Bratislava'yı Keşfetmek

Bratislava, Slovakya'nın başkenti ve en büyük şehri! Avusturya'nın başkenti Viyana'nın 50 km kadar doğusunda, nüfusu 450.000 Tuna Nehri kıyısında yer alan şehir hem Avusturya'ya hem de Macaristan'a sınır!

Selanik'ten başladığımız gezimizde, Budapeşte'den sonraki durağımız olan Bratislava'ya trenle (Hlavna Stanica) geldik. Booking.com’dan daha uygun fiyata ve kalacak iyi bir yer ayarlamak varken! Kalacak yer aradık ve hiç konforlu ve rahat yatağı olmayan yere (City Hostel) 47.30 Euro ödedik! Yataklar yatak değil tamamen tahtanın üzerine sünger koyulmuştu! Kalorifer doğru dürüst çalışmıyordu ve kahvaltı yoktu!

Bratislava Kalesi (Bratislavsky Hrad)

Bratislava'da gezilmesi gereken yerler arasında; Kalesi-Bratislavsky Hrad (Manzara buradan muhteşem! Karşı kıyıya baktığınızda; beyaz binanın gerisi Avusturya, diğer yöne baktığınızda ise 8 km uzaklıkta Macaristan), meydanın ortasında 1572 yılında inşa edilmiş Maximilian Çeşmesi, bronz Napolyon Heykeli,Cumil logar kapağından çıkan adam (Eskişehir’e gelip; şehrimizi gezenler bilir, şehrimizin değişik bölgelerinde benzer heykeller mevcut), fötr şapkası ile insanları selamlayan Schöne Naci gibi ilginç heykelleri var şehrin çeşitli yerlerinde. Tuna Nehri üzerinde şehrin iki yakasını bağlayan 1967-1972 yılları arasında yapılmış Novy Most (UFO Köprüsü-döner restoran var) ve Stary Most’u görmekteyiz.

 "Cumil" Logar Kapağından Çıkan Adam, Bratislava

Schöne Naci, Bratislava

Novy Most (UFO Köprüsü), Bratislava

St. Martin’s Katedrali’ni, Trinity Kilisesi’ni, Ulusal Tiyatro’yu da gezebilirsiniz! Eski Şehre girmeniz için St. Michael Kapısı’ndan geçmeniz gerekli.

Bratislava, Slovakya

Bratislava Ulaşım: Bratislava-Prag tren bileti 24.20 Euro (2. sınıf). Bratislava-Prag 331 km. Şehir içi otobüs 15 dakikalığına 0.50 Euro.

Bratislava Yeme-İçme: Pizzeria Bella Napoli’de deniz ürünleri pizza (19.57 EUR). Tavsiye etmiyorum. Kahvaltı olarak Tesco Stores adlı alışveriş merkezinde 4.04 Euro. Dinlenmek için Tommy Cafe’de kahve ve çay içmenin bedeli 2.98 Euro.

Tavsiyem: Gezmek için 1 gün yeterli. Bana cazip gelen bir şehir değildi ve pahalı!

varol gezi

Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir!