Google+

BOSNA HERSEK’E GENEL BAKIŞ

466116 Şub 2011Gezi Notu
HÜSEYİN YILMAZHÜSEYİN YILMAZGold Yazar16 Şub 201146610 Yorum

Bosna – Hersek’teki “Hersek” kelimesi “Herzog”’tan geliyor. “Herzog” alman kökenden geliyor, Alman kökenlilerin bulunduğu bölgeymiş. Daha çok bizim doğudaki ağalık sistemi gibi burada da Herzog’lar derebeylik yapıyorlarmış. Zamanla Herzog, Hersek’e dönüşmüş. Şimdi Bosna-Hersek olarak anılıyor.

Bosna Hersek 3 ayrı ana bölgeden meydana gelmiş. 10 ayrı kantona ayrılmış durumda. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna.

Bosna Hersek’te yapılan kazılarda 3 ayrı piramit bulunmuş. Buradaki Piramitlerin Mısır’dakilerden daha eski olduğu söyleniyor. Halen kazılar devam ediyormuş. Bu piramitlerin en önemlileri ise güneş ve ay piramitleri.

Yugoslavya döneminde Slovenya ve Hırvatistan’ın bağımsızlıklarını ilan ederek ayrılmalarından sonra Yugoslavya’nın başkenti Belgrad ve Yugoslav ordusu savaş ilan ediyor. Almanya ve Avusturya, Hırvat ve Slovenlere arka çıkınca Belgrad bir şey yapamıyor. Bu arada Bosna Hersek’te karışıklıktan istifade ederek bağımsızlığını ilan ediyor. Bosna Hersek’i de ilk tanıyan ülke Türkiye oluyor.

Bosna Hersek’te en meşhur yiyecekler kaymak soslu börek ve cevapi adı verilen köfte. “Cevapi” kebapi olarak telaffuz ediliyor ancak kebap ile alakası yok, çok lezzetli bir tür köfte.

Saraybosna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Sarajevo Newly-Furnished Apartment, Apartment Bili Sarajevo, Apartment A&A. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Centroom Apartment, Apartment Luna gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Miaap Apartments, Apartments Mely, Apartment DreamsLux tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Saraybosna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bosna-Hersek’in para birimi Convertible Mark. 1 Euro yaklaşık olarak 1,95 Convertible Mark’a eşit.

Bosna Hersek 10 kantondan oluşmuş durumda. Şu anda yine de çok çok huzurlu bir ülke değil, ara ara ülke içinde çekişmeler oluyor. Her kantonun belediye başkanı farklı etnik kökenden geldiği için farklı sorunlar mevcut.

Saraybosna'da gezginler tarafından çok tercih edilen, ulaşımı kolay otellerden Apartment Mirela ve  Residence Inn by Marriott Sarajevo otellerini tercih edebilirsiniz. 

Saraybosna şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Saraybosna: Walking Tour Scars and Smiles Küçük Grup (24 €), Saraybosna'dan: Tam Gün Jajce & Travnik Turu (75 €), Konjic, Mostar ve Blagaj: Hersek Day Trip (75 €), Saraybosna: 3 saatte Balkanlar Dark Side & Savaş Turu (25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar