Budapeşte'de 1 Mayıs Kutlaması

Bir yerlerden müzik sesleri geliyor. Elimizdeki haritaları cebimize koyarak müziğin geldiği yöne doğru ilerliyoruz. Burası bizi orta ölçekli bir meydandaki konser alanına çıkartıyor. Sahne, müzisyenler, dans edenler, çimlere yayılanlar, bira ve patates standları. Kendimizi ortamın büyüsüne kaptırıp, standlardan bira ve patates alarak biz de çimlere yayılıyoruz. Bu bir “1 Mayıs” kutlaması...

Bizdeki kutlamalar ile kıyaslıyorum da, kıyaslamak için bile aynı kategoride olmalarını gerektiriyor.

Sağ yanımda bir adam, çok hoş giyimli elinde laptop, yanında evrak çantası, bir sunum hazırlıyor. Solumda bir grup genç, ellerinde biralar, önlerinde pankart açmışlar. “Bu gece kalacak yerimiz yok. Bizi misafir edermisiniz? Edemeseniz de bizim muhabbetimize katılmakta serbestsiniz” yazıyor. Bu şekilde tatile çıkmışlar, avrupa’yı geziyorlar. Hemen arkamda çocuklu bir aile.

Şimdi cebinde 3-5 kuruş bile zor bulunan genç öğrenci de, önünde laptop çalışan iş adamı da, kucağında bebeği ile dans eden anne de maksimum 5 metrekare alan içerisinde aynı bira, aynı patates, aynı müziği paylaşıyor. Şimdi İstanbul’u düşündüğümde en azından festival alanlarında bile VIP, Özel Loca alanlarımız var. Gerekliliği tartışılır!?! 1 Mayıs burada barış ve huzur içinde, müzikler eşliğinde kutlanıyor, polisler arasında ve coplar eşliğinde değil.

Bunun dışında da Budapeşte’de konaklama konusunda birkaç tavsiye verilebilir. Ó Street Apartments’de ev kiralayabileceğiniz bir diğer alternatif.  Popüler alışveriş caddesi Andrassy ut’a yürüyerek sadece 3 dakikalık mesafede bulunuyor, fiyat olarak ise biraz daha pahalı. Bunun dışında otellere gelecek olursak, Budapeşte'nin kültürel ilgi çekici yerlerine ve Andrassy Bulvarı'na yürüyerek kolayca ulaşılabilecek bir mesafede yer alan King Apartments’i düşünebilirsiniz. Fiyat olarak da gayet uygun. Turistik mekanlara yakın olmak isteyenler için ise bazilikaya 50 metre mesafedeki 19.yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren Hotel Central Basilica, şehrin tam kalbinde yer alıyor ve çevresinde ise birçok eğlence mekanları, kafeler, restoranlar ve mağazalar bulunuyor. Ulaşım ağlarının da içinde. Bu otel önerilerinin dışında, Budapeşte’de ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.   

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni