Buda ve Peşte'nin Birleşimi: Budapeşte

Budapeşte, Macaristan'ın başkenti. Tuna Nehri'nin iki yakasındaki Buda ve Peşte'nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş!

Selanik'ten başladığımız gezimizde, Ljubljana (Slovenya)'dan sonraki durağımız Budapeşte'ydi. Tren Garı'nda, danışmadan bilgi alarak; kalacak yer aradık! HOTEL CSASZAR (Buda tarafında/10325 FT-38 Euro)’da karar verdik. Havuzu vardı ve çocuklar burada yüzme antrenmanı yapıyorlardı.

 Parlamento, Binası, Budapeşte

Sonbaharın güzel bir akşamında şehrin Buda tarafı çok hoş görünüyordu. İlk intiba mükemmeldi!

Budapeşte'de Gezilmesi Gereken Yerler

Sabah heyecanla kalkıp; kahvaltımızı yapıp bir an önce Peşte tarafına geçtik. Parlamento Binası’nı, nehrin kıyısında bulunan 2. Dünya Savaşı Yahudi Soykırımı Anıtı’nı görüp; 1849 yılında yapılmış ve girişlerinde aslan heykelleri olan Zincirli Köprü’yü özümseyerek yürüyerek, Buda Kalesi’ne çıkmak için raylı bir sistemi (Budavari Siklo 840 FT-4 EUR) kullandık.

Kraliyet Sarayı (gece aydınlatmalarıyla muhteşem bir görüntüye bürünüyor) geçmişte kale ve karargah olarak çeşitli amaçlar için kullanılan yapı; bugün Çağdaş Sanatlar BinasıBudapeşte Tarih Müzesi ve Ulusal Kütüphane’yi içinde barındırıyor. St. Mathias KilisesiBalıkçılar Burcu da bu bölgede bulunmakta, Gellert Tepesi (ilginç tarihinin yanı sıra gezginlere muazzam bir Budapeşte manzarası sunuyor. Bu turistik bölgede oteller, hamamlar ve kaplıcalar da mevcut.

Yahudi Soykırım Anıtı, Budapeşte

Zincirli Köprü, Budapeşte

Ertesi gün ise gezimize; Kahramanlar Meydanı/ Hösök Tere/ Heroes’ Square (tıpkı Macar parlamentosu ve Özgürlük Köprüsü gibi Macarların Budapeşte’ye gelişinin 1000. yılını kutlamak amacıyla 1896’da yapılmaya başlamış)’ndan başlıyoruz.

Kahramanlar Meydanı, Budapeşte

Meydanın arka tarafında Şehir Parkı’nı keşfetmeniz gerekiyor. Parkın içinde Vajdahunyad Şatosu, göl, hayvanat bahçesi, lunapark ve termal hamam (Szechenyi Thermal Bath) var.

Termal Hamam, Budapeşte

Opera BinasıAndrassy CaddesiSt. Istvan KatedraliElizabeth Köprüsü, Türk Caddesi (Türok Utca), Atatürk Caddesi ve otelimize giderken görüp de gezemediğimiz Margit Adası’nın da görülmesi gerekli olduğunu düşünüyorum.

Budapeşte’den Bratislava tren bilet ücreti 9120 FT-33 EUR (200 km).

Buda Kalesi, Budapeşte

Budapeşte'de UlaşımBudapeşte’de güzel işleyen toplu taşıma sistemi var. Otelimize geliş-gidişlerde tramvayı kullandık. 24 saatlik Budapest Card (1550 FT-5.6 Euro) Bu kartla başka indirimler de kazanabilirsiniz! Özellikle çok müze gezenler için!

Kraliyet Sarayı, Budapeşte

Tavsiyem: Kesinlikle görmeniz gerekiyor diye düşünüyorum Budapeşte’yi! En az 3 gün ayrılmalı; yeterli kadar gezmek ve şehri anlamak için!

varol gezi

Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir!