Carnıval Breeze ile Batı Akdeniz 8. Bölüm - Pisa

Gemimiz Carnival Breeze ile yanaştığımız Livorno Limanı’ndan, kiraladığımız taksimiz ile yaptığımız Floransa turumuzun ardından, dönüşte Pisa’ya uğradık. Taksi şoförümüz bize Toskana vadisindeki 45 dakikalık bir yolculuktan sonra Pisa kasabasını gezdirdi. Surlarla çevrili Pisa’nın bu tarihi eski şehrine ve tarihi Duomo Meydanı’na, 2 numaralı kapıdan girerek; Katedral, Vaftizhane, eğik çan kulesi ve muhteşem mezarlık binasının bulunduğu Mucizeler Meydanı (Campo dei Miracoli)’na geldik. 3 saat sonra aynı yerde buluşmak üzere randevulaştık. İlk olarak hemen karşımıza çıkan ve yapımına 1174 yılında başlanan, daha sonra da eğilmeye başlayan çan kulesi ile Pisa tarih gezimize başladık. Arno Nehri’nin buradan geçip Livorno’da döküldüğünü düşünürsek; kumlu, biraz da çamurlu ve aynı zamanda kalkerli bir zemini olan bu nehrin bir nevi yatağına yapılan çan kulesinin, zaman içerisinde eğilmesine şaşmamak lazım. Eskiden Floransa’nın limanı olan ve şu anda 6 mil denizden içeride bulunan bu şehir, zamanının en ihtişamlı ve zengin dönemlerini bu çan kulesinin yapıldığı zamanlarda yaşamış. Pisalıların 11. yüzyılda başlayan güç ve sanattaki en yüksek mertebeye ulaşma arzusu, bu çan kulesinin yapımı ile doruğa ulaşmış. Pisa; 1062 yılında Arapları, donanmalarının gücü sayesinde bozguna uğrattıktan sonra ekonomik açıdan en kuvvetli günlerini o tarihten itibaren yaşamaya başlamış.

Pisalılar burada, görkemli anıtlarla dolu kendi kutsal şehirlerini yaratmak için; 13. yüzyılda Roman tarzındaki Katedrali, bir dantel gibi mermerden işlemeli ön cephesi ve kolonları ile İslami çizgilerle bezemişler, Vaftizhane’yi ise Kudüs’ün Kutsal Kabir Kilisesi modeline uygun inşa etmişlerdir. Bütün yapılar beyaz mermer ile kaplanmış olup, dikeyine koyu yeşil mermerlerle derzler ve ara süslemeler yapılmıştır. Bu anıt kompleksi içerisinde bir de müze bulunmakta ve Pisa’nın tanınmış artist ve sanatçılarının en kıymetli eserleri de burada sergilenmektedir.

1174 yılında yapımıyla birlikte eğilmeye başlayan çan kulesi, 1990 yılına kadar halkın yukarıya çıkmasına kapalı imiş. Bu zamana kadar zeminden 4,9 metre eğikliği hesap edilen bu 13,050 tonluk kulenin düzeltilmesi için çalışmalar yapılmış. Çelik bir kuşak ile eğikliğinin aksi yönünde tellerle daha fazla eğilmemesi için geçici olarak desteklenmiş. Mühendislerin bu arada çözüm üretmeleri için 800 tonluk bir ağırlık da zemine yerleştirilmiş ve altındaki toprak ve kum boşaltılarak, 1838 yılındaki dikliğine kadar düzeltilmiştir. 
2001 yılında tekrar ziyarete açılan ve şu anda fazla yük olmaması için 30 kişiden fazlasının aynı anda ziyaretine izin verilmeyen bu kuleye çıkmak için kuyruk oluşması da normaldir. Ünlü bilim adamı Galileo Galilei’nin doğduğu ve meşhur ivme deneylerini gerçekleştirdiği bu kasabada, kilise dışındaki yapıların içlerini gezmek tabii ki paralı… Benim size  tavsiyem bilet gişesine gidip, bu birbirinden bağımsız ve her biri ayrı güzellikte olan yerlerden; dolaşmayı gözünüzün kestiklerini içeren kombine bir bilet almanızdır. Böylece rahat rahat müzeyi de gezebilirsiniz.
 
Eveet dönüş zamanımız da geldiğine göre artık buluşma noktamıza doğru hareketleniyoruz. Aracımız ile 20 dakikalık bir yolculuktan sonra işte yine Livorno’dayız. Gemimizin kalkmasına daha 1,5 saat olmasından dolayı kısa bir şehir turu yapmayı da ihmal etmiyoruz. Yorgun ama bir o kadar da güzel geçen bu gezinin ardından akşam olunca gemide bir kadeh içki eşliğinde denizin doyumsuz seyri muhteşem oluyor. Hepinize sağlıklı, bol gezmeler diliyorum benim sevgili dostlarım… Hoşçakalın.
 
H. Oğuz Esen
[email protected]

*** “CARNIVAL BREEZE İLE BATI AKDENİZ” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

CARNIVAL BREEZE İLE BATI AKDENİZ - 1. VE 2. BÖLÜM
http://gezimanya.com/GeziNotlari/carnival-breeze-ile-bati-akdeniz-1-ve-2-bolum

CARNIVAL BREEZE İLE BATI AKDENİZ 3. BÖLÜM - SORRENTO
http://gezimanya.com/GeziNotlari/carnival-breeze-ile-bati-akdeniz-3-bolum-sorrento

CARNIVAL BREEZE İLE BATI AKDENİZ 4. BÖLÜM - OLBİA/SARDUNYA ADASI
http://gezimanya.com/GeziNotlari/carnival-breeze-ile-bati-akdeniz-4-bolum-olbiasardunya-adasi

CARNIVAL BREEZE İLE BATI AKDENİZ 5. BÖLÜM - VATİKAN
http://gezimanya.com/GeziNotlari/carnival-breeze-ile-bati-akdeniz-5-bolum-vatikan

CARNIVAL BREEZE İLE BATI AKDENİZ 6. BÖLÜM - ROMA
http://gezimanya.com/GeziNotlari/carnival-breeze-ile-bati-akdeniz-6-bolum-roma

CARNIVAL BREEZE İLE BATI AKDENİZ 7. BÖLÜM - FLORANSAhttp://gezimanya.com/GeziNotlari/carnival-breeze-ile-bati-akdeniz-7-bolum-floransa

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.