Büyüleyici Bir Kış Masalına Yolculuk – Beyaz Ülke Laponya (10. Bölüm)

Kelimelerin yetersiz kaldığı mucizevi bir doğa olayı. Bir doğa aşığı olan ben gün doğumu günbatımını, hilali, mehtabı, lapa lapa yağan beyaz güzelliği, gökten çisil çisil dökülen bereketi her seferinde bıkmadan, hayranlıkla bu mucizevi görüntüleri izlerim ve her seferinde de artık fotoğraf çekmeyeceğim derim ama yine dayanamam ki. Uzun yıllardır da kuzey ışıkları dedikleri doğa olayını merak eder dururum, ne yalan söyleyeyim gitmeye karar vermek pek de kolay değildi. Bu sene artık hayat geçip gidiyor, bazı kararları ertelememem gerektiğine karar verdim ve işte buradayım. Birçok kişinin göremeden dönmüş olması yüreğimi çarptırıyor. Bu gezide çok güzel yerler gördük, muhteşem manzaralar içinde kaybolduk, ilginç etkinlikler yaptık, bunlar bile yeter diye kendimi teselli ediyorum, ama nafile yüreğim pır pır…

BÜYÜLEYİCİ BİR DOĞA OLAYI – KUZEY IŞIKLARININ BÜYÜLEYİCİ RENKLİ DANSI

Zifiri bir gecede kutup ışıklarını görme olasılığı daha yüksek. Tabii mehtap da olmamalı, benim o çok sevdiğim “full moon” yani “mehtap” var bu gece, üstelik de “bloody blue moon” yani “kanlı mavi ay” var.

Yarım saate yakın süren safariden sonra şehir ışıklarından uzaklaşıp karanlık ve açık bir alana geldik, çam ağaçları etrafta, her yer bembeyaz. Gökyüzü açık ve artık heyecan dorukta, acaba ışıklar görebilecek miyiz? Bekliyoruz…

Seyahate çıkmadan önce, ışıklarını daha iyi çekebilmek için tripot gerekli uyarısı ile tam teçhizat geldik. Tripotu kurmaya çabalıyoruz ama etraf karanlık, cep telefonu feneri açmayı denesek de boşuna çaba, soğuktan donmuş, açılmıyor bile. Eğer siz de gitmeyi düşünüyorsanız cep telefonunuzu sırt çantanız yerine vücudunuzla temas eden bir cebinize koymanızı tavsiye ederim. Eldivensiz eller de donmaya başlayınca tripotu kurmak eziyet haline geliyor. Sanırım evde biraz pratik yapmak akıllıca olurmuş.

-31 derece ve eldivensiz ellerim üşüse de heyecandan yüreğim sıcak mı sıcak.

Ve o anda işte çığlıklar yükselmeye başlıyor, gökyüzünde mucizevi bir şeyler oluyor. Gökyüzünde dalga dalga yeşil ışık yayılmaya başlıyor.

Hep okudum, binlerce fotoğrafa baktım ama gerçeğini görmek İNANILMAZ… Hayatımda gördüğüm en ilginç, en olağanüstü manzara ile karşı karşıyayım. Rüyada gibiyim, büyülenmiş gibiyim, bir yandan sevinçten zıplarken mutluluktan çığlıklar atıyorum. Anlatmam çok zor zira ne desem ne yazsam az olur yetersiz olur… Önce gökkuşağı gibi geldi ve tam karşımızdan akmaya başladı, derken dalgalanmalar başladı, genişledi, adeta dans etmeye başladı.

BÜYÜLEYİCİ, İNANILMAZ, HARİKULADE, MUHTEŞEM IŞIK ŞOVLARI KELİMELERLE ANLATMAK BİRAZ GÜÇ.

Tripotla uğraşılır mı? Başlıyorum deklanşöre arka arkaya basmaya, sayısız fotoğraf çektim ama ne yazık ki çok net değil, biraz puslu, pek güzel de değiller belki ama gözlerimle gördüğüm mucizeyi hem fotoğrafladım hem çıplak gözle bakmaya daldım ve doyamadım. İnternette profesyonellerin çektiği yüzlercesini görebilirsiniz, ben kendi çektiğim fotoğrafları paylaşmak istedim.

Bizlere kalsa belki de sabaha kadar orada öylece kalır, fotoğraf çekerdik. Ancak tecrübeli yetkililer bizi soğukla ilgili uyardılar, uzun zaman kar motorları ile yolculuk yaptık, bekledik ve uzun süredir de fotoğraf çekiyoruz, dönmemiz gerektiğini söylediler. Aklımız kaldı ama gördüğüm için çok muyluyum. Dönerken, motorda geldiğimizden beri ilk kez üşüdüğümü hissettim.

İglo odamıza girdik, bu otelde kaldığımız için çok muyluyum, yattığımız yerde gökyüzünü seyrediyoruz ve işte o an... Bir bulut dalgası geldi, fırladık yataktan ve hiç üşenmeden giyinip kendimi dışarı attım. Işıklar az önceki gibi dalga dalga geldi ve derken bize inanılmaz bir şov yapmaya başladı. Yeşilin bu tonunu hiç bu kadar güzel ve çeşitli görmemiştim, araya pembelikler de karışmaya başladı, büyüleyici renkli bir dans şovu yaptı bize. Sabaha kadar kalabilirdim ancak gecenin soğuğunu parmaklarımdan başlayarak tüm vücudumda hissetmeye başlayınca odamıza dönmemiz gerektiğine karar verdik. Cam tavanımızdan biraz daha fotoğraf çektikten sonra çok ama çok mutlu uykuya daldım.

Kuzey yarımkürede oluşanlara kuzey ışıkları veya adını Şafak Tanrıçası Aurora'dan alan “Aurora Borealis” denirken güney yarımkürede oluşanlara güney ışıkları ya da “Aurora Austrails” denmekte. Peki, nedir bu ışıklar? Merak edenler için biraz bilgi vereyim.

“Aurora denilen görsel şölen, dünyanın manyetikalanı ile Güneş fırtınalarının uzaya yaymış olduğu yüklü parçacıkların, dünyanın manyetik alanı ile etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ve göz alıcı ışıkları.” 

Daha yalın anlatmam gerekirse ışıkların kaynağı güneş ve ışıktan daha yavaş ilerleyen yüklü parçacıklar. Sanıldığı gibi güneşten dünyaya ulaşan ışık dalgaları değil, güneşten kopan ve ışıktan daha yavaş ilerleyen elektron ve nötron parçacıklarının dünyamızın çekim alanına yani atmosfere girdiğinde oksijenle ve diğer gazlarla çarpışması sonucu oluşan ışıklar, doğal bir fenomen. Kısaca “parçacıkların uzayda seyahati”.

Bu muhteşem fenomen genelde yerkürenin kuzey kutbuna yakın olan bölgelerinde ve istatistiklere göre 23 eylül ile 21 mart arası en yaygın görüldüğü zamanlar. En güzel izleneceği ülkeler de İskandinavya ülkeleri İsveç, Norveç ve Finlandiya, İzlanda, Grönland, Alaska ve Kuzey Sibirya ve Kanada.

Ne yazık ki kutup ışıklarını görmenin hiç bir garantisi yok. Biraz şans ve doğru hava koşullarına ihtiyaç var. Gökyüzü ne kadar açık olursa şansınız o kadar artıyor. Tabii bir de şehir ışıklarının olmadığı, karanlık ve açıkbiralanda olmanız gerekiyor.

Yazı dizisinin diğer bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz:

1. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-1-bolum
2. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-2-bolum
3. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-3-bolum
4. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-4-bolum
5. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-5-bolum-0
6. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-6-bolum
7. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-7-bolum
8. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-8-bolum
9. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-9bolum
 

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.