Google+

Arama formu

BU BATH BANYO DEĞİL, BAŞKA BAMBAŞKA!

Bu yazı Gezimanya üyesi Tatiliyet tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Romantik, balayınızı geçirebileceğiniz bir muhteşem bir şehir. Aşık olabileceğiniz veya sevdiğinize evlenme teklif edebileceğiniz her yerinden duygusallık akan küçük kent aslına çok bilinmez. Çok duyulmamış fakat gerçekten de 2 günü dolu dolu yaşayabileceğiniz huzur dolu yer. Özellikle Stonehenge’e yolunuz düşerse buraya da uğramalısınız.

Bath, İngiltere’nin güneybatısında yer alır. Roma döneminden kalma hamamı ve küçük hediyelik eşyaları ile ünlü küçük bir yer. UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Bath
Bath Roma Hamamı

Burada bir Roma Hamamı (spa merkezi-Roman Bath) bulunmaktadır. Harika bir mimari Bath’ın merkezinde, kilisenin (Bath Abbey) yanında yer almaktadır. Ücretli olarak burayı ziyaret edebilir, suyun kaynağını görüp, kaynaktan gelen suyu içebilirsiniz (tadı çok kötü). Avon Nehri üzerinde Pulteney Köprüsü yer almaktadır. Kendinizi İtalya’da hissedebilirsiniz. Bu nehrin kenarında kahve içebileceğiniz küçük bir kafe yer almaktadır.

Royal Crescent: 18. yüzyılda John Wood tarafından yapılmış binayı ve önündeki parkı mutlaka görmelisiniz. Süs havuzları, mimari ve dükkanları ile çok şık bir görünümü vardır.

Bath şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz 66 Bloomfield Avenue, Lucklands, Quirky Bright Double Room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxurious Apartment Central Bath - With Parking, Stunning Royal Crescent Apartment with 3 Bedrooms, A warm & cosy, self contained room with private entrance.. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz 4 St Marks Gardens, The Bath Roof Terrace Apartment, Walcott Street Apartment Opposite Hilton gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bath Backpackers Hostel, St Christopher's Inn Bath, YHA Bath tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bath aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bath-1
Royal Crescent Bath

Ünlü Yazar Jane Austen Centre: Aşk ve Gurur, Emma gibi kitapların yazarı Austen bir dönem Bath’da yaşamıştır. Burası birçok romanına esin kaynağı olmuştur. Burada yaşayıp da aşık olmamak, aşkını da yazıya dökmemek mümkün değil!

Fotoğraflara baktığınızda sizin de aynı hislere kapılacağınızı düşünüyorum. Küçük İngiliz fırınları, kahve içebileceğiniz küçük mekanlar, publer, müthiş mimari… Gün içinde taş kaplı yollardan nehir kenarından parklara doğru yürüyerek, nehrin kenarında kahve içmek… Trafik, hava kirliliği, gürültü kesinlikle yok! Az bilinmesi sizi yanıltmasın. Biraz doğayla başbaşa kalmak istiyorsunuz, sessizliği seviyorsanız ve mimariye hayransınız burası tam size göredir.