​Bir Umuttur Mutluluk: Yeni Delhi

Paulo Coelho’nun en son yazdığı “Aldatmak” adlı kitabında; “İnsan hayatını seçemiyor. Hayat insanı seçiyor. Hayatta payına mutlulukların mı, mutsuzlukların mı düşeceğini bilmek mümkün değil. Kabul edip yola devam etmek gerek” diyordu. Burası Hindistan’ın başkenti Delhi. Burası Yeni Delhi ve Eski Delhi olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Yeni Delhi’dekilerin payına mutluluk, Eski Delhi’dekilerin payına mutsuzluk düşmüş. Ama Coelho’nun dediği gibi her iki taraf da bulundukları durumu kabullenip yollarına devam ediyorlar.

1_697.jpg

Yeni Delhi’ye gelmek için Varanasi’den buraya 15 saatlik tren yolculuğu yaptık. Amacımız hem geceyi yataklı trende geçirmek hem de otel parası vermeden yol almaktı. 750 km’lik yolu trenle kat edecek olmak bize en başta heyecan verse de trene bindiğimizde bu heyecan yerini hayal kırıklığına bıraktı. Bize bileti satarken turist kompartımanında ve 6 kişilik odalarda gideceğimiz söylenmişti. Ama binice burasının Metris Cezaevi'nden de kötü şartlarda 5 metrekarelik yerde 6 yatağın olduğu ve oda gibi bir şeyin olmadığı, koğuş sistemi gibi bir yere düştük.

2_695.jpg

Bu hayal kırıklığını uyku ile geçiştirmek istedim ama ayakucu tarafımda yatan bebekli bir annenin bebeği gece ara ara ağladı ama bebek olmasa da sık sık uyanırdık. Çünkü her istasyonda trene binip gece gece bağırarak bir şeyler satmaya çalışan seyyar satıcıların da etkisi oldu uyanmamda.

3_686.jpg

Üçlü yatağın en üsttekini seçtim ve yukarı çıktığımda ve uzandığımda trenin tavanı ile kafam arasında iki karış dahi yoktu. Tavana bu kadar yakın yatınca da insan haliyle pencereden uzak oluyor. Sabah erkenden uyanınca trenin tavanını izleyerek Ayhan Hocam ve Resul Abi’nin uyanmasını bekledim, biraz da kitabımı okudum. Trende karşılıklı ve altlı üstlü üçer yatak var. Aslında bu yataklar arasında gizli bir bağ olduğunu da söylemek gerek. Şöyle ki birinci yataktaki kişi kalkmadan ikinci ve üçüncü yataktakinin oturması mümkün değil. Aynı şekilde ikinci yataktaki kişi kalkmadan da birinci ve üçüncü yataktaki kişiler oturamaz. Bu yüzden üçüncü yataktaki yani ben, yataklar arasındaki bu organik bağ yüzünden iki saat boyunca tavanı izledim. Hemen yan tarafta yüksek sesle dua edip şarkılı ibadet eden kişilerin yaptığı fon da ayrı bir anlam kattı trenin tavanına.

4_643.jpg

İngiliz etkilerinin hemen hissedildiği Yeni Delhi’ye öğlen saatlerinde vardık. İndiğimizde “normal” bir şehir ve normal yollar gördüğümüzde çok şaşırdık. Çünkü Varanasi’den buraya gelen insan için burası Paris. Kiraladığımız araç ile başkent sokaklarından yol alarak, Türk Büyükelçiliği tarafından bize ayırtılan otelimize yerleştik. Yeni Delhi’de bizi büyükelçimizden sonra gelen ve ikinci kişi olan diplomatımız Halil Dinç karşıladı. Günler sonra bir Türk görmek hepimizin yüzünü fena halde güldürdü.

5_601.jpg

Bizi bir alışveriş merkezine götürüp sahibinin Türk  olduğu, Türk yemeklerinin yapıldığı bir restorana gittik. 36 saattir sadece ekmeğimize bal sürüp muz ile doymaya çalışan bizler gelen yemeklerden o kadar fazla yedik ki anlatamam. Bu kadar yeme nedenimiz belki yine temiz bir yemek bulamama korkusundandı. Hem geçen iki günlük açlığımızı giderdik hem de gelecek iki günlük yemeğimizi midemize stokladık. Sayın diplomatımıza buradan tekrar çok teşekkür ediyorum…

dsc_0388_0.jpg

Taksiler burada çok ucuz. Saati 50 Rupiden (2 TL) kiralayıp birçok yeri gezmeniz mümkün. Benzinin merak edenler için 38 Rupi (1,3 TL) olduğunu belirteyim. Bir de garip olan şey benzin alırken arabadan herkesin inmesi zorunlu. Trafik ise başkent olmasına rağmen yine büyük bir keşmekeş. Araçlar sürekli Nepal’de olduğu gibi olur olmadık korna çalıyorlar, kimse trafikte birbirine kızmıyor. Birbirine vuran araçlar yine devam ediyorlar ve arabaların büyük bir çoğunluğu yan dikiz aynaları kapatarak aracı kullanıyorlar.

dsc_0400.jpg

Bir tuktuk kiralayıp bize önerilen “Dilli Haat” dedikleri fuar alanına gittik. Burada turistler için fazlasıyla hediyelik eşya mevcuttu. Ayrıca fuar alanının içinde “Hindistan’da Kadın” konulu bir etkinliğe denk geldik ve keyifle bir süre izledik. Hindistan’ın çok fakir ve geri kalmış olan yerlerinde dahi kadının yerinin toplumda erkeğin çok gerilerinde olmadığını gözlemledim. Yani Türkiye’ye göre kadın erkek ile nispeten daha eşit. Hava kararmaya yakın ise başka bir araç ile 42 metrelik ünlü Hindistan Kapısı’na (India Gate) geçtik. Şehrin birçok yerinden görülebilen bu kapının üzerinde I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden 90.000 askerin adı kazınmış durumda ve onlar anısına yapılan bir anıt bu. Ayrıca bu anıtın üzerinde İngiliz ordusunun içinde Çanakkale Gelibolu’da bize karşı savaş vermiş askerlerin adları da mevcut.

dsc_0449.jpg

Gezi sırasında elimdeki Hindistan kitabından Yeni Delhi'de gezilecek yerlere sürekli göz atıyorum ve yarın için dolu bir gezi yapma adına bir taksici ile anlaşıyoruz. Bizi yine saati 2 TL’den gezdirecek. Bulduğumuz taksici altmışlı yaşlarda, uzun ve beyaz sakalı olan, Sih dini mensubu bir kişi. Yarının müşterisini bulmanın mutluluğu ile bizi otelimize yüksek sesle Hint şarkıları söyleyerek götürüyor. Daha sonra Ayhan Hocam da ona bizim türkülerle karşılık verince başlıyor aşıkların atışması. Ara ara Resul Abi ile gülmekten kırıldığımız bu keyifli yolculuğun yarın için çok daha güzel olacağı hissi ile gözlerimizi yumuyoruz bu geceye… 

 

Ali Yeniay

Yazar Hakkında

Ali Yeniay

"Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?" sorusuna "Gezerek, okuyan ve hatta gezi yazılarını paylaşan" diye cevap veren bir seyyahım ben...