Bosna-Hersek Bölüm 5: Kültürlerin ve Medeniyetlerin Buluşma Noktası Saraybosna

15. yüzyılda ticaret merkezi ve İslam kültürünün olduğu kadar diğer inançların da kalesi olmuş; Osmanlı idaresine geçtiğinde de hızla gelişerek zenginleşen ova manzaralı şehir, “Saray-Ova” - Saraybosna’yı, eski Yugoslavya'nın en ilginç şehrini geziyoruz bugün.

Bosna-Hersek'in başkentinin merkezi, çekirdeği olan Eski Şehir’deki (Stari Grad) tarihi meydan ve Osmanlı mimarisinin güzel örneklerini kucaklayan çarşıyı geziyoruz önce.

BAŞ ÇARŞIOsmanlıdan kalma ve halen Osmanlı döneminin izlerini yansıtan çarşı meydanı oldukça kalabalık, göze çarpan ilk eser ise Sebil oluyor.

- Sebil(Sebilj): Şehrin sembolü olan, taş ve ahşap karışımı muhteşem Sebil, çarşının girişinde bulunuyor. Mehmet Paşa tarafından 1753 yılında yapılmış. Etrafı güvencinler ve turistlerle hep cıvıl cıvıl.

Çarşı Camisi: 16. yüzyıl eseri ve halen şehirde müezzinin minarede ezan okuduğu tek cami.

Meydana açılan sokaklardaki kırmızı kiremitli taş ve ahşap karışımı tarihi yapılar da dikkat çekici. Bu sokaklarda bedestenler, camiler, hanlar, müzeler, bakırcılar çarşısı, kafe ve restoranlar ile hediyelik eşyalar satan dükkanların yer aldığı tamamı tarihi yapılar bunlar.

Unutmadan, sokaklardan birinde Galatasaray bayrakları ve futbolcuların fotoğrafları ile donatılmış bir köfteci görürseniz şaşırmayın,  Galatasaray'ın eski golcüsü Tarık Hodziç’in dükkanı burası. Mutlaka uğrayın, mutlu oluyor.

- Morica Han: Daracık çarşı sokaklarından birinde yer alan Morica Han’ın güzel taş giriş kapısı bizi içeri davet eder gibi. Büyük bir asırlık ağacın gölgesinde yer alan avlu kafede çay kahve içebilir, restoranda yemek yiyebilirsiniz. Etrafındaki hediyelik eşya mağazalarındaki ürünlerin çoğunluğu Türkiye’den ithal olsa da halı, kilim, bakır, cam avize gibi ürünlerden alarak savaştan çıkmış bu fakir ülkenin ekonomisine biraz katkıda bulunabilirsiniz. Han keyifli, hoş bir mekan; özellikle de sıcak yaz günlerinde serinliğiyle bir hayli popüler olsa gerek.

- Gazi Hüsrev Bey Camii: Hanın biraz ilerisinde, 16. yüzyıldan kalma bir cami. Kapısındaki pandantifler ve süslemeler Selçuklu mimarisi etkisinde. Birkaç kez onarım görse de halen ihtişamını koruyan cami, şehrin en önemli ve Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden biri. Mimar Sinan eseri olarak bilinse de esasen mimarı bilinmiyor. Bir şadırvan, abdesthane ile Gazi Hüsrev Bey ve Murat Beylerin türbeleri bulunan bahçesindeki ağaçların arasında bir kule göze çarpıyor.

-Saat Kulesi (Sahat Kula): Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından 17. yüzyılda yaptırılan bu önemli yapı, çıkan yangın sonucu büyük hasar alsa da restore edilerek yenilenmiş. Avrupa’da hatta belki de dünyada çalışır vaziyetteki tek ay-saati, özel bir sistemle çalışmakta olup, bir usta tarafından her gün kuruluyormuş.

- Çeşme: Caminin bahçe duvarının dış kısmında, köşedeki çeşmenin lezzetli ve güzel suyunu içmeyi unutmayın. Rivayet o ki, iki çeşmeden birinden su içerseniz Bosna’ya tekrar geleceğiniz kesin, diğerinden içerseniz de kısa sürede evleneceksiniz. Sağdan mı soldan mı içelim diye soruyorsanız bence her ikisinden de için... Sonucunu da bırakalım rehberiniz size söylesin :)

- Gazi Hüsrev Vakfı Müzesi: Caminin hemen karşısında yer alan çok güzel bir taş bina olan müzenin kapılarında tipik Selçuklu etkisi görülmekte.

 
TAŞLIHAN1543 yılında Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılan kervansaray, yakın çevrenin en büyük ve hizmet açısından da en prestijli konaklama yeri olmuş. İki katlı taş yapının giriş katında depolar ve 70 at kapasiteli ahır; üst katında ise 90 yolcu kapasiteli, her odada ısınma amaçlı şöminesi olan 30 odası varmış. En önemlisi özelliği de konaklamanın tamamen ücretsiz olmasıymış. Birkaç yangın geçiren yapının bugün sadece zemin taşları ve duvarları ayakta olup karşısındaki Europa Otel’in ışıklandırmaları ile hoş bir dekor oluşturmuş.

- Gazi Hüsrev Bey Bedesteni: Gazi Hüsrev adını taşıyan mimari yapılardan biri olan tarihi binalardan biri de Gazi Hüsrev Bey Bedesteni. İçerisinde 70 kadar dükkan bulunan bedesten, Gazi Hüsrev Bey’in yine kişisel mirasını şehrin imarı için bağışlaması sonucu inşa edilmiş bir eser. Şehrin ilk postahanesi de yine bu çarşıda yapılmış (Menzilhana).

Tarihi çarşı sokakların hemen bitimindeki meydanda heybetli bir Katolik Kilise yükseliyor. Hemen önünde yerde şehrin birçok noktasında göreceğiniz, bombaların düştüğü noktaları görebilirsiniz; üzerindeki kırmızı boyalar da akan kanları simgelemekte.

Az ötede ise tarihi bir binanın girişindeki "Sonsuz Ateş” var. Savaşta yitirilen canlar anısına ve savaşın hiç unutulmaması için hiç sönmeden yanan bir ateş... Varşova gibi, savaşta çok can yitirmiş bir çok ülkede olduğu gibi...

Yarın “Kültürlerin buluştuğu, tarihi, birlikte yaşamı ve hoşgörüyü simgeleyen” şehri gezmeye devam ediyoruz.

 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.