Google+

Arama formu

BOSNA HERSEK HAKKINDA KISA BİLGİLER

Bosna – Hersek’teki “Hersek” kelimesi “Herzog”’tan geliyor. “Herzog” alman kökenden geliyor, Alman kökenlilerin bulunduğu bölgeymiş. Daha çok bizim doğudaki ağalık sistemi gibi burada da Herzog’lar derebeylik yapıyorlarmış. Zamanla Herzog, Hersek’e dönüşmüş. Şimdi Bosna-Hersek olarak anılıyor.

Bosna Hersek 3 ayrı ana bölgeden meydana gelmiş. 10 ayrı kantona ayrılmış durumda. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna.

Bosna Hersek’te yapılan kazılarda 3 ayrı piramit bulunmuş. Buradaki Piramitlerin Mısır’dakilerden daha eski olduğu söyleniyor. Halen kazılar devam ediyormuş. Bu piramitlerin en önemlileri ise güneş ve ay piramitleri.

Yugoslavya döneminde Slovenya ve Hırvatistan’ın bağımsızlıklarını ilan ederek ayrılmalarından sonra Yugoslavya’nın başkenti Belgrad ve Yugoslav ordusu savaş ilan ediyor. Almanya ve Avusturya, Hırvat ve Slovenlere arka çıkınca Belgrad bir şey yapamıyor. Bu arada Bosna Hersek’te karışıklıktan istifade ederek bağımsızlığını ilan ediyor. Bosna Hersek’i de ilk tanıyan ülke Türkiye oluyor.

Saraybosna bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Bosna Hersek’te en meşhur yiyecekler kaymak soslu börek ve cevapi adı verilen köfte. “Cevapi” kebapi olarak telaffuz ediliyor ancak kebap ile alakası yok, çok lezzetli bir tür köfte.

Saraybosna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Gliga Rajvosa, Bluewhite Apartment güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Epicentar, Rahatluk@Sarajevo, Apartments Alifakovac. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rumi Apartments, Heart of Ferhadija, Apartment Ambrela gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Ljubicica Hostel, Hostel Lucky, Tower House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Saraybosna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bosna-Hersek’in para birimi Convertible Mark. 1 Euro yaklaşık olarak 1,95 Convertible Mark’a eşit.

Bosna Hersek 10 kantondan oluşmuş durumda. Şu anda yine de çok çok huzurlu bir ülke değil, ara ara ülke içinde çekişmeler oluyor. Her kantonun belediye başkanı farklı etnik kökenden geldiği için farklı sorunlar mevcut.

Saraybosna'da gezginler tarafından çok tercih edilen, ulaşımı kolay otellerden Apartment Mirela ve  Residence Inn by Marriott Sarajevo otellerini tercih edebilirsiniz. 

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...