Bu Yaz İstanbul

BU YAZ İSTANBULYaz mevsimi İstanbul’da olanlar için her zaman gitmek isteyip gidemediğimiz müzeleri, camileri ziyaret etmek için iyi bir fırsat.
Sultanahmet Meydanı'na gidip;  Ayasofya Müzesi’ni ve hemen yakınında bulunan Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edebilirsiniz.
Ayasofya şu anki görünümünü almadan önce 2 kez çıkan isyanlar sonucu yıkılmış. Bahçede eski Ayasofya’dan kalan kalıntıları görebilirsiniz.

İçeri girince hemen karşıda bulunan kapı İmparator Kapısı; Doğu Roma’nın bazı tarih kitaplarında bu geminin tahtasının Nuh’un Kapısı olduğu rivayeti var.
Yapıdaki en önemli kısım tabi ki kubbesi, merkezde Nur Suresi’ne ait bir ayet yazılı.   Kubbede  bulunan 6 kanatlı 4 tane melek;  İncil’de Tanrı’nın tahtının korunduğuna inanılan Serafim.

Alt katta I Mahmud Kütüphanesi; mihrap, minber bulunuyor. Mihrabın yanında duran şamdanlar, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Macaristan seferinden getirilmiş.

Duvarlarda bulunan yuvarlak  hat levhalarında Allah (c.c), Hz. Muhammed (s.a.v),Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ile Hz. Muhammed'in torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin isimleri yazılı.  Mihrap kısmında yer alan hat levhaları ise padişahlardan Sultan II. Mahmud, Sultan III. Ahmed, Sultan II. Mustafa tarafından yapılmış.

Üst kata taşlarla döşeli yokuş bir geçitten çıkıyoruz. Üst katta Hz İsa, Hz. Meryem ve Vaftizci İsa’nın mozaikleri yer almakta. Mozaikte kıyamet gününde insanlığın affedilmesi için Hz.Meryem ve Hz. Yahya'nın Hz. İsa'ya yakarmaları tasvir edilmiş. 

Bir diğer mozaikte ise İmparator II. İoannes ve eşinin Ayasofya’ya yaptığı bağış tasvir edilmiş. Mozaiğin ortasında Hz. Meryem ve çocuk İsa yer alıyor.

Diğer bağış mozaiğinde ise İmparator IX. Konstantinos Monomakhos ve İmparatoriçe Zoe yer alıyor.

Üst katta batı galeri ile güney galeriyi birbirinden ayıran mermer kapı yer almakta. Kapının diğer tarafını patrikhane mensupları dini toplantılar için kullanıyormuş. Kapının bir tarafının cenneti, diğer tarafının cehennemi temsil ettiği düşünülüyormuş.
Ayasofya’da yarım gün gezmek yeterli olacaktır. Ben gittiğimde hat levhası sergisi de vardı.

Buradan da hemen yolun karşısında bulunan Yerebatan Sarnıcı’nı gezebilirsiniz.Yerebatan Sarnıcı, Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak için Bizans Döneminde yapılmış. Sütunlar loş bir ışıkla aydınlatılmış ve hoş bir müzik eşliğinde yürüyüş platformlarında geziyorsunuz. Sarnıçta en ilgi çeken çeken kısım Medusa başları ve Gözyaşı Sütunu.

Bazı insanlar sanırım dilek tutup suya bozuk para da atmışlar.