Google+

BOL PARILTILI BİR MÜZE: DIAMOND MUSEUM AMSTERDAM

315917 Mar 2015Gezi Notu
zeynepcansoyluzeynepcansoyluGezgin17 Mar 201531590 Yorum

Amsterdam’ın klasik turist aktiviteleri olan Van Gogh Müzesi veya Denizcilik Müzesi’ni es geçip farklı ve parıltılı birşeyler olsun diyorsanız, aynı türdeniz. Şehre gelir gelmez ilk olarak Amsterdam Diamond Museum’a (Pırlanta Müzesi) gitmemiz kaçılnımazdı doğal olarak. İster pırlantaları çok sevip hakkında her şeyi bilin, isterseniz hiçbir şey bilmeyin bu müzede sıkılmayacaksınız, o garanti!

Kat kat, ev şeklinde döşenmiş, sıkılıp bunaldıkça bir köşede oturup dinlenebilirsiniz. Hatta kafesinden içeceğinizi alıp içe içe gezinebilirsiniz. Her şeyin fotoğrafını çekmek de serbest.

Amsterdam

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Hemen ilk katta pırlanta tarihini anlatan 5 dakikalık filmimizi izliyoruz. Film; 4 C (cut, clarity, carat, color) sisteminin bulunuşunu, geçmişten günümüze pırlanta çıkan ülkeleri vb. anlatıyor.

Sonrasında değişik kesimlerin kocaman boyutlarına bakıyoruz. Benim favorim prenses ve dikdörtgen kesimler.

Amsterdam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Amsterdam Cosy Apartment, City Centre Apartment Rijksmuseum, Rembrandt Square Houseboat. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz B&B Amsterdam Amstel Apartment, B&B Blossom gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Canal Belt apartments - Leidse Square area, Modern 2-bedroom apartment - 10 minutes from Dam Square, Da Costa III apartment tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Amsterdam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Amsterdam-1

Amsterdam-2

Hollanda'dayız sonuçta... Adamlar hemen Van Gogh'u hatırlatıyor. Starry Night tablosunun gerçek pırlantalar ile replikasını yapmışlar. Çok da güzel olmuş.

Amsterdam-3

Sonraki katta benim favorim ve özel ilgi alanım kraliyet mücevherlerinin replikaları var. İngiltere'den Victoria'nın hazinesine geçmiş o kadar çok değerli parça var ki... Kıskandım. 

Özellikle çok büyük taşlı kolyeler, broşlar ve taçlar favorim. İnsan böyle bir takıyla kendini kötü hissedemez hiçbir zaman : )

Amsterdam-4

Amsterdam-5

Amsterdam-6

Amsterdam-7

Pırlanta görünümlü raket de en ilgi çeken parçalar arasındaydı. 

Amsterdam-8

En üst katta ülkelerin kral ve kraliçelerin taçlarından örnekler vardı. İngilizler bu taş ve gösteriş işini en iyi yapanlardan bence.

Amsterdam-9

Yuvarlak kesim bir pırlanta içinde gibi hissettiren ayna ve ışık oyunları ile ayarlanmış bir pırlanta odası vardı. İçeride de durmadan Marilyn'in "Diamonds Are A Girl's Best Friends" şarkısı çalıyordu. Duvarlar dönüyordu bir yandan bayağı güzeldi.

Amsterdam-10

Son olarak en üst katta kendi fotoğrafınızı çekip sanal olarak kraliyet takılarını ekleyebildiğiniz bir bilgisayar var. Ücretsiz olarak yapıp kendinize mail atıyorsunuz, benim denemelerimden en güzeli aşağıdaki oldu : )

Amsterdam-11

Bir gün yolunuz Amsterdam'a düşerse maksimum 1 saatinizi ayırıp bu pırıltılı müzeye gidin derim.

Amsterdam şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Amsterdam Kraliyet Sarayı Ses Kılavuzu Turu (10 €), Amsterdam Micropia atla-Line Kabul Bilet (15 €), Amsterdam: Yerel Bira Tatma (14.5 €), Amsterdam Kış Yürüyüş Turu (17.5 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar