İkinci Durak: Bodrum

Gezimizin ilk durağı Alaçatı iken, ikinci durağımız Bodrum'du. Sabah 8.00'de kahvaltımızı yapmış yola koyulmuştuk çünkü gezilecek çok yer, yapılacak çok iş vardı.

Bodrum'da ilk rotamız Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'ydi. M.Ö. 300 yıllarına kadar uzanan bir seçkiye ev sahipliği yapan bu müzede 2,5 saate aşkın zaman geçirdik.

Bodrum Marine

Bodrum Kalesi’nde yer alan bu müzeye araçla geldik fakat Ortakent/Yahşi'de bulunan otelimizden otele minibüsler de bulunuyor. 4,75 liraya son durak Bodrum Garajı'nda indikten sonra müze 100 metre yürüyüş mesafesinde. 


Bodrum Kale Yolu

Müze yolunda sağlı sollu satıcılar bulunuyor. Bunlardan en çok ilgimi çeken; balon balıklarının kurutulmuş olarak sergilendiği sünger satıcıları. Fiyatları 5 TL'den başlayan bu süngerler 20 TL'ye kadar artıyor.


Bodrum Kale Yolu

Bodrum Kalesi; Antik Çağ’da önce ada olup, sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir. Müze; antik çağlarda bulunan birçok batık kentin yanı sıra Türk hamamı, Amphora, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları  şeklinde konumlanmış 14 salondan oluşuyor. Beni en çok etkileyen, karanlık bir odada alttan ışıklandırma sistemi ile M.Ö. 11. yüzyıla uzanan cam eserlerin sergilendiği sergi alanıydı.

Müze salonlarında fotoğraf çekilemediği için kale içerisinde yer alan birkaç seçkiden bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri de sunaklar… Eski inanışlarda tanrılara adanan, onlara kurban edilen ya da sunulan bütün eşyalar altar (sunak) denilen kendince kutsal ibadet yeridir.

Müzede sergilenen tiyatro maskları, amfitiyatro açısından bol olan ülkemizde orijinalliği korunarak günümüze ulaşmış. Esasında Bodrum Kalesi’nde yer alan çoğu eser antik kentlerden yurt dışına götürülmeden ülkemizde kalan hazinelerimiz. Neyse o konulara şimdi girmeden size bu masklardan biraz bahsetmek istiyorum. Antik Çağ'da tiyatro, üst sınıfa özgü bir etkinlikti ve bu dönemde oyunlarda dekor ya da kostüm bulunmazdı. Günümüzde geçerli olan oyunculuk anlayışı yoktu ve ifade edilen duygular oyuncuların ellerinde tuttukları ve yeri geldikçe yüzlerine koydukları maskelerle belirtilirdi.


Antik Çağ Tiyatro Maskesi


Bodrum Kalesi'nden manzara

İçerisindeki özel bir odada Karya Prensesi'nin lahidi, kemikleri ve etlendirilmiş formu bulunuyor.


Müze bahçesinden


Müze içerisinden


Kale manzarası

Gezimize tekne ile devam ettik. 11.00'de Gümbet'ten kalkan tekne, Akvaryum Koyu’ndan Bitez'e birçok koyda durakladı. Tekne sonrası Sanat Güneşi Zeki Müren'in evini ziyaret ettik. Zeki Müren'in sade hayatından izler taşıyan bu müze, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden…


Zeki Müren

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sevgiler...