Bodrum'da Gündüz Hayat Başkadır

Gece hayatıyla ünlü Bodrum’un bir de diğer yüzü vardır. Geceleri Katamaran ve Halikarnassos gibi mekanlarıyla ve turistleriyle öne çıkan Bodrum’un gündüz ve ölü sezonda gezilecek yerleri de vardır.

Öğlen saatlerinde ziyaretçiler Bodrum’un müthiş koylarında denizden çıkmaz. Çok kişi antik çağda kabul edilmiş dünyanın yedi harikasından birinin Bodrum da olduğunu bilmez. Bodrum Mozolesi şu anda bizlere taş parçaları gibi görünse de geçmişte ihtişamıyla ön plana çıkıyordu.

Bodrum

Mausoleion, Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırılmış piramit şeklindeki mezardır. Buradan çıkan eserler bugün maalesef British Museum’dadır. Şu an açık hava müzesi şeklindeki alana müze kartınız varsa giriş ücretsizdir. İronik bir şekilde British Museum’a girişse herkese ücretsizdir.

Ünlü tarihçi Herodotos’ un doğum yeri Bodrum’un yamaçlarında antik tiyatro yer alır. Giriş ücretsizdir. Buradan denize doğru baktığınızda beyaz yapılarıyla ünlü mimarisi dikkatinizi çeker.

Mikanos ve Santorini adalarındaki yapılarla aynı tiptedir. Kentin en ucu Bodrum Kalesi ve deniz Bodrum’un neden şiirlere konu olduğunu gösterir. Bodrum Kalesi'ne giriş müze kartı olanlara ücretsizdir.

Kale sıcakta gezmek için fazla büyük. İçerisinde cami, hamam, zindan, sualtı müzesi ve cam eserler yer alır. Kalenin en yüksek noktasına çıkarsanız beyaz Bodrum mimarisine hayranlık duyarsınız.

Çok klasik olacak ama Bodrum’dan bahsederken Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir’den  bahsetmeden olmaz. Kapanışı şairin dizeleriyle yapıyorum:

Bodrum’daYokuş başına geldiğinde
Bodrum’u göreceksin,
Sanma ki sen
Geldiğin gibi gideceksin
Senden öncekiler de
Böyleydiler
Akıllarını hep Bodrum’daBırakıp gittiler…

Bodrum Foto Galeri