Google+

Arama formu

CAPE TOWN’UN RENKLİ EVLERİ: BO KAAP

Bu yazı Gezimanya üyesi UFUK AKKUŞ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bana en çok nereyi beğendin ya da bir fırsatın daha olsa tekrar hangi ülkeye gitmek istersin sorusuna, her zaman Güney Afrika Cumhuriyeti ve özellikle Cape Town cevabımı her daim içime sinerek vermişimdir. Gerçekten orada olmaktan çok tat aldığım, en büyük tutkum olan fotoğrafçılık adına ise en güzel kareleri yakalayabildiğim, belki dünyanın en farklı şehirlerinden bir tanesi idi Cape Town.

Cape Town

Vahşi yaşam, doğa, şehir, kültür, trekking, köpekbalığı dalışları, safari, penguen sahilleri, fok adası, botanik bahçeler, hatta dünyaca ünlü şarap çiftlikleri, Nelson Mandela’nın bir zamanlar esir tutulduğu Robben Adası, şehre hakim Masa Dağı ve aklıma gelmeyen çok güzel şeyler vardı burada. Bunlardan bir tanesi de Bo Kaap isimli Müslüman mahallesi idi.

Cape Town-1

Cape Town seyahatimi yapmadan önce yaptığım araştırmalarda karşıma çıkmıştı Bo Kaap evleri ve heyecanımı da iki katına çıkarmıştı görsel güzelliği. Peki ama bulabilecek miydim bu renkli evleri? Bo Kaap neredeydi ? Biraz internet araştırması, Cape Town'da internet üzerinden iletişim kurduğum kişiler ve benim için sevindirici bilgiler de sonunda gelmişti.

Cape Town-2

Cape Town’un en ünlü caddesi olan Long Street’e 5 dakikalık bir mesafede sessiz ama renkli bir mahalle Bo Kaap. Güney Afrikalı Müslümanlar olarak da bilinen Bo Kaap sakinleri yaklaşık 200 yıl önce Uzakdoğu'dan gelerek yerleşmişler Cape Town’a ve son derece cana yakın sıcakkanlı insanlar. Dediğim gibi en belirgin özellikleri renkli hatta rengarenk evleri. Cape Town’un kalbinde, Lions Head tepesinin altında Long Street’e bakan dağ eteklerine mahallelerini kurmuşlar. Long Street’te kaldığım hostelden bana yakınlığı yürüyerek yaklaşık 5 dakika mesafede idi. Hatta o hosteli seçme sebeplerimdendi başlı başına.

Cape Town şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz The Residence, Two Door Cottage, Greenpoint Guesthouse güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Fresh, Mediterranean Villa, The White Manor. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Southern Sun The Cullinan, Ocean Breeze - Sunset Beach, Lazy Days Apartments - Cape Town gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Riverlodge Backpackers, Long Street Backpackers, Lighthouse Farm Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cape Town aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kendilerine özel okul ve ibadet yerlerini de içinde barındıran Bo Kaap, fotoğrafçıların ve turistlerin en önemli uğrak yerlerinden aynı zamanda. Cape Town ziyaretimde mahallelerini ziyaret etmek ve onlarla birlikte sohbet dolu güzel zamanlar geçirmek müthişti. Eğer yolunuz Cape Town’a düşerse Bo Kaap’a uğramadan, hatta onlarla sohbet edip, evlerinin önlerinde oturup o havayı solumadan asla ve asla geri dönmeyin.

Cape Town-3
Bo Kaap'ta dolaşan mahalle gençleri, her zaman neşeli ve her zaman güler yüzlüler

NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
NURHAN YILMAZ
Çar, 01/21/2015 - 15:27
Rengarenk evleri,sokaklarda tango yapan dansçıları ile çok renkli ve keyifli bir rotasyon
Oğuz Temur kullanıcısının resmi
Oğuz Temur
Per, 02/26/2015 - 21:24
merhaba arkadaşlar o pembe evde 1 ay a yakın kaldım bo kaap . cape town mükemmel bir yer. ben bu kadar rahatlayacağımı bilerek gitmemiştim. ama sehir beni adeta kendi cemberine alarak yaşamak için can attığım yerler arasına kendini yazdırdı. orada kalacak şartlarımı sağlasam cape town da yaşarım. mükemmel bir şehir görülmesi gerek kesinlikle...
UFUK AKKUŞ kullanıcısının resmi
UFUK AKKUŞ
Per, 02/26/2015 - 23:41
Şimdiye kadar en çok begendiğin yer neresi sorusuna hep Cape Town cevabımı vermişimdir. Her konuda bana hitap ettiğini düşünürüm. Aynı fikirleri paylaşmış olmamız ne kadar güzel..

UFUK AKKUŞ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor. Gittiği ülkelerde şehirlerin gece fotoğraflarını çekmek en büyük tutkusu. Özellikle doğa fotoğrafları çok önemli onun için ve Kelebek fotoğrafları olmazsa...