Cambridge şehrini de sizlerle paylaşmak isterim. Londra mükemmel bir şehir ama vakit ayırıp Cambridge’e gitmeden olmaz. Güneşli bir günde yeşillikler içindeki Cambridge’i gezerken punting yapmalısınız. Mimarisi ve kanal o kadar güzel ki gördükçe neden o kadar çok ziyaretçisi olduğuna şaşırmayacaksınız.

Mini köprülerle kanal arası bağlantılar sağlanmış. En meşhuru Venedik’teki bir köprünün kopyası olan Bridge of Sighs’dir. Bunun dışında Magdalene Bridge, Ahlar Köprüsü ve Mathematical Bridge ilgi çeker.

İlginç bir hikâye; arkadaşım turist merkezine üniversiteyi görmek istediğini belirttiğinde görevli her yerin üniversite olduğunu söylemiş. İstanbul Üniversitesi gibi… Avcılar, Beyazıt ve Laleli kampüsleri gibi bölüm bölüm ayrılmıştır.

King’s College Şapeli herkesin önünde fotoğraf çektirdiği harika bir mimariye sahip. Trinity Street,Fitzwilliam Müzesi(Anadolu’dan eserler de vardır), Round Church ve St. Johns Koleji diğer dikkati çeken yerler arasında.

Sizleri büyüleyen en başta mimarisi ve cıvıl cıvıl hali olacaktır. Cambridge’i ziyaret ettiğinizde elinizde mutlaka rehber bir kitap olmalı. Kent küçük fakat çok sayıda özel yapıya sahip. Alışveriş için de bir cadde bulunuyor.

Londra’dan tren ile rahatlıkla ulaşacağınız bu güzel yeri planlarınıza ekleyin.

Camridge Foto Galeri