Bursa'nın Şirin Beldeleri: Cumalıkızık ve Tirilye

Bursa, benim doğup büyüdüğüm memleketim. Ne zamandır Bursa’dan neden paylaşım yapmıyorsun diye eleştiriler alıyordum. İnsan doğup büyüdüğü yeri bir gezgin gözü ile göremez diye düşünüyordum. Ama bu hafta sonu blogda yazı yazan arkadaşım Zeynep Polat da Bursa’ya bizi ziyarete gelince sıvadık kolları, gezgin gözü ile Bursa’nın UNESCO tarafından korunan mekanlarını gezmeye başladık.

Önemli not: Bursa’ya İDO ya da BUDO deniz otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Bilet alırken Bursa Güzelyalı seçmeniz gerekir. Vapurdan indiğinizde sizi raya götürecek belediye otobüsleri bekliyor olacak raya binip Bursa merkeze hatta birçok mekana ulaşabilirsiniz. Aşağıda hangi duraklarda ineceğinizi yazacağım.

CUMALIKIZIK

Ilk durağımız Cumalıkızık beldesi. Bursa merkezdeki ray (metroya Bursa’da ray deniyor) ile Arabayatağı istikametine gidecek şekilde bindik. Cumalıkızık durağında indik. Oradan içeriye giden minibüslere binip 10 dakika yolculukla son durağında indik. İşte eski evlerin bulunduğu zamanında Kınalı kar dizisinin çekildiği mekanlara geldik.

Bursa’nın eski bir Osmanlı Şehr-i olduğunu biliyoruz ama burada çok daha net hissettik. Bir çok evi kahvaltı mekanı yapmışlar sabah gitmiş olsa idik kesinlikle bir kahvaltı ederdik ama gittiğimiz saat itibari ile bu mümkün değildi. Sokakları gerçekten çok otantik. Lafı çok uzatmadan sizi fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum. Vakit ayırıp mutlaka gidin derim.

TİRİLYE

Bursa’nın Unesco tarafından korunan diğer beldelerinden biri de Tirilye. Çocukluğumun gezi mekanlarından biri şimdilerde çok turistik. Gerçekten eski evleri deniz manzarası ile görülmeye değer. Mudanya’dan minübüslerle ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile Mudanya’dan çok yakın.

Merkezi de çok güzel ama merkezden insanları takip ettiğinizde tepe ye doğru çıktıklarını görürsünüz. Tepeye çıkarsanız süper bir manzara tarihi dokuları korunmuş evleri görebilirsiniz. Tepedeki kafeteryalarda dinlenebilir, Manzaraya karşı çay ya da kahvenizi içebilirsiniz.

Tirilye zeytin memleketi olduğu için sokaklarda birçok zeytin ve zeytinyağı satan satıcı görebilirsiniz. Benden tavsiye almadan dönmeyin derim.

Birçok kez bir Mudanya, bir Güzelyalı dedim açıklık getireyim; Mudanya genel ilçenin adı, yani Tirilye de Mudanya’ya bağlı Güzelyalı da... İkisinin de merkezleri var ama ana merkez Mudanya. İstanbul’dan BUDO ile gelirseniz Mudanya merkezde, İDO ile gelirseniz Güzelyalı merkezde inersiniz. Merak etmeyin ikisi de birbirine çok yakın.

Bursa'da Nerede Kalınır

Eğer Tirilye'ye de gidecekseniz bence en iyi kalma mekanı Mudanya olur. Lüks bir yerde kalalım diyorsanız Montania Hotel var. Daha uygun fiyatlı olsun derseniz daha birçok küçük butik otel var ama hiçbirinde kalmadığım için yorum yapamayacağım.

Şimdiden İyi Gezmeler...

Bize yorumlarınızı yazın. Facebook’ta ya da Instagram'da paylaştığımız gezi fotoğraflarımıza göz atın derim.

www.gezionerileri.comFacebook: Gezi ÖnerileriInstagram: @gezionerileri

GeziOnerileri

Yazar Hakkında

GeziOnerileri

Gezerken doğmuş derler ya belki benim için doğru. Hayatım da yapmaktan en çok hoşlandığım şey gezmek çok şükür Allah dualarıma karşı getirdi eşimde gezmeyi seviyor.