Büyüleyici Tayland

Bangkok'a ilk gidişimde (Mayıs 2012), bu şehre ayak bastığımda, hemen dikkatimi çeken ve ilk zamanlar alışmakta zorlandığım yemeklerden gelen koku olayıydı. Öyle ki daha havaalanında bile bu kokuyu almıştım fakat ilk etapta çekinerek bu ülkeye ve bu şehre kısa sürede uyum sağladım. İnsanlarındaki o sevecen, samimi bakışları hemen hissediyorsunuz.

Kısa sürede sanki burada uzun yıllardır yaşıyormuşum gibi bir izlenime kapıldım. İlginçtir, bu duyguyu daha önce gittiğim hiçbir yerde yaşamadım. Aslında gidiş amacım daha çok sportif faaliyetlerdi. Buraya Muay Thai turnuvasına katılmak için gelmiştim ama Tayland inanılmaz etkilemişti beni.

8 gün kaldığım bu ilk gidişimde, bende bıraktığı izlenim müthişti. Öyle ki 1,5 ay sonra tekrar kendimi bu ülkede buldum ( Haziran 2012). Rutubetin fazla olduğu bu dönemlerde (Mayıs-Ekim arası) bu sefer 12 gün kaldım. 7 gün Bangkok ve 5 gün Pattaya'da. Bu süreç boyunca doyasıya gezdim.

Eski başkent Ayutthaya bölgesine hayran kaldım. Mutlaka gidilmeli. Kanallar, yüzen çarşı, tapınaklar ve özellikle de gece hayatı inanılmaz! Tayland öyle pahalı bir ülke değil. Yemek olarak her tür mutfağı bulabiliyorsunuz ve çok uygun. Özellikle deniz ürünleri, meyveler sınırsız ve ucuz. Birçok yerde gösteri ve şovlarla karşılaşıyorsunuz. Akşamları yapılan bu şovlar büyüleyici...

Pattaya'ya ayrı bir yer ayırmak lazım. Burası muhteşem bir eğlence hayatına sahip. Bunun yanı sıra doğal güzellikleriyle büyüleyici. Birçok alternatif ve eğlence seçeneği var. Eğlence ve gece hayatı deyince Walking Street başı çekiyor.

Dünyanın en büyük ve güzel botanik bahçelerinden biri de Pattaya'da bulunuyor. Muhteşem güzellikte adalar var. Yılan çiftlikleri, timsah çiftlikleri, hayvanat bahçesi, safari turları gibi onlarca etkinliğe katılabilirsiniz.

Daha sonra 2013 mart ayında 7 gün ve 2013 Aralık ayında 21 gün kaldım Tayland'da. Yağmurun ve rutubetin olmadığı Aralık ayı çok güzeldi. Hele ki Pataya! Muhteşem bir hava ve okyanus esintisi...

Vazgeçemeyeceğiniz ve çok seveceğiniz en güzel şeylerden biri de Thai masajı. Her adımda ve köşe başında bulmak mümkün. Fiyatlar çok uygun. Gerçekten bu fiyatlara, böyle profesyonel masaj hiçbir yerde bulamazsınız. Tayland bu bakımdan tam bir cennet!