BOLU MENGEN

Bolu deyince kimilerinin aklına ilk gelen, hazırladıkları muhteşem lezzetler ile nam salmış Mengen aşçıları oluyor. Kimileri de Yedigöller’i, Abant’ı, Gölcük’ü ya da Kartalkaya’sı ile Bolu’nun göz dolduran doğasını öve öve bitiremiyor.

Doğa ile iç içe romantik bir hafta sonu tatili için İstanbul, Bursa, Eskişehir ya da Ankara’dan Bolu’ya gelebilir, şehrin gürültüsünden ve tüm haftanın yoğunluğundan uzakta size huzur verecek manzaralarla buluşmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Bolu’da kayak eğlencesi ile geçecek bir kış tatili mi hayal ediyorsunuz yoksa göl kıyısında dingin ve huzurlu yürüyüşlerle geçecek bir tatil mi?

Benim tercihim genelde dinginlik ve huzur. doğa yürüyüşleri yaparak eşsiz manzaralara tanık oluyorum. 

 

 

 

Bolu’nun Doğal Güzellikleri

1. Abant Gölü ve Tabiat Parkı

Çam ve köknar ağaçları ile çevrili bir heyelan set gölü olan Abant Gölü, Bolu’da görülecek yerlerin başında geliyor. Oldukça turistik bir nokta olan Abant Gölü ve Tabiat Parkı, hafta sonu fazlaca kalabalık olsa da doğayla buluşmak isteyenlere harika manzaralar sunuyor.

2. Yedigöller Milli Parkı

Kayın, karaçam ve meşe ormanları arasında yer alan göller ve zengin bitki örtüsü ile Türkiye’nin en güzel doğa manzaralarından birini sunan Yedigöller Milli Parkı, gerçekten büyüleyici bir atmosfere sahip.  Bolu’nun doğal güzellikleri arasında da gerçekten öne çıkan ve oldukça popüler olan bu bölgede Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl yer alıyor.

 

3. Gölcük Tabiat Parkı

Bolu’da gezilecek yerler hakkında araştırma yaparken her zaman karşınıza çıkan o göl kıyısındaki yalnız ve huzurlu ev fotoğrafı var ya… İşte o kartpostal tadındaki fotoğrafı tam da burada çekebilirsiniz. Çok güzel bir göl manzarasına sahip olan Gölcük Tabiat Parkı, şehrin karmaşasından uzaklaşarak huzur bulmak ve doğayla iç içe olup dinlenmek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

 

4. Sülüklü Göl

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Tavşansuyu Köyü’nde yer alan Sülüklü Göl’e çeşitli günübirlik turlar ile ya da özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Deprem sonucu meydana gelen çöküntü sonucu oluşan göl, muhteşem bir doğayla çevrili… Buraya kadar gelmişken, gölün bulunduğu köyde yer alan şelaleyi de görmeye gidebilirsiniz.

Dingin bir atmosfere ve zengin bir doğaya sahip olan gölün çevresinde kamp yapmak isterseniz izin almanız gerekiyor. Ormanlarla çevrili doğal bir alan olduğu için burada kamp yapacakların vahşi hayvanlarla karşılaşma ihtimalini de göz önünde bulundurması iyi olabilir.

 

5. Çubuk Gölü

Bolu’da saklı bir cennet olan Çubuk Gölü, kalabalıktan uzakta olmak ve sadece doğanın seslerini dinlemek isteyenler için ideal bir atmosfer sunuyor. Denizden 1150 m yükseklikte bulunan bu heyelan set gölü her mevsim muhteşem manzaralar sunuyor.

Huzurlu atmosferi ile büyüleyen Çubuk Gölü’nün çevresinde düzgün bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Macera arayanlar ise yine göl çevresinde yer alan ve tırmanış gerektiren parkurların tadını çıkarabilir. Göl çevresinde bulunan yel değirmenleri, fotoğraf çekmeyi sevenler için harika bir atmosfer yaratıyor.

 

6. Sünnet Gölü

Çubuk Gölü’nün ardından Göynük’te yer alan ve yine bir heyelan set gölü olan Sünnet Gölü’nü de görmek isteyebilirsiniz. Yemyeşil tepeler arasında parıldayan bu gölün çevresinde de harika bir doğa ve fotoğraflık manzaralar sizi bekliyor. Göynük Sünnet Gölü Tabiat Parkı’na özel aracınız ile Mudurnu – Göynük kara yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

7. Seben Gölü

Batı Karadeniz’in ve Bolu’nun en büyük göllerinden biri olarak bilinen Seben Gölü’nün çevresi mağaralarla ve ormanlarla çevrili… Bulunduğu konumda hoş bir atmosfer sunan gölün çevresinde Frigyalılardan kalan tarihi kaya evleri de görülebiliyor. Seben Gölü yakınlarında yer alan yaylalara doğru keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

 

8. Göksu Tabiat Parkı ve Aladağ Göleti

Zengin bir doğaya sahip olan Göksu Tabiat Parkı, 2011 senesinde tabiat parkı ilan edildi ve korunan bir alan haline geldi. Göksu Tabiat Parkı içinde bir de Aladağ Göleti yer alıyor. Aladağ Göleti çevresinde kamp atabilir ya da buraya günübirlik gelerek manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

 

9. Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri, Bolu’nun Pamukkale’si olarak anılıyor. Bolu’nun yemyeşil doğasının pamuk rengi travertenlerle buluştuğu alanı mutlaka görmelisiniz.

Akkaya Travertenleri’ni keşfe çıktığınız sırada çok ilgi çekici manzaralarla karşılaşabilir ve oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Dilerseniz travertenlerin bulunduğu bölgede yürüyüş yapabilirsiniz. Burası keyifli bir piknik yapmak için de gerçekten güzel bir atmosfer sunuyor.

 

10. Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’da kış aylarının en iddialı ve en cazip adreslerinden biri kesinlikle Kartalkaya Kayak Merkezi. Çam ormanları arasında yer alan bu alanda karın manzarası bir başka. Kış sporlarını sevenlerin Türkiye’de kayak tatili için tercih ettiği yerlerden biri olan Kartalkaya, kısa bir hafta sonu tatili için oldukça güzel bir atmosfer sunuyor.

Beyaza bürünmüş manzara içinde kayan snowboardcuları izlerken hareketli bir tabloya bakıyor gibi hissedebilirsiniz. Eğer o tablonun içinde siz de olmak isterseniz muhteşem bir kış tatili için Kartalkaya Otelleri’nde yerinizi ayırtabilir ve kayak eğlencesinin tadını çıkarabilirsiniz.

 

11. Esentepe (Arkut Dağı) Kayak Merkezi

Bolu’nun Gerede ilçesinde yer alan Esentepe Kayak Merkezi, çam ormanları ile kaplı bir alanda yer alıyor. Temiz havası ve güzel manzarası ile dikkat çeken kayak merkezi ana yola oldukça yakın konumda bulunuyor ve ulaşım açısından avantaj sağlıyor.

Yaz aylarında doğa yürüyüşleri ya da piknik için de gitmeyi tercih edebileceğiniz Esentepe Kayak Merkezi, mart ayından aralık ayına kadar kayak yapmak isteyen misafirlerini ağırlıyor. Kış turizmi için ülkemizin önemli değerlerinden biri olan bölgede konaklama seçenekleri de bulunuyor. Arkut Dağı bölgesinde yer alan bu alanda yaz aylarında çim kayağı yapılabilir.

 

Bolu Yaylaları

Yaylacılık konusunda ciddi bir potansiyeli olan Bolu şehrinde 383 tane yayla yer alıyor. Yemyeşil ormanlarla kaplı dağlar üzerindeki verimli düzlüklerde bulunan Bolu yaylaları, Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayacak güzellikleri ile dikkat çekiyor.

1. Aladağ Yaylaları

Aladağ Yaylaları, Bolu’nun yaklaşık 30 km güneyinde bulunuyor. Dağ yamaçları üzerinde yemyeşil düz alanlara sahip bu yaylalar, piknik yapmak için güzel bir ortam sunuyor.

Aladağ Yaylaları’nı ziyaretiniz sırasında Aladağ Göleti kıyısında yürüyüş yapabilir, dağ bisikleti ve yürüyüş için uygun parkurlarda vakit geçirebilirsiniz. Kamp olanağı sunan yaylalar olarak Değirmenözü, Sarıalan, Gölcük, Ardıçtepe ve Üstyaka yaylaları öne çıkıyor.

 

2. Kızık Yaylası

Üzerinde bulunan evlerin farklı mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Kızık Yaylası, Seben yolu üzerinde yer alıyor. Yayla üzerindeki evlerin hiç çivi kullanılmadan, kenetleme ve birbirine geçme şeklinde yapılmış olması, evlerde kullanılan özgün eşyalar ve geniş ocaklar yaylaya kendine has bir hava kazandırmış.

3. At Yaylası

1150 m ve 1250 m yükseklikte yaklaşık 2 km aralıklarla sıralanan 7 yayla yer alıyor. At Yaylası da bu yaylalar arasında en çok öne çıkan yayla. Bolu’nun 12 km kuzeyinde yer alıyor. Yılkı atlarına ev sahipliği yapan yaylada bir gölet, dere ve yel suyu gibi görülmesi gereken güzellikler bulunuyor.

Kirazları ile meşhur olan At Yaylası, meyve bahçeleri ile çevrelenmiş güzel bir ortam sunuyor. Bu bölgede her yıl Geleneksel Kiraz Bayramı Şenlikleri düzenleniyor.

4. Sarıalan Yaylaları

Bolu’nun merkezine 20 km uzaklıkta, Kartalkaya yolu üzerinde yer alan Sarıalan Yaylaları tam 14 yaylanın bir arada olduğu bir yaylalar grubu olarak öne çıkıyor. Bu yaylalar arasında özellikle Saraycık Yaylası dikkat çekiyor. Bu yaylada yer alan gölet, ziyaretçiler için gerçekten güzel bir atmosfer sunuyor. Sarıalan Yaylaları, piknik ve doğa yürüyüşleri yapmak için de hoş bir ortama sahip.

5. Gerede Yaylaları

Gerede’nin güney kesiminde bulunan yaylalar, 1200 m ve 150 m yükseklikte yer alıyor. Gerede Yaylaları arasında Arkut Dağları bölgesinde yer alan Seviller Yaylası, Hasbeyler Yaylası, Rumşah Yaylası, Hacıveli Yaylası ve Yünlü Yaylası öne çıkıyor.

6. Göynük Yaylaları

En çok öne çıkan Göynük Yaylaları arasında Karacabey Yaylası, Çubuk Yaylası, Değirmenözü Yaylası ve Kaşıkçı Yaylası sayılabilir. Bu yaylalar 1000 m ve 1500 m arası yüksekliklerde yer alıyor. Doğal güzellikleri ile turizm açısından önemli bir yere sahip olan bu yaylalar, hayvan yetiştirme bakımından da oldukça önemli alanlar.

7. Kıbrıscık Yaylaları

Köroğlu Dağları’nın güney yamaçlarında yer alan Kıbrıscık Yaylaları arasında Belen Yaylası, Karaköy Yaylası, Kökez Yaylası, Bölücekkaya Yaylası ve Karadoğan Yaylası öne çıkıyor. Ayrıca 1825 m yükseklikteki Devevira, Tenbel ve Ardalan yaylaları da ziyaret edilebilir.

8. Mengen Yaylaları

Ormanları ve mesire alanlarıyla da doğal güzelliğini kanıtlamış bölgede yer alan Mengen Yaylaları arasında öne çıkanlar Ağalar Yaylası, Eğriova Yaylası, Akçakoca Yaylası, Aktepe Yaylası, Avşar Yaylası, Bürnük Yaylası, Göl Yaylası, Küçükkuz Yaylası, Mamatlar Yaylası ve Sırıklı Yaylası olarak sayılabilir.

9. Mudurnu Yaylaları

Bolu’da, Abant Gölü’nün güneyinde yer alan Mudurnu Yaylaları, muhteşem doğaları ve kamp olanakları ile son dönemde oldukça popüler olmuş durumda. Özellikle Pürenli Yaylası, doğaseverler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Mudurnu’da öne çıkan yaylaları arasında Balıklı Yayla, Sinekli Yaylası, Hera Yayla ve Ilıca Yaylası sayılabilir.

10. Seben Yaylaları

1400 m yükseklikte yer alan ve Kiraz Dağı çevresinde toplanmış olan Seben Yaylaları, turistik açıdan oldukça önemli konumda. Seben Gölü etrafındaki Dedeler, Alpagut, Solaklar ve Kozyaka gibi yaylalar ziyaret ediliyor. Gerenözü ve Kızık yaylaları da bu bölgede dikkat çekiyor.

 

Bolu’nun Tarihi Yerleri

1. Bolu Müzesi

1975 yılında Bolu ve çevresindeki eserlerin korunup sergilenmesi amacı ile müze çalışmalarına başlandı. 1981 yılında ise Bolu Müzesi ziyaretçilere açıldı. Hem arkeolojik hem de etnografik eserlerin sergilendiği müzede Eski Tunç Çağı’ndan Neolitik Dönem’e, Friglerden Bizans ve Osmanlı devirlerine kadar uzanan zaman dilimine ait eserler yer alıyor. Etnografik bölümde ise yörenin yaşamından, geleneklerinden ve kültürlerinden yansımalar görebileceğiniz eşyalar sergileniyor.

2. Mudurnu Evleri

Eski Türk evlerini tanımak isterseniz Bolu’da Mudurnu evlerini ziyaret edebilirsiniz. Kentsel Sit Alanı ilan edilen Mudurnu’nun film setine benzeyen sokakları arasında gezerken bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Koruma altında bulunan evlerde bölgenin tarihi ve kültürel özellikleri görülebiliyor. Armutçular Konağı ve Haytalar Konağı, Mudurnu evleri arasında dikkat çeken yapılardan biri. Bu konaklardaki ahşap oymaları ve dikkat çekici tavan süslemelerini beğeneceğinize eminiz.

Buradaki tarihi evleri ve konakları gezip görmek ve sokaklardaki nostaljik atmosferin hem gecesini hem gündüzünü yaşamak isterseniz Mudurnu Otelleri’nde yerinizi ayırtabilirsiniz. Böylece tarihini merak ettiğiniz konaklardan birinde konaklamış ve anılarınıza bir yenisini eklemiş olursunuz.

3. Göynük Evleri

Safranbolu evleri kadar güzel olan Göynük evleri, Mudurnu evleri gibi koruma altına alınmış durumda. 20. yüzyıl başlarına tarihlenen bu evler, Bolu’da gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor. Göynük’te eski Türk evlerinin olduğu alan da Kentsel Sit Alanı ilan edildi.

4. Seben Kaya Evleri

Bugün hala özgün halini korumayı başaran ve Frigyalılardan bu yana bulunduğu alanda tarihe tanıklık etmiş olan Seben Kaya Evleri, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Tarihi kaya evlerinin yakınında yer alan Seben Gölü de tarihin ve doğanın buluştuğu hoş bir ortam sunuyor. Burada manzara eşliğinde bir şeyler içebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

5. Göynük Zafer Kulesi

Bolu’nun Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehirler) Birliği’ne üyeliği kabul edilen ilçesi Göynük’te yer alan Zafer Kulesi, Cumhuriyet Dönemi’nin ilk Kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılmış. Sakarya Meydan Muharebesi zaferini temsilen yaratılmış bir eser olan Zafer kulesi, Göynük’ün simgelerinden biri haline gelmiş. Buradan bölgenin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

6. Akşemseddin Türbesi

Fatih Sultan Mehmet’in hocalığını yaptığı bilinen Akşemseddin, zamanında hayata geldiği yer olan Şam’dan ayrılarak Anadolu’ya ulaşmış. Burada önemli bir alim olan Akşemseddin, tarihte ve İslam dünyasında fazlaca etkileri olan bir kişi.

Hem ahşap işçiliği ile hem de mimari olarak dikkat çeken Akşemseddin Türbesi, 1464 senesinde Fatih Sultan Mehmet’in emri ile yapıldı. Türbe, günümüzde Bolu’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olarak öne çıkıyor.

7. Gerede Asar Kalesi

Kayalık bir tepe üzerinde yer alan ve her yöne hakim olan Gerede Asar Kalesi’nin Bizans dönemine ait olduğu düşünülüyor. Çevresindeki alanda görülen Bizans seramiklerinden dolayı bu düşünce daha da güçleniyor. Asar Kalesi’nde kuzeye bakan bir mağara da yer alıyor.

8. Gerede Keçi Kalesi

Arkut Dağı’nda, etrafa hakim bir tepe üzerinde yer alan Gerede Keçi Kalesi, Bithynialılar döneminden bu yana varlığını sürdürüyor. 1993 senesinde restore edilen kalenin ismi hakkında ilginç bir rivayet bulunuyor.

Rivayete göre, saldırı olduğunda halk mallarını ve hayvanlarını alarak kaleye sığınıyor ve kendilerini buradan savunuyorlarmış. Günlerce devam eden bir saldırının ardından yemek sıkıntısı başlayınca buradaki halkın aklına bir fikir gelmiş. Bir gece kaledeki tüm keçilerin boynuzlarında mum yakmışlar ve keçileri dışarı salmışlar. Gecenin karanlığında düşman bu keçileri üzerlerine gelen büyük bir ordu olarak görmüş ve kaçmış. Halk bu şekilde kurtulmuş ve kale de Keçi Kalesi olarak anılmaya başlamış.

 

Bolu’nun Camileri ve Türbeleri

 • Yıldırım Bayezid Camii (Büyük Cami)
 • İmaret Camii
 • Saraçhane Camisi
 • Kadı Camii
 • Ilıca Camii
 • Karaköy Camii
 • Süleyman Paşa Camii
 • Mudurnu Yıldırım Camii
 • Kanuni Camii
 • Yukarı Tekke Camii
 • Hayreddin-i Tokadı Türbesi
 • Akşemsettin Türbesi

 

Bolu’nun Hanları ve Hamamları

 • Yukarı Taşhan
 • Aşağı Taşhan
 • Kiliseli Tüccar Hanı
 • Orta Hamam
 • Tabaklar Hamamı
 • Sultan Hamamı
 • Süleyman Paşa Hamamı
 • Yıldırım Bayezid Hamamı
 • Yıldırım Hamamı

 

Bolu Hakkında

Bolu’nun tarihi M.Ö. 1200’lü yıllara kadar uzanıyor. Tarih boyunca Frigler, Persler, Bitinya Krallığı, Bizanslılar, Türkmenler ve Osmanlılar gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan şehir, yıllar içinde oluşan özgün gelenekleri ile kendi kimliğini oluşturdu. Polis adı ile anılan bölge, 11. yüzyılda Türkmenlerin gelişi ile Bolu adını aldı.

 

Bolu’nun İlçeleri

Temiz havası, yemyeşil ormanları ve tüm diğer doğal güzellikleri ile hem yerlilerini hem misafirlerini mutlu etmeyi başaran Bolu, Batı Karadeniz’de yer alıyor. Bolu’nun en turistik yerleri deyince akıllara ilk olarak Abant Gölü ve Yedigöller Milli Parkı geliyor. Bu bölgeler her mevsim ayrı güzellikler sunuyor.

Bolu’nun ilçeleri, tarihe meraklı olanlar için ya da kış sporlarını sevenler için de farklı değerler sunuyor. Öğrenmek isteyenler için Bolu’nun plaka kodunun 14 olduğunu da söyleyelim. Bolu’nun 9 ilçesi bulunuyor. Bu ilçeleri alfabetik sıra ile aşağıda görebilirsiniz.

 • Bolu Merkez
 • Dörtdivan
 • Gerede
 • Göynük
 • Kıbrıscık
 • Mengen
 • Mudurnu
 • Seben
 • Yeniçağa
Yasemin

Yazar Hakkında

ruhumgezginbenim

🗝En çok yaşayan insan,
hayatı en çok hissetmiş olandır.
🍀Anılar biriktirin..
🚗 Boşa geçmiş tüm zamanları yeniden kazanma yolculuğu.