan yardım almanız şart, özellikle menüyü ya da “kitabı” elinizde aldığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayabileceksiniz : )
  • Çay tutkunu iseniz, Chado Tea Shop´u haritanızda mutlaka bulun. Ufacık bir yer ama çok farklı çeşitlerde çayları mevcut. Ayrıca çay içmek isterseniz, içeride oturma yeri olmadığından paket olarak alıp hem ellerinizi hem de içinizi ısıtabilirsiniz sokakları arşınlarken.
  • Eğer mideniz izin veriyorsa Balthazar Restaurant´da sarımsaklı dondurma yiyebilirsiniz. Aman ne sarımsaklı dondurması, ağzımın tadını bozmayayım diyorsanız da parfesini kesinlikle öneririm.
  • Venne Caddesi üzerinde yürürken De La Ville yazan aralıkta Le Grand Café, çok sevimli, sanki babaannenizin evindeymişsiniz hissi veren tatta bir dekorasyona sahip. Gün içinde yorulduğunuzda kahve ve yanında bir tatlı ile keyif yapabilirsiniz…

Vanallinn´de tüm bunları tamamladıktan sonra vaktiniz kaldıysa, Kadriorg´a gidebilirsiniz. Biz yürüyerek gittik, ama bayağı uzun süreli bir yürüyüş oldu git gel derken, çok vakit kaybetmeyelim derseniz toplu ulaşım yollarından faydalanabilirsiniz. Kadriorg Sarayı, Kumu Sanat Müzesi gezilecek yerler arasında, hazır gitmişken Baltık Denizi’ne de elimi bir değdireyim diyorsanız, sahile yürüyebilirsiniz.

Aksi istikamette yer alan ve eski ahşap Eston evlerinin bulunduğu Kalamaja´da görülecek pek çok şey yok, ancak bir mekân önerim var ki bunun için gitmeye değer bence : ) Tops… İçeride istediğiniz plaklardan şarkı da çaldırabildiğiniz mekânda geleneksek bisküvi tatlımız diye sundukları tatlıyı yemeden ayrılmayın : )

Hala vaktiniz var ise bizim gitmeye fırsatımızın olmadığıEstonya Açık Hava Müzesi´ne gidebilirsiniz. Bu arada e Tallinn´de hiç 3. nesil kahveci yok mu diyenleriniz olursa, tabi ki var : ) Gourmet Coffee

YAZI DİZİSİNİN DİĞER BÖLÜMLERİ İÇİN: gezimanya.com/GeziNotlari/maket-evler-diyari-rigagezimanya.com/GeziNotlari/buzullar-sehri-helsinki

IŞIL ATAKER

Yazar Hakkında

IŞIL ATAKER

Gezmek, seyahat etmek, gözlemlemek, fotoğraf çekmek, uçak, otobüs, araba farketmeksizin herhangibir araca binip bir yerlere gidiyor olma hissini yaşamak, konser, film, sinema, festival, ne varsa he