Google+

Arama formu

BÜYÜLEYİCİ BİR KIŞ MASALINA YOLCULUK - BEYAZ ÜLKE LAPONYA (2. BÖLÜM)

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Uçağımızın tekerlekleri Helsinki Havaalanı’na indiğinde bembeyaz çevre ve atıştıran kar taneleri ile heyecanım artıyor. Güzel şehir Helsinki, Laponya gezimizin ilk durağı. Buradan Laponya bölgesinin merkezi ve başkenti Rovaniemi’ye uçacağız ama uçağımız akşam saatlerinde olduğu için zamanımızı yaz aylarında gezdiğim güzel kent Helsinki şehrini bir kez de karlar altında gezerek değerlendireceğiz.

Geçtiğimiz yaz gezdiğim Helsinki gezimizi anlatmayı sonraya bırakalım ve biz hemen Rovaniemi’ye uçalım ve bu güzel şehri ve müzelerini daha sonraya bırakalım.

Rovaniemi

Rovaniemi-1

ROVANIEMI: GÜNEŞİN BATMADIĞI ŞEHİR

Rovaniemi’deki karın çokluğu nedeniyle uçuşumuz iptal olur mu diye endişe ettik ama bu ülkede uçaklar hemen hemen her koşulda uçuyorlarmış, çok doğal zira Lapland senenin yarısı karla kaplı, kar nedeniyle uçuşlar iptal edilirse ülkede hayat uzun süre dururdu sanırım. Uçuşumuzda sorun yok, rahat bir uçuş ama indiğimizde bembeyaz pisti görünce şaşırıyorum, neredeyse buz tutacakmış. Biz güzel bir iniş ve gezimize güzel bir başlangıç yapıyoruz. Bavullarımızı alıp küçücük havaalanından çıktığımızda şaşkınlığım iyice artıyor, her yer kar ama rahat rahat yürüyoruz, yumuşacık bir zemin var.
Hava oldukça soğuk ama bir önceki hafta gibi -30’larda değil sadece -12. Soğuk evet ama dondurucu değil, ya da çok üşüyen benim, heyecandan mı bilmem, içim sıcacık ve hiç üşümüyorum. Tam tersi mis gibi havayı çekiyorum içime. Akşam geç saatlerde Laponya bölgesinin merkezi Rovaniemi kentinin merkezindeki otelimize gidene kadar gördüğüm manzara beni hemen içine çekiveriyor, bembeyaz muhteşem manzaralar bu gezimizin çok güzel ve keyifli geçeceğinin habercisi.

Rovaniemi şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ritan Tupa, Arctic Jokasa Apartment, Villa Virpi güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri House Olkka by the river, Residence Emil, Aurora Studio Överby. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Peaceful City Centre Apartment (2 Bdr), Ounasvaara Arctic Suite, Siljo Luxury gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz KH-Nurmela Star, Hotel Aakenus Economy Apartments Peura, Hostel Ibedcity tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rovaniemi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Rovaniemi-2

Rovaniemi-3

Kentin en güzel otelinde (Santa Claus) kalıyoruz, odalar geniş ve rahat. Sabah gezmeye başlayacağımız Lapland’ın başkenti Rovaniemi, Kuzey Kutup Dairesi'nin 6 kilometre güneyinde, Kemijoki ve Ounasjoki'nin kesiştiği noktada yer alıyor. Yıllardır düşlediğim bu gezi için oldukça heyecanlıyım, sabah 05.00’den beri yollarda olmamıza rağmen uyuyamayacak kadar hem de. Zaman uyunmayacak kadar kıymetli, otelimizin hemen karşısındaki ünlü Hemingway Barı'nı görmeden gitmeyelim.

Rovaniemi-4

İyi ki de gitmişiz çok hoş ve sempatik bir bar ve yarın akşam bu kentten ayrılacağımız için tekrar gitme şansımız yok, uyku ise her zaman var. Geç saatte heyecanlı, yorgun ama çok mutlu uykuya dalıyorum.

Rovaniemi için güneşin batmadığı şehir diye boşuna dememişler, temmuz ayında güneş hiç batmazken ağustos ayında sadece birkaç saatliğine ortadan kayboluyormuş bu şehirde.

Rovaniemi-5

Kaybolan bir şey daha var bu şehirde, daha doğrusu kaybeden bir şehir olmuş bu kent. İnanması zor ama 2. Dünya Savaşı buralara kadar ulaşmış ne yazık ki. Savaşı kaybeden Almanlar giderken yakmış yıkmışlar kenti. Yeniden kurulma işi de ünlü mimar Alvar Aalto’ya düşmüş. Bu arada bu mimarla Helsinki’de yine karşılaşacağız.
 
Şehri popüler yapan birçok neden var, mesela Kuzey Kutup Dairesi’nin (Arctic Circle) şehrin içinden geçmesi. Çizginin öteki tarafı, Kuzey Buz Denizi ve biz artık buzullara gerçekten çok yakınız demektir. Bir diğer neden, Santa Claus köyünün şehrin çok yakınında olması. Doğal olarak tüm yıl boyu, özellikle de Noel zamanı çok sayıda turist ağırlıyor.
 
Sabah biz de bu ilginç köyü ziyaret edeceğiz elbette ama gitmeden önce güzel bir müzeyi gezmek için şehrin içinde ilerlerken yoğun kar, bembeyaz bir çevre, müthiş bir manzara var etrafta, hele de ağaçlar bembeyaz elbiseleri içinde çok şıklar.

Rovaniemi-6

Rovaniemi-7

Büyük şehir böylesine güzelse gideceğimiz kırsallar köyler nasıl görünüyor merak ediyorum doğrusu. Bu bölgede o kadar çok kar var ki birkaç ay toprak hiç görünmezmiş.

ARKTIKUM MÜZESİ

Rovaniemi-8

Laponya Kutup Müzesi ve Kutup Araştırmaları Merkezi olmak üzere iki bölümü olan müzenin hem binası hem de içerikleri çok ilginç ve görülmeye değer. Binanın üzeri tamamen cam, neden dersiniz? Tabii ki kuzey ışıklarının görünmesi için. Ayrıca kuzey ışıklarını yattığınız bir koltuktan tavandaki gökyüzünden izleyebileceğiniz bir salon da var. Müzedeki mobilyaları da yörenin doğal ürünleri olan Lapon çamı, kumaşları ise Ren geyiği derisi.

Rovaniemi-9

Farklı bir bölümde anlatacağım bölgenin yerli halkı Samilere ayrılan bölüm de Samilerin yaşamlarından hayvanlarına, kıyafetlerine, başlıklarına ve takılarına kadar her şeyi maketlerle anlatıyor. Özellikle geniş bir renk yelpazesi sunan gelin damat kıyafetleri çok ilginç. Kıyafetleri ve ayakkabıları da doğal olarak yörede yaşayan hayvanlarının derisinden.

Rovaniemi-10

Rovaniemi-11

Rovaniemi-12

Rovaniemi-13

Şimdi çocuklar kadar şen olacağımız bir köye gidiyoruz, ünlü bir köy. Noel Babanın köyüne yani “Santa Claus” kasabasına gidiyoruz. En önemlisi de Kutup Çizgisi’ni geçecek ve sertifika alacağız.  

Yazı dizisinin diğer bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz:

1. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-1-bolum
3. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-3-bolum
4. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-4-bolum
5. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-5-bolum-0
6. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-6-bolum
7. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-7-bolum
8. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-8-bolum
9. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-9bolum
10. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-10-bolum

Etiketler


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...