Google+

Arama formu

BUDAPEŞTE GEZİ NOTLARI: 2. GÜN

Bu yazı Gezimanya üyesi sonatdeniz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Budapeşte gezimizin ikinci gününde gezi rotamız daha merkezi bir bölgede. Gezi başlangıç noktamız Parlamento Binası. Parlamento’nun bulunduğu meydan Lajos Kossuth Meydanı. Meydanda tramvay durağı ve metro istasyonu bulunmakta, dolayısıyla raylı sistem ile buraya ulaşmak kolay.

Budapeşte

Bilmeyenler için belirteyim, Macaristan Parlamento Binası (Országház) dünyanın sayılı parlamento binalarından birisidir, belki de en güzelidir. Beni Budapeşte’de en çok etkileyen 2-3 yapıdan bir tanesidir. Macaristan’ın 1000. yılı olan 1896’da açılışı yapılan bina, açılan yarışma sonucunda birinci olan tasarıma göre yapılmıştır. Oldukça büyük olan yapı Tuna Nehri kıyısında yer almaktadır.

Budapeşte-1

Binanın içini yaklaşık 45 dakika süren rehberli turlarla gezmek mümkün. Parlamentoya giriş bileti binanın yanındaki satış ofisinden satın alınabilir ancak sadece aynı günün biletleri satılmaktadır. Bu nedenle dileyenler benim yaptığım gibi https://www.jegymester.hu/eng adresinden de bilet satın alabilirler fakat pek kolay olmadığını belirtmekte fayda var. Sitede “Országház” kelimesini arayarak biletinizi alabilirsiniz.

Budapeşte şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cosy Apartment, New York Cafe Apt in Center, Stylish Studio Downtown güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Broadway Residence, Apartment L&A, Apartment 43. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Mercure Budapest Castle Hill, Limara apartment, Y Generation Downtown gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Casa Nora, The Hive Party Hostel Budapest, CoolTour Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Budapeşte aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Parlamento’nun bulunduğu meydanda yer alan Etnografya Müzesi ve Tarım Bakanlığı binaları Parlamento Binası için yapılan yarışmada ikinci ve üçüncü olan tasarımlara sahiptir.

Parlamento’nun iki yanında heykeller görecekseniz. Binanın kuzey tarafında Kossuth Heykeli yer almaktadır. Kossuth Macaristan’ın Hapsburg Hanedanı’na karşı 1848-1849 yıllarındaki Özgürlük Savaşı’nın lideridir.

Budapeşte-2

Binanın güney tarafında ise Rákóczi Ferenc lovasszobra (II. Ferenc Rákóczi) heykeli yer almaktadır. II. Ferenc Rákóczi Macar Bağımsızlık Hareketi’nin önderidir. 1704-1711 yılları arasında Erdel Prensi olarak görev yapmıştır.

Budapeşte-3

Kossuth Meydanı’nın hemen güneydoğu köşesinde bir parkın girişinde, Parlamento Binası’na bir köprü üzerinden bakan bir adam heykeli göreceksiniz. Bu heykel Imre Nagy’nin heykelidir. Imre Nagy 1950’li yıllarda kısa dönem başbakanlık yapmış, Sovyetlere karşı bağımsızlık mücadelesi veren ve Sovyetler tarafından öldürülen önemli bir siyasi kişiliktir. Buradaki ironi, İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkeyi Nazilerden kurtarmak üzere gelen Sovyetlerin, daha sonra ülkeye komünizm getirmesi nedeniyle kurtarıcı olarak görülmekten çıkması ve bu sefer de komünizmden kurtuluş mücadelesi verilmesidir.

Budapeşte-4

Imre Nagy’nin heykelinin arkasındaki Özgürlük Parkı’na (Szabadság tér) giriyoruz. Parkın ortasında büyük bir Sovyet Savaş Anıtı (Szovjet háborús emlékmű) karşınıza çıkıyor. Anıt İkinci Dünya Savaşı’nda Kızıl Ordu’nun ülkeyi Nazilerden kurtarması anısına dikilmiş.

Budapeşte-5

Anıtın hemen arkasında, anıta doğru tebessümle yürüyen Ronald Reagan heykeli yer almakta. Heykel sanki “Komünizmi yıktığımız gibi bu heykeli de yıkacağız” der gibi.

Budapeşte-6

Budapeşte-7

Özgürlük Parkı’nın hemen yanında Merkez Bankası Binası yer almaktadır. Meraklısı için bu bilgiyi de vermiş olalım.

Parktan sonra yönümüzü Tuna yönüne veriyoruz. Nehrin kıyısına vardığımızda, kıyıda 60 çift demir ayakkabı heykeli göreceksiniz (Cipők a Duna-parton). Heykel, İkinci Dünya Savaşı sırasında Tuna kıyısında öldürülüp nehre atılan Yahudiler anısına yapılmış. Zira Yahudiler vurulmadan önce ayakkabıları çıkarılıyormuş.

Budapeşte-8

Heykelden güneye doğru ilerleyince Budapeşte’deki en meşhur köprü olan Zincir Köprüsü’ne geliyoruz (Széchenyi Lánchíd). Oldukça şık bir köprü olan Zincir Köprüsü Buda ve Peşte taraflarını birbirine bağlayan ilk kalıcı köprü.

Budapeşte-9

Köprünün Peşte tarafındaki meydanda bugün otel olarak hizmet veren Gresham Sarayı yer almaktadır.

Budapeşte-10

Gresham Sarayı’ndan 500 metre içerde (güneydoğu yönünde) Erzsébet Meydanı bulunmaktadır. Oldukça yeşil olan meydanda Budapest Eye dedikleri dönme dolaba binerek şehre yukardan bakabilirsiniz. Kişi başı ücret 9 euro.

Ve günün son gezilecek yeri, ki bence Budapeşte’de görülmesi gereken en önemli on yerden biriAziz Stephen Bazilikası’na (St. Stephen's Basilica) sıra geldi. Burası Budapeşte’deki en büyük kilise ve açılışı 1906 yılında yapılmış. Kubbesi 96 metre olan yapı Budapeşte’nin en yüksek binası olma özelliğini Parlamento ile paylaşıyor. Bu detay ülkede parlamento ile kilise arasındaki dengeyi sembolize ediyor.

Budapeşte-11

Yazının birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının üçüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının dördüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler