Budapeşte Yollarında: Peşte Bölgesi (2. Bölüm)

Peşte Bölgesiile ilgili bölümü okumadan önce, Peşte haritası ile toplu taşıma haritasını (metro ve tramvay) elinizin altında bulundurursanız rehber yazımızdan daha  iyi yararlanacağınızı düşünüyoruz.

Başlangıç noktamız Kahramanlar Meydanı (Hösök tere=Heroes square) ve Şehir Parkı (Varosliget). Bu alan M1 "Hösök tere" ile M1 "Szechenyi fürdö" metro istasyonları arasında bulunan harika bir yerdir. Kahramanlar meydanında Milenyum Anıtı, Macar kahramanlarının heykelleri ve uzun bir sütun üzerinde Cebrail Heykeli bulunmaktadır. Milenyum anıtı Macarların Avrupa'ya gelişinin 1000. yılında yapıldığı için bu adla anılmaktadır.

Meydanın solunda Güzel Sanatlar Müzesi, sağında ise Sanat Sarayı (Kunst halle) bulunmaktadır.

Anıtın arka tarafına geçip parka girdiğinizde, sağ tarafta buz paten alanı ile Vajdahunyad kalesini, daha ilerlediğinizde ise küçük bir hayvanat bahçesi ile Szechenyi termal hamamını göreceksiniz. Hamam Avrupa'nın en büyük tıbbi hamamıdır. 18 havuzdan 15'i doğal kaynak suyuna sahiptir. Açık alanda 1 yüzme havuzu ve iki termal kaplıca bulunmaktadır.

Kahramanlar meydanından St.Stephen's Bazilica'ya kadar uzanan Andrassy Ut. Caddesi  Budapeşte'nin en meşhur caddesidir. Yaklaşık 2,5 km. uzunluğunda ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan cadde boyunca Royal Opera House, Academy of Music, House of Terror, University of Fine Art Binası, bir çok ünlü markanın mağazaları, kafeler, restoranlar göreceksiniz. Caddeyi boydan boya yürüyebilirsiniz ancak caddenin en güzel kısmı Bazilika ve Oktagon meydanı arasındaki kısımdır. Opera binasına girmenizi ve uygun bir zaman için bilet almanızı öneririz.

Caddenin başına çok yakın St.Stephen's Basilica (Istvan Katedral) bulunuyor (M1"Bajcsy-Zsilinszky"). 1851-1905 yılları arasında inşa edilen, neoklasik mimarili ve 96 m. ile şehirdeki en yüksek kilisedir. Yapımı 50 yıldan uzun süren kilisenin bir başka özelliği ise Puskas'ın mezarının burada bulunmasıdır. Giriş ücretsiz.

Bir sonraki metro istasyonu olan "Deak Ferenc ter" M1-2-3 için kesişme istasyonudur. Bu nedenle gitmek istediğiniz yere bu istasyondan gidecek şekilde plan yapabilirsiniz. Sonraki M1 hattının "Vöröstmarty Ter" istasyonu ve Vöröstmarty Ter Meydanı ise Budapeşte'nin 2. en önemli caddesi olan Vaci Utca'nın başlangıç noktasıdır. Meydanın ortasında Macar şairi Vöröstmarty'nin heykeli ve meydandaki aslanlı çeşme şehrin buluşma noktasıdır. Meydanda ayrıca ünlü Gerbeud Cafe, Hard Rock Cafe ile şehrin 1000 yıllık konser salonu Vigodo bulunuyor. Meydandan başlayarak Vaci Utca caddesinde çok keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.

Caddenin diğer ucu ise Budapeşte Merkez Hali'ne (Central Market Hall=Központi Vasarcsarnok) ulaşmaktadır. Burası sadece turistlerin değil yerellerin de yoğun olarak uğradıkları bir yerdir. Alt kat yiyecek, üst kat ise genellikle hediyelikler satan dükkanlardan oluşuyor. Buraya gelmişken meşhur kırmızı pul biber (paprica) almayı unutmayın.

Hal binasının yakınında M4 ve tramvay 2'nin "Fövam Ter" istasyonları bulunmaktadır. Metronun buradan bir sonraki istasyonunun (M4"Szent Gellert ter") fotoğrafını paylaşıyoruz, ilginizi çekerse siz de 10 dakikanızı ayırarak görebilirsiniz ancak tekrar "Fövam Ter" istasyonuna dönün çünkü tramvay 2 ile Tuna nehri boyunca harika bir tramvay gezisi sizi bekliyor. Tramvay 2 ile Parlamento binasında inebilir ve hatta ara duraklarda inerek geziyi tekrarlayabilirsiniz. Parlamento yakınında, Tuna nehri kıyısında göreceğiniz ayakkabı heykelcikleri II. Dünya Savaşı'nda kurşuna dizilerek nehre atılmış Yahudiler anısına konulmuş.

Tuna Nehri kıyısındaki Parlamento Binası (Orrszaghaz=Budapeşt Parliament Building) Avrupa'nın en büyük ve dünyanın 3. büyük Parlamento binasıdır. 96 meter yüksekliğindeki binanın yapımı yaklaşık 20 yıl sürmüş ve 1902 yılında tamamlanmıştır. 691 odalı gez gez bitmez binada rehberli turlara katılabilirsiniz. 268 metre uzunluğundaki binanın üzerinde ulusal liderler, prensler ve komutanlara ait 88 adet heykel bulunmaktadır. Gece ve gündüzü ile mutlaka görmelisiniz.

Parlamento karşısındaki Etnografya Müzesi (Neprajzi Muzeum) pazartesi hariç hergün gezilebilir. Biz daha sonra müzeye yürüme mesafesindeki "Soviet War Memorial" anıtını görerek Budapeşte gezisini sonlandırıyoruz.

Yazının birinci bölümü için tıklayınız: https://gezimanya.com/GeziNotlari/bolum-1-ulasim-rehberi-ve-buda-bolgesi

Diğer gezi yazılarımız için  http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.