Bolonez Soslu Makarnanın Şehri: Bologna

"Bologna mı, Bolonya mı? Nereden çıktı oraya gitmek, Hiç duymadım ben o şehri" dediğinizi duyar gibiyim. Benim de bir Kuzey İtalya seyahati yapmak aklımda yoktu cidden. Birkaç ay önce Paris'e bilet almaya karar veren kardeşim, kuzenim ve ben bir anda Bologna bileti daha ekonomik diye kendimizi Bologna bileti almış bulduk. Kısa bir gezi yapmak istiyorduk. Gideceğimiz tarih benim final haftamdan 10 gün önceydi ama olsundu, Bengisular her türlü çalışırdı. Dönüş biletini de başka bir şehirden alalım hem bir yere daha gitmiş oluruz düşüncesiyle Milano'dan aldık. Milano pek sevdiğim bir şehir değil ama farklılık farklılıktır diyerek başladık bir çılgınlığa. Bir anda kendimi Kuzey İtalya seyahati planlarken buldum ve planaFloransa ve Verona'yı da ekledim.

Bologna'yı araştırırken önüme çok fazla blog ve iyi bir içerik çıkmadı. Bu yüzden ben de bu yazıyı detaylı yazmaya karar verdim. Bologna, İtalya'nın Emilia-Romagna bölgesinde olan bir şehir. Ünlü bolonez sosun ismi de bu şehirden gelmekte. Bu yüzden bolonez soslu makarna yemeden dönmek olmaz!

Bologna havalimanından şehre nasıl gidilir? Pegasus geçtiğimiz aylarda yeni başlamıştı Bologna seferine. Ne iyi etmiş. Bence Bologna harika bir şehir. Pegasus'la uygun fiyatla uçabilirsiniz. Havalimanı şehre çok yakın; ister taksi, isterseniz de aerobus havalimanı otobüsü ile 6 Euro'ya şehre ulaşabilirsiniz. Bileti isterseniz hemen havalimanındaki bilet makinelerinden isterseniz de soförden alabilirsiniz.

Bologna şehir içi ulaşım? 
1.30 Euro'ya otobüsleri kullanabilirsiniz ama bana kalırsa şehir içinde bir yerde kalıyorsanız her yere yürüyün. Biz havalimanından şehre geldikten sonra hiç otobüs kullanmadık. Zaten sokaklar o kadar güzel ki insan zamanın ve kilometrelerin nasıl geçtiğini anlamıyor.

Bologna için kaç gün ayırmalıyım? 
Bu kişiye göre değişen bir süre olsa da ben sürenizi belirlemeniz için birkaç bir şey söyleyeyim. Ben daha önce İtalya'nın  beş şehrini gördüm ve en turistik olanlarını gördüm. Bu yüzden bu seyahatimde yerel ve farklı yerler arayışındaydım. İtalya'yı yaşamak için Bologna güzel bir adres. Biz 3 gün ayırdık ve sıkılmadık. Oldukça ekonomik bir şehir olduğunu da söyleyebilirim.

Ortalama bir cappuccino fiyatı: 1-2,50 Euro
Marketler: Conad, Coop
Ortalama yemek giderleri (günlük): 5-10 Euro

Cafe & Restaurantlar:

 • Eataly
 • Osteria dell'Orsa (Bolonez soslu makarnanın adresi)
 • Cremeria Funiva (dondurma için)
 • Naama Cafe
 • Pizza Altero (Biri pizza mı dedi?)

Gezilecek Yerler
Bologna, Erasmus, Dante gibi insanların yetiştiği bir şehir. Şu anda da bir öğrenci şehri durumunda. Etraftaki kitapçılardan da bunu anlayabilirsiniz. Bologna'da mimari, yağmura göre ayarlanmış. Şehirde yağmur olsa bile binalar sayesinde ıslanmadan gezebilir, keyif yapabilirsiniz. Bologna'nın bazı sırları var bunları videoda anlatacağım.

 • Piazza Maggiore

Bologna demek Piazza Maggiora demek bence. Şehrin tam ortası ve en ünlü meydanı burası. Biz gittiğimizde çeşitli küçük festivaller vardı akşamları. Pek denk gelemedik ama hepsi bu meydanda oluyor. Bu meydanda şehrin her tarafına yürüyerek ulaşabilirsiniz.


 

 • Neptün Çeşmesi

Piazza Maggiore'de yer alan bu çeşme Bolognalı gençlerin buluşma noktası, aynı zamanda da turistlerin fotoğraf cenneti. Akşam saatlerinde çeşmenin yanında oturup arkadaşlarıyla muhabbet eden Bolognalılara rastlamak mümkün.

 • San Petronio Bazilikası

Kuşkusuz Bologna'nın en görkemli kilisesi. İçinde bir süre şok olabilir, mimariyi inceleyebilirsiniz.

 • San Domenico Bazilikası

Şans eseri keşfettiğimiz bazilika. Çok şirin bir meydanda yer alıyor. Yakınlarındaki Coop adlı marketten bir şeyler alıp meydanda oturup küçük bir mola verebilirsiniz.

 • Venedik Penceresi

Bologna'nın saklı köşelerinden biri. Bir kafeye oturup keyfini çıkartabilirsiniz.

 • Tore Degli Asinelli

Bence Bologna'nın olmazsa olmazı bu kuleye tırmanmak! 3 Euro bir ücreti var, sonuna kadar değer. Bütün Bologna ayaklarınızın altında! Fakat 97 metre tırmanmanız gerekecek daracık merdivenlerde... Ben çıktım!

Kuleyle ilgili şöyle bir efsane varmış. Eğer okulun daha bitmeden bu kuleye tırmanırsan okulu bitiremezmişsin, bunu bilmiyordum ve çıktım!

Ben yurt dışında pek müze sever bir insan değilim. İstanbul'da da aşırı müze gezdiğim söylenemez. O yüzden yurt dışına çıktığımda şehri yaşamayı seviyorum. Sokaklarda dolanıp bir kahve içip sohbet etmeyi müze sıralarında beklemekten daha çok seviyorum. Bu yüzden müzeler hakkında detaylı bilgi veremeyeceğim ama bakmak istersiniz diye isimleri şuraya bırakıyorum: Dondurma müzesi, Podesta Sarayı...

Alışveriş için:  Via dell'IndipendenzaBizim kaldığımız yer bu caddenin sonunda olduğu için her gün geçiyorduk. Hafta sonu trafiğe kapandı çok güzel oldu Ayrıca bu caddenin sonunda cuma, cumartesi günleri büyük bir pazar kuruluyor. Şansımıza iki kere gördük bu pazarı. Daha çok ikinci el kıyafetler, çantalar, ayakkabılar var.

İtalyaya gitmişken makyaj için, Kiko Milano'ya da bakmanızı tavsiye ederim.

Bologna güzel bir etki bıraktı bende. Bir daha giderim yolum düşerse. Şirin, ekonomik, huzurlu bir şehir. İtalya'da ilk hangi şehirlere gideyim diye çok soru alıyorum. Bununla ilgili ayrı bir post yapmayı düşünüyorum. Ama ilklere Bologna'yı eklemenizi öneririm! Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın!

Sevgiler!

Bir sonra ki rehber: Floransa olacak.

BENGİSU BAŞARAN

Yazar Hakkında

BENGİSU BAŞARAN

Bilmediğin sokaklarda kaybolmak kendini bulmanı sağlar demişler. Ben mavi olanım. Sosyoloji. Blogger. Fotoğraf aşığı. Kahve delisi. Yerinde duramayan gezen.