Bozcaada Aşkı

Eski bir Yunan Adası olan Bozcaada, Çanakkale’nin 52 km güneyinde yer almaktadır.

Çok rüzgarlıdır ve rüzgar değirmenleri ile elektrik elde edilir. O yüzden yılın her ayı, serin bir hava hakimdir.Turizmde başlıca sanayi bağcılıktır. Corvus, Çamlıbağ, Talay en popüler şarap evlerindendir.

Gittiğimde ilk izlenimim kesinlikle Türkiye'deki diğer yerlerden farklı olduğuydu. Yunan izlerini görebileceğiniz, rengarenk sokaklarında dolaşmaya doyamayacağınız, her şeyin organik, insanların kibar olduğu bir ada Bozcaada.

 

Ulaşım
Çanakkale ve Geyikli İskelesi'ne yılın her dönemi düzenli otobüsler bulunuyor. İstanbul'dan Geyikli vapur iskelesine kadar otobüsle gelinebiliyor. Geyikli İskelesi'nden de Bozcaada'ya arabalı  vapurla veya Çanakkale merkezden deniz otobüsü ile geçebilirler.
 
Ancak Güneyden gelenler için ulaşım biraz meşaketli. Mutlaka Ezine’de inmek ve kendi imkanları ile Geyikli İskelesi'ne geçip arabalı vapur kullanmalılar. Eğer bizim gibi ilk dolmuş seferi ile, sabah 8.30’da erkenden Ezine’ye varırsanız, taksi tutmak zorundasınız. Bunun için ise imkanlar biraz kısıtlı. Yok ben ilk dolmuşu bekleyeceğim derseniz, Ezine'de tüm gün açık olan bir çorbacı var. Otogardan çıkınca sağa dönüp hiç sapmadan Ziraat Bankası'na kadar giderseniz, kimseye sormaya gerek kalmadan bulabilirsiniz.
 
Taksi için biz petrol ofisinde çalışanların yardımı ile taksici Taner abiyi (05424105729) uyandırıyoruz. Çok kibar ve bizi 40tl’ye götürmeyi teklif ediyor. Normalde 50tl isteniyor.

Ada içinde her yere dolmuşlar mevcut. Bunun dışında biraz maliyetli olsa da motosiklet kiralanıp, adanın keyfi çıkarılabilir. Bisiklet de kiralanabilir.
 
Konaklama
Biz Latife Hanım Konağı'nda kalıyoruz. Konaklama önceden ayarlanmadan gidilse bile birçok pansiyon bulma şansınız var.
Ela Tenedos ise gitmeden araştırırken çok beğendiğim ancak yer bulamadığım otel.
 
Ne zaman Gitmeli?
Eğer seçme şansınız varsa Bozcaada'ya Eylül aynın ilk haftasına denk gelen ‘Bağ Bozumu Festivali’ ya da Haziran ayının son haftasına denk gelen ‘Şarap Tadım Günleri ‘ zamanında gitmelisiniz.

 

Görülmesi Gereken Yerler
1)Tüm Bozcaada Sokakları
Özellikle Rum Mahallesi, rengarenk evler ve restoranlar görülmesi gerekenler arasındadır.
 
2) Kale

3) Rüzgar Gülleri
Rüzgar gülleri, Bozcaada'nın gün batımı klasiğidir. Her haftasonu, özellikle gün batımlarında tıklım tıklım olur.
Rüzgar güllerine, arabanız yoksa iskelenin önünden kalkan dolmuşlarla gidebilirsiniz. Dolmuşlar size günün her saati alıp, Ayazma plajı, Ayazma Manastırı, Akvaryum Koyu, şarap bağ evine ve ardından rüzgar güllerine götürüyor.

Bu turun kötü tarafı, rüzgar gülleri dışında hiç bir yerde 5 dakikadan fazla kalamıyorsunuz. İyi tarafı ise gün batımına kadar rüzgar güllerinde kalıp, 20tl gibi bir bedel ödüyorsunuz. Tabi herkes gibi dolmuş şöförleri de gün batımını şarap içerek kutluyor ve dönüş yolu biraz korkunç geçiyor.

4)Göztepe
Adanın her yeri gören en yüksek noktası. Yürüyerek çıkmayı planladığımızı duyan ada halkı seferber oldu ve bizi geri çevirdi. Merkezden 3km uzaklıkta olduğu ve jeep dışında normal aracın bile tırmanamayacağı diklikte olduğu söylendi.
 
5) Ayazma
Gidilebilecek, restoran ve plaj şemsiyeleri bulunan sahil Ayazma Plajı'dır. Bozcaada'dan yaz aylarında düzenli minibüsler bulunur. Ayazmaya giderseniz Vahit’in Yeri, gidilmesi önerilen yerlerden.
Ayazma Manastırı, bu sene yenilenmiş ve biz gittiğimizde henüz açılmamıştı.
 
Yeme İçme
Rum mahallesinde Ada’m, enginarlı ahtapot, beğendili mezgit, asma yaprağında hellim, kalamar ve daha nice harika mezesiyle gidilebilecek en iyi yerlerden. Porsiyonlar biraz ufak geliyor ama kalkarken karnınız tıka basa dolu oluyor. Bunun dışında akşam yemeği için, Cabalı Meyhane, balık yiyecekseniz ise Battı Balık en iyi seçeneklerden.
SimyonYakamoz, LodosSandal meze ve zeytinyağlılarıyla ünlü restoranlar.
Bakkal, kokteyleri ile ünlü bir cafe-bar. Kapısında bazen açıktır yazısıyla kafaları karıştıran, duvarlarında kapitalizmi yeren, fiyatlarıyla öpen bir yer. Tek kokteyle 35tl istiyorlar, çıldırmış olmalılar.

Eğer konaklamanıza kahvaltı dahil değilse gitmeniz gereken ilk yer, Patiska Bağ Evi. Burası şarapları yanında ekmekleri ile de ünlü. Yok o kadar uzağa gidemem derseniz, adada kahvaltı sunan bir kaç alternatif arasından en iyisi Ada cafe ve Lalezar Kahvaltı Evi. Her ikisinde de mutlaka, gelincik reçeli ve patlıcanlı börek istenmeli.
Salkım restoranda ya da Çınaraltı kafede, sakızlı muhallebi yenmeli.
Adanın bir de reçelleri popüler. En iddialı oldukları ise gelincik, incir ve domates.
Veli dede ise yanyana reçel dükkanı ve fırın olarak açılan bir işletme. Adanın meşhur sakızlı bademli kurabiyesi ve tereyağlı bademli kurabiyesi mutlaka yenmeli, hatta giderken eve götürülmeli.

YAP
* Rüzgar sörfü öğren.
* Tekne Turlarına katıl.
* Dalış dersi al.
* Eğlen. Adanın küçük olduğuna bakma. Gece önce Polente’ye git, sonra Fuska Bar’da sahilde eğlenerek geceyi bitir.
* Hafta içi denk gelirsen çarşamba pazarına git.
* Yeni gelen düzenlemeye göre artık adada şarabı satın almadan tatmak yasak. Daha önce tatmadıysan, markaların tadım yerlerine gidip tattıktan sonra satın al. 10tl karşılığında istersen 2 kişi aynı kadehten tadıp, en beğendiğini satın al. Sonra eve gittiğinde iğrenç bir şarabı kilometrelerce taşımanın acısını çekme.

Önerdiğim şaraplar,
Corvus Blend No:5 Kırmızı, Kuntra Kırmızı ve Teneia Beyaz, Bornova Misket, R Rose Şarap.
Çamlıbağ Ayapetro Beyaz (Bu seneye ürün kalmamış)Talay Karasakız Rose.

Nilay Kahyaoğlu

Yazar Hakkında

Nilay Kahyaoğlu

Bir dünya gezgininin evden uzakta paylaştığı bütün anıları..