Bratislava'da İki Gün

Slovakya’nın küçük başkenti Bratislava hem Avusturya hem de Macaristan’a komşu olmasıyla iki ülkeye sınırı olan dünyadaki iki başkentten biridir. Viyana’ya 50 kilometre mesafesiyle de Avrupa’nın en yakın iki başkenti oluyor bu iki şehir. Viyana ile bu kadar yakın olunca ülkemizden sadece Dalaman'dan direkt uçuş olan Bratislava’ya ben de Viyana üzerinden gittim. Viyana’da üç gün kaldıktan sonra gezimin iki günlük kısmını Bratislava’ya ayırdım. Viyana’dan Bratislava’ya 5 euro gibi bir ücretle otobüs ile çok rahat ulaşabiliyorsunuz.

Gezmek İçin Bir Gün Bile Yeterli

Bratislava’da gezilecek yerler için bir gün yeterli. Bir gün içinde hemen hemen tüm önemli noktaları gezebilirsiniz. 450.000 kişinin yaşadığı Bratislava, ziyaretçilerini zamanın durduğu nokta Stare Mesto’da (Old Town) karşılıyor. Stare Mesto bölgesine girdiğiniz anda kendinizi daracık sokaklarda tarihi bir gezinin içinde bulacaksınız.

Michael Gate 14.yüzyılda surların arasından şehre giriş yapılan dört kapıdan biriymiş, 51 metre yüksekliği ile hala dimdik ayakta ve görsel bir şölen sunuyor ziyaretçilerine. Hemen yanında silah müzesi var ve bu müzeyi de gezmenizi öneririm. Kapının orta noktasında belirli dünya şehirlerine olan uzaklığı da belirten bir gösterge mevcut. İlk aradığım şehir tabii ki İstanbul oluyor.

Michael Gate’den çıkıp sağa doğru yürüdüğünüzde daracık sokaklar ve eski zaman binaları çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Az aşağıda ise Saint Martin Katedrali’ni göreceksiniz. Hemen bütün Avrupa kentlerinde ünlü bir katedral vardır. Bratislava’nın da ünlü katedrali de: Saint Martin Katedralidir. 1452 yılında yapılan Katedral, birçok Macar kralının taç giyme törenine ev sahipliği yapmış. Aynı zamanda da barok mimarinin güzel eserlerinden bir tanesi.

Bratislava Kalesi eski şehir merkezine yaklaşık 1,5 km uzaklıkta. Tepeden Tuna Nehri manzarasının keyfini çıkaracağınız kale, 9.yy’da inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ise tadilata uğramış. Bu kale Avrupa’daki diğer kalelerin aksine daha az görkemli geldi bana. Yine de tepeden Tuna’yı izlemek çok keyifliydi.

İkinci Gün: Her An Karşınıza İlginç Heykeller Çıkabilir

Gezimin ikinci gününde ise ilk olarak Blue Church olarak bilinen Saint Elizabeth Kilisesi’ni ziyaret ettim. Mavi rengi ile çok değişik bir görsellik sunan kilise gözünüze hitap ediyor; hem iç hem dış mimarisinde kullanılan mavi renk size keyifli bir seyir sunacak. Bratislava Old Town sokaklarında dolaşırken ünlü bronz heykellere rastlayacaksınız. Bunlardan en bilineni Man At Work ya da yerel ismi ile Cumil Heykeli’dir. Kanalizasyondan etrafı seyreden Cumil ile fotoğraf çektirmeden dönmek istemezseniz uzun bir süre sıra beklemeniz gerekebilir.

Bölgedeki bir diğer ünlü heykel ise Schöne Naci Heykeli’dir. 1897 ile 1967 yılları arasında Bratislava’da yaşayan gerçek bir kişi olan Schöne Naci, uzun yıllar sirklerde çalışmış. İkinci Dünya Savaşı’nda çok sevdiği sevgilisinden ayrılınca Bratislava sokaklarında yaşamaya ve yaz kış her gün aynı kıyafetle (uzun ceketi ve silindir şapkası) kadınlara çiçekler vermeye başlayan Schöne Naci o zamanlar yaşamını çevrede bulunan cafelerin verdiği yiyeceklerle devam ettirmiş. Öldüğünde kimsesizler mezarlığına defnedilen Schöne Naci, ölümünden 40 sene sonra başka bir mezarlığa törenler eşliğinde defnedilmiş. Günümüzde adına şarkılar yazılan bu değişik kişiliğin heykeli ile fotoğraf çekilmek için bence sırada beklemeye değer.

Bratislava eski şehir bölgesinde birçok cafe ve restaurant mevcut, yöresel Slovak yemekleri servis eden yerlerde yöresel yemeklerden tatmanızı tavsiye ederim. Cafe olarak da Mondieu’da tatlı yemenizi öneririm. Değişik tatları denemek isteyenler için oldukça güzel tatlıları olduğunu söyleyebilirim. Cafe ve restaurantlarda porsiyonlar genelde oldukça büyük. Bu sebeple eğer iki kişiyseniz önce bir porsiyon söylemenizi tavsiye ederim. Gelen yiyecekler oldukça doyurucu olacaktır.

Bratislava’nın şehir merkezine yarım saat uzaklıktaki Devin Kalesi ise Orta Çağ’da inşa edilmiş ve Tuna Nehri manzarasına hakim bir kale. Kaledeyken kendinizi Game Of Thrones setindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Şehir merkezinden kaleye 29 numaralı otobüs ile çok rahat ulaşabiliyorsunuz.

Bratislava küçük bir şehir olduğu için ulaşımda oldukça kolay. Eğer kalacağınız hoteli şehir merkezinde seçtiyseniz, sadece Devin Kalesi için toplu taşıma kullanmanız yeterli olacaktır. Diğer tüm gezilecek yerler yürüme mesafesinde. Eğer benim gibi şehre 3-4 km mesafede bir hotelde konaklayacaksanız, hem hotel için daha az ücret vereceksiniz hem de Old Town dışında kalan Bratislava’yı yakından görmüş olacaksınız. Bratislava’dan direkt Viyana Havaalanı’na otobüsler de mevcut ve gün içinde çok sık otobüs var. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile rahatlıkla Viyana Havaalanı’na varıyorsunuz.

Bratislava’dan gelirken birçok hediyelik alabilirsiniz. Ben magnet almayı tercih ettim ama seçenekleriniz sadece magnet ile sınırlı değil. Keyifli bir gezi için rotanıza Bratislava’yı da ekleyin.