Buhara: Bin Kubbeli Büyülü Şehir (2)

Dünyanın her yerinde ışık yukarıdan gelirken Buhara kendisi ışıkmış. Biz de ışık saçan bu güzellikleri gezmeye devam ediyoruz. Eski zamanlarda 100 medresede 10 öğrencinin eğitim gördüğü söylenen Buhara’nın en ünlü ve dikkat çekici diğer yapıları ve kentin tam kalbindeki muazzam bir meydanda müthiş yapılar topluluğu Cuma Camii, belki de Orta Asya’nın en görkemli yapıları.

Hemen yanında 12. yüzyıl yapımı, 47 metre ile döneminin en uzun minaresi olan Kalyan Minare ise Buhara’nın sembollü ve bir mimari harikası.

Bir efsaneye göre en tepe noktasından İpek Yolu da izlenebilirmiş ya da şehre gelen kervanların yollarını kolay bulması için minarenin tepesinde geceleri ateş yakılırmış. Bölgeyi istila eden Cengiz Han bile bu muazzam minareye hayran olmuş ve zarar verilmemesini emretmiş. 9 asırlık Minare harika süslemeleri ile gerçekten çok görkemli. 
Aynı meydanda, caminin hemen karşısında, 1536 yılından kalma, dört eyvanlı avlusu ve iki mavi kubbesi ile Mir-i Arab Medresesi, komplekste yer alıyor.

Bu medrese dünyanın en iyi imamlarını yetiştirmiş, Buhara’nın tarihî ve kültürel merkezlerinden biri. Sovyet döneminde de kapatılmayan ve eğitim vermeye devam eden medrese, o zamanlarda rejimin izin verdiği tek dinî merkez olmuş.
 
Bu yapılar topluluğunun biraz ilerisinde bir başka mimarî topluluğu olan iki medrese bulunuyor. 1652 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmış olan karşılıklı iki medrese, Abdülaziz Han ve Uluğ Bey Medreseleri.

Yüzyıllar boyunca Asya’nın eğitim yuvası olmuş. Mimarileri, mukarnasları, çini ve mozaik dekorları ile ilgi çekici.
 
Abdülaziz Han ve Uluğ Bey medreseleri ile Cuma Cami, Kalon Minaresi ve Mir-i Arab Medresesi’ni içine alan eserleri kısacık anlattım, anlatmak gerçekten zor, mutlaka görülmesi gereken dünya çapında önemleri olan kültür varlıkları.
 
Kuyumcu Pazarı (Taqi Zargaron) iç içe iki kubbeden oluşan, dört yanı açık (bir artı şeklinde) inşa edilmiş.

Buhara’da her dört yol ağzına yapılmış olan bu çarşılar, karşılıklı dört kapısı da rüzgâra açık inşa edilerek çok sıcak olan şehirde adeta sıcağa karşı doğal klima yaratılmış ve serin mekânlar elde edilmiş. Bu civardaki üç çarşı (Kuyumcular, Sahhaflar ve Kumaşçılar çarşıları) da bu tarzda.

Magoki (Çukur) Attari Cami, Karahanlılar’ın12. yüzyılda bir Ateşgede tapınağı üzerine yaptıkları bir yapı. Bitkisel ve geometrik motiflerle ve yazılarla süslenmiş taç kapıları, kenarlarda dekoratif yarım sütunlar, yarıdan sonra da tuğla duvarla tamamlanmış kubbeli bir cami.

Cephesi 12. yüzyıla ait, gerisi 16. yüzyılda yeniden yapılmış, Orta Çağ cami mimarisinin bir örneği. Kum fırtınası sonrası kuma gömülü kaldığı için 16. yüzyıla kadar kumlar altında kaldıktan sonra 1939 yılında Sovyet bir arkeolog tarafından bulunmuş, bugün tamamıyla ayakta. Buhara şehrinin merkezinde bulunan Sarraffan Çarşısı'nın dört kapılarından birinin tam karşısında yer almakta.

Çarşının diğer bir kapısı halkın nefes almak için geldiği, etrafında kafe, çay bahçesi ve restoranın bulunduğu havuzlu bir meydana, Lyabi-Khauz (Leb-i Havuz) Kompleksi’ne açılıyor.

Bir köşede İpek Yolu yük develeri, diğer bir köşede ise eşeğine ters binmiş Nasrettin Hoca heykelini görürseniz şaşırmayın. Burada Hoca fıkraları, hikâyeleri, tiyatro ve filmleri de bilinmekte. Bu meydanın etrafında üç medrese daha bulunuyor.

Kukeldaş Medresesi: 16. yüzyılda Abdullah Han tarafından yapılan 2 katlı yapının avlusu etrafında, dikdörtgen planlı medresede 160 oda var. Birinci kat dershane, ikinci kat yatakhane olan yapının ön cephesi mavi mozaiklerle Mayolika denen süslemelerle kaplı.

Hanaka Medresesi:16.yüzyılda Vezir Nadir Bey zamanında yapılmış Leb-i havuz kompleksinin ilk yapısı, bir tekke. Öndeki havuza düşen yansımasını da fotoğraflamayı unutmayın.

Bu medreselerden en önemlisi, Nadir Divan Bey Medresesi.

Sonradan eklenen Orta Asya İslam geleneği olan hayat ağacı, insan, hayvan, bitki, güneş figürleri ile süslenmiş bir kervansaray. Giriş kapısı üzerinde Anka kuşuna benzer mitolojik kuş figürleri, kuşun kanadı altında, pençesinde geyiğe benzer bir hayvan mevcut (Mitolojik kuş figürlerinin mutluluk getirdiğine inanılırmış.). Medresenin avlusu restoran, etrafındaki bölmeler ise hediyelik eşya dükkânları.

Bu akşam yemeğimizi burada yiyecek, müzikli ve halk dansları gösterili bir defile de izleyeceğiz.

Otelimiz “Omar Khayyam Buhara” bu iki medresenin hemen karşısında çok merkezi bir noktada, tüm medreselere ve çarşılara yürüme mesafesinde, süper olmasa da kentin en iyi otellerinden.
 
Malatya’nın kardeş şehri Buhara’da daha gezilecek çok yer var, biz güne sığdırabildiğimiz kadarı ile günü tamamlıyor ve yarın sabah Semerkant’a doğru yola çıkıyoruz.

Yazının birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 
Yazının üçüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının dördüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazının beşinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Yazının altıncı bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.