Google+

BUDAPEŞTE: BİR AŞK ŞEHRİ

432025 Haz 2016Gezi Notu
SaidMuratSaidMuratGezgin25 Haz 201643190 Yorum

Budapeşte, başkadır. Sadece Macaristan için değil, tüm çevre ülkeler için değerdir, değerlidir. Eşsiz güzellikleri ile ‘hoş geldiniz’ diyor bize, Budapeşte!
 
Polonya’da yaşadığım sıralarda, Avrupa’da ziyaret ettiğim ilk şehirlerden biridir, Budapeşte. Gez-gez doyamayacağınız bir kenttir.

İnternette fotoğraflarda gördüğünüz, yorumlarda okuduğunuz gibi, enfes şehir Budapeşte’ye yolunuz düşerse uğrayın demiyorum; mutlaka yolunuz düşmeli diyorum.

Budapeşte

Bir yanında Slovakya, bir yanında Avusturya, diğer yanında Romanya… Tuna nehri de içinden gelip geçen güzelim Budapeşte.
 
Kışları biraz sert geçtiğinden eğer turistik bir seyahat düşünüyorsanız, yaz aylarını seçmelisiniz.Para birimi henüz Euro olmadı. Evet, Macaristan, para birimi olarak ‘Macar forinti’ kullanıyor. Ancak oldukça bol sıfırlı paralar kullanıyor Macarlar.

Tuna Nehri’ne ulaşın mutlaka. Bir yanı Buda, diğer yanı Peşte. Karşıya geçtiğinizde şahane bir ada sizi bekliyor. Bisiklet kiralayarak gezebileceğiniz şahane bir adacık. Zincirli Köprü (Lanchid — Chain Bridge) de mutlaka görülmesi gerekir. Mutlaka yürüyerek karşıya geçmelisiniz. Ayrıca Zincirli Köprü’den geçerken Parlamento Binası’nın gece parlayan ışıltılı karesini fotoğraflamanız gerekir!
 
Budapeşte-1

Budapeşte şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment Budapest 5, New Design Apartment / Egyetem tér, Downtown apartment Szondi. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Horansky Guesthouse, Apartment Budapest 10 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Apartment Király I-Budapest, Budapest City-Home, Hello Budapest Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Budapeşte aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Buda tarafında görebileceğiniz yerlerden biri de Gül Baba Türbesi. Osmanlı hakimiyeti zamanında Budapeşte’de çok sevilmiş bir dervişmiş Gül Baba. Gittik, gördük ve tavsiye ediyoruz. Nehir kıyısında Parlamento Binası'na yakın yerde demirden ayakkabılar göreceksiniz (Shoes on Danube). Bu ayakkabılar İkinci Dünya Savaşı sırasında Tuna nehri kenarında sırtından vurulmuş Yahudilerin ayakkabılarını simgeliyor.

Budapeşte-2
 
Budapeşte’ye gelmişsiniz, Estergon Kalesi’ni görmeden dönmek olur mu? Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin 60 km kuzeybatısında Tuna Nehri kıyısında yer alan bir kale Estergon Kalesi (Esztergomi vár). Macaristan ve Osmanlı tarihinde büyük bir önem taşır. 13. yüzyıl başına tarihlenen kale, Macaristan’ın tarihinde inşa edilmiş ilk önemli yapılardan birisidir. 1241’deki Moğol istilasına kadar Macar Krallığı’nın idari ve dini merkezi olmuştur. Günümüzde bir turistik cazibe merkezidir.
 
Nerede yiyip-içelim?
Budapeşte merkez civarında İstanbul Restaurant’a uğramanızı tavsiye ederim. Oldukça leziz Türk yemekleri ile ağırlanacaksınız.
 
Nasıl gideriz?
Türkiye’den Budapeşte'ye farklı havayollarının düzenlediği aktarmasız uçuşlar bulabilirsiniz. Aktarmalı giderseniz, çeşitli Avrupa şehirlerinden transit geçişler yapabilirsiniz.
 
Vize?
Macaristan, Şengen vizelerine tabi. Yani turistik gidecekseniz, Turistik Şengen vizesi almanız gerekmekte.
Bu arada, Budapeşte’ye yolunuz düşerse, mutlaka selam götürün. Özledim keza.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar