Biri Hardal Müzesi mi Dedi? (Madison, Wisconsin)

Hardal Müzesi mi? dediğinizi duyar gibiyim... Evet Hardal Müzesi, doğru duydunuz. 

Bu müzenin biraz ilginç, biraz garip ama gerçek hikayesini dinlemek isterseniz…Daha önce anlattığım, Wisconsin Eyaleti'nin başkenti, sevimli kent Madison gibi Mendota Gölü'nü kıyısında küçücük bir kent, hatta Madison'un bir banliyösü… Middleton’a gidelim.

Sloganı da "İyi Komşu Kent" olan Middleton, 2009 yılında CNN / Money and Money Dergisi tarafından Birleşik Devletlerde yaşanacak en iyi dördüncü küçük kasaba seçilen ve iki mimar tarafından tasarlanan Middleton Hills ise eyaletteki ilk mahalle olma ünvanına sahip. 

Ama ben sizlere bu kentteki çok ilginç bir müzeden bahsetmek istiyorum. “Hardal Müzesi”Bu fikrin mucidi ve Milli Hardal Müzesi’nin küratörü Barry Levenson isimli bir vatandaş, taraftarı olduğu baseball takımı Boston Red Dox, 1986 yılında bir dünya serisi maçını kaybedince Levenson tabii ki çok üzülür. Akşam, geç vakitlere kadar açık bir markete gider, hardalların önünde bir an durur ve uzun uzun kavanozlara bakar ve birden bir ses duyar "bizi alırsan gelirler"... Birkaç şişe hardal alır ve o günden sonra da hardal koleksiyonu yapmaya başlar, zira kendi deyimiyle “Hardallar sanki ona bir şey anlatmaya çalışmış...”

Hardal koleksiyonu yapmaya başladığı ilk yıllarda, Wisconsin Eyalet Başsavcı asistanı olarak bir dava için Washington DC'ye, Yüksek Mahkeme’ye gider. Dava üzerinde çalışırken, kaldığı otelin koridorunda, kapı önüne konmuş bir oda servisi tepsisinde gördüğü bir hardal kavanozunu alıp cebine koyar ve daha sonra bu olayı şöyle anlatır, “Yargıtay'da sol cebimde bir hardal kavanozu ile bir davayı savundum…” “…ve kazandık.”

Bu ve benzeri olayları sıkça yaşamaya başladıktan sonra hardala olan ilgisi daha da artar ve işinden ayrılarak bu inanılmaz ve ilginç müzeyi açmak için Wisconsin eyaletine gelir. Ve 1992 yılında dünyanın ilk hardal müzesini açar. Şu anda müzede 50 eyalet ve 70 den fazla ülkeden 5,676 adetten fazla seramik kaplarda, antika kutularda ve değişik kavanozlarda, şişelerde hardal çeşitleri koleksiyonlarını sergileyen ve çok ziyaret edilen bir müzeye sahip. Müzenin, her daim açık olan hediyelik ve hatıra dükkanında yeryüzündeki her marketten çok fazla hardal sattıkları da iddiaları arasında.

Ünlü TV programcısı Oprah Winfrey’in TV showuna da konuk olan müze, Wisconsin eyaletinin en popüler ve ilgi çeken yerlerinden biri. Artık her yıl ağustos ayının ilk cumartesi günü de Middleton’da "Ulusal Hardal Günü" olarak kutlanmakta.
 
  

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.