Google+

Arama formu

CATANIA GEZİ NOTLARI

Etna’nın eteklerinde, is çökmüş caddeleri ve evleriyle, uyuyan hırçın güzeli uyandırmaktan çekinir gibi sessiz, yok olup ayağa kalkmaktan yorgun, biraz da hüzünlü, denize komşu Catania...

Sicilya’nın Palermo’dan sonra ikinci büyük şehri olan Catania M.Ö. 730 yılında kurulmuş. Önce Bizans daha sonra Araplar ve Normanlar ardından İspanyollara ev sahipliği yapmış. Catania 17. yüzyılda İspanyollara karşı özgürlüğünü kazanmış. 1693’te Etna’nın patlaması ve büyük depremden sonra yerle bir olmuş ve şehir yeniden inşa edilmiş.

Catania Taormina, Siracusa hatta Palermo’dan sonra bana karanlık, soğuk ve sevimsiz göründü ilk etapta ama bir o kadar da karakterli. İlk bakışta sokak ve caddeleri bakımsız ve güven vermeyen bu şehirde mutluluk, hayal kırıklığı, "neden geldim" pişmanlığı ve hayranlık duygularının birlikte yaşandığı bir ruh hali içindeydim. Kaldığım otelin tek kelime dahi İngilizce bilmeyen, esrarengiz tavırlı işletmecisi Antonio'nun ilk gün otelin ve caddeye açılan avlu kapısının anahtarlarını elime tutuşturduktan sonra bir daha otelde kendimden başka kimseyi göremeyişimin bu güvensizliğe katkısı büyük. 

Sicilya' da güne Granita, Brioche ve elbette kahve ile başlanır.
Spinella, şehrin en iyi pastanelerinden biri. Aperitif yiyecekler de bulabileciğiniz mekanda, Arancini'yi de deneyebilirsiniz.
(Adres: Via Etnea 300)

Catania (Katanya)

Catania (Katanya) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Dami Room, Appartamento Catania Storica, Robi's Loft. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Al Villino, Palazzo Lucchesi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Habitat Duomo, The House, Appartamento a Palazzo Zappalà tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Catania (Katanya) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bir diğer önerim, Cioccolata Caffe Catania. (Viale Ruggero di Lauria,129)

Catania (Katanya)-1

Via Etnea, ona paralel uzanan Via Crociferi ile birlikte şehrin en güzel, en canlı caddesi.
Liman, Piazza Duomo ve ardından Via Etnea'ya bağlayan Porta Uzeda'nın beni neden bu kadar mutlu ettiğinin bir açıklaması yok :)

Catania (Katanya)-2

Şehirdeki bir başka kemerli şaheser, Via Crociferi'de bulunan Arco di San Benedetto
Antik kutsal yol olarak tanınan Via Crociferi, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Efsaneye göre kemer Benedictinler tarafından şehrin imar planlarına aykırı olmasına rağmen bir gecede inşa edilerek manastırın iki yanının birbirine bağlanması sağlanmış.

Catania (Katanya)-3

Catania’da çok fazla kilise var. Mafya ilişkili zengin kesim Vatikan’ın memnuniyetini kazanmak için kilise yaptırma yarışına girişmişler.

Piazza Duomo’da yer alan Duomo di Catania ya da Cattedrale di Sant'Agata, Catania’nın en büyük katedrali. 1600 yıllarında yapılmış ilk kiliseden sonra Etna'nın kızgınlığında yıkılmış iki kilisenin üzerine yapılan üçüncü kilise. Volkanik taşlardan ve mermerden yapılmış bu etkileyici katedral diğer pek çok kilise gibi Agatha’ya adanmış. Rivayete göre Agatha 3. yüzyılda hristiyanlığı seçtiği ve yaymaya çalıştığı için pek çok işkenceye maruz kalmış ve daha sonra ateşe atılarak yakılmış. İşte tam bu sırada deprem olması Agatha’yı azize mertebesine yükseltmiş. Ayrıca Bellini’nin mezarı da katedralin içinde yer alıyor.

Catania (Katanya)-4

Catania'nın en büyük dini festivali Festa di Sant'Agata her yıl 3 ile 5 Şubat tarihleri arası yapılıyor. Şehrin ana caddelerinde sayısı binleri bulan katılımcılar Sant Agata'nın büstünü takip ediyorlar ve şehir muhteşem havai fişek gösterileri ile aydınlanıyor. Tatilinizi bu döneme denk getiriyorsanız, rezervasyon yaparken şehirdeki kalabalığı göz önünde bulundurun derim.

Katedralin bulunduğu meydanda görkemli tarihi binalar ve Fontana dell’Elephante bulunuyor.18. yüzyılda yapılmış, Catania’nın sembolü haline gelen bu çeşmedeki lavlardan yapılmış filin üzerinde Mısır’dan gelmiş 360 metre uzunluğunda bir obelisk bulunuyor. 

Catania (Katanya)-5

Katedralin karşı tarafında 1867 yılında yapılmış yeraltından gelen Amenano Nehri’nin suları ile beslenen bir çeşme yer alıyor: Fontana dell’ Amenano.

Catania (Katanya)-6

Çeşmenin yanından ara sokaklara dalıyorum ve arka taraftaki meydanda her sabah kurulan bir balık pazarıyla karşılaşıyorum. Burası Sicilya'nın en meşhur balık pazarı.

Catania (Katanya)-7

Pescheria adı verilen pazarda balıkçılar büyük balıkları dilimliyor, karides ve deniz kestanelerini ayıklıyorlardı. 

Catania (Katanya)-8

“Yüz sene sonra bugünkü dünyadan
Bir tek insan kalmadığı gün,
Sicilya sahillerinde yaşayan balıkçı
Bir yaz sabahı ağlarını atarken denize
Her zamankinden daha geniş gökyüzüne bakıp
Benden bir mısra mırıldanacak şarkı halinde”

Sicilyalı Balıkçı, Orhan Veli

Pescheria'nın etrafını çevreleyen yeme içme mekanları ile dolu minik sokakların canlılığı ve atmosferine bayılmıştım. Buralarda mini içecek mekanları olan kiosklarda Seltz isminde bir içeceği denemenizi tavsiye ederim. Seltz, alkol içermeyen, taze meyve suları ve soda benzeri bir içecekle hazırlanan yaz aylarının kurtarıcısı. Seltz Mandarino favorimiz.

Çeşme ile başlayan Via Garibaldi'den yürümeye devam ederseniz caddenin sonunda sizi anıtsal şehir kapısı Porta Ferdinandea Garibaldi karşılar. Kapı, kireç ve lav taşından 1768 yılında Ferdinand’ın evliliği şerefine yapılmış.

Catania (Katanya)-9

Katedral meydanına geri dönüp Etna’ya doğru cadde boyunca yürüdüğümüzde, Etna’nın savurduğu küllerle siyaha bürünmüş binalar, volkanik taşlarla yapılmış yer karoları ve şık mağazaların sıralandığı Via Etnea'ya gelirsiniz. Meydanda Vincenzo Bellini'nin heykeli yer alıyor. 

Catania (Katanya)-10

Via Etnea’da şehrin altında yatan başka bir şehrin varlığının kalıntılarını görebilirsiniz. Etna'nın püskürttüğü lavlarla yok olan şehirde günümüzde görebildiğimiz sadece Roma Tiyatroları kalıntıları.

Catania (Katanya)-11

Catania (Katanya)-12

Via Etnea'yı başlamışken bitirelim derseniz, caddenin sonunda bulunan Villa Bellini'nin bahçelerinde mola verebilirsiniz. 

Buralardayken şehir pazarları ilginizi çekiyorsa, yakınlarda bulunan Piazza Carlo Alberta'daki hemen her şeyin satıldığı hafta içi her gün açık olan La Fiera'yı gezebilirsiniz.

Via Etnea üzerinde liman değil, Etna tarafına doğru ilerlerken Piazza Universita'ya vardığınızda sola doğru Via Teatro Greco'ya dönerek şehirde beni en çok etkileyen görüntüye sahip Teatro Romano'yu görmelisiniz. 

Catania (Katanya)-13

Günümüzde etrafını çeviren evlerin arasına sıkışmış bir anda bizi 2. yüzyıla taşıyan Teatro Romano ve hemen yakınlarındaki Odeon gibi yüzyıllar öncesinden bugüne gelen kalıntıları günümüz yapılarıyla iç içe başka bir şehirde görmek mümkün mü bilmiyorum. 

Buradan sonra görebileceğiniz yapılardan bir diğeri Sicilya'nın en büyük, Avrupa'nın ise ikinci büyük manastırı unvanını taşıyan, 1693 depreminde çökmüş Benedictine Manastırı alanına yapılmış San Nicolo L'Arena. Bu kilisenin bir diğer özelliği Avrupa'nın en büyük güneş saatlerinden birine sahip olması. Kompleksin bir kısmı Catania Üniversitesine ait. Ayrıca bünyesinde Sicilya'nın en önemli kütüphanesini de bulunduruyor.

Catania (Katanya)-14

Bulunduğumuz yerin tam ters istikametinde yani Via Gesuiti'den Via Crociferi ve Via Etnea'yı geçerek Piazza Univerista'ya ya da bir yere çıkın. Buraya çok yakın konumda bulunan Piazza Bellini ve Teatro Bellini'yi görün.

Catania (Katanya)-15

Catania (Katanya)-16

Teatro Bellini sonrası iyi bir Pasta Alla Norma iyi gider. Zira makarnaya ismini veren Norma, bestecinin ünlü operasından almış adını. Bir operanın adını taşıyan dünyadaki tek makarna çeşidi Pasta Alla Norma. Hemen yakınlarında bulunan Trattoria di Fiore, (Via Coppola, 24) bunun için doğru adreslerden biri.

Vincenzo Bellini, 1801 yılında müzisyen bir ailenin oğlu olarak Sicilya’nın Catania kentinde dünyaya gelir. 34 yaşındayken hayata gözlerini yuman Bellini'nin, Catania’da doğduğu ev müzeye dönüştürülmüş. Müzeyi görmek isterseniz, Museo Civico Belliniano, katedral meydanına yakın, Via Vittorio Emanuele II üzerinde bulunuyor.

Via Vittorio Emanuele'den Via Museo Biscari ile Palazzo Biscari'ye geçebiliriz. 18. yüzyıl yapımı bu sarayın şüphesiz en muhteşem tarafı Via Dusmet'e bakan kısmındaki heykellerle süslü terası. 

Catania (Katanya)-17

Piazza Federico Di Svevia'da bulunan Castello Ursino, şehrin görülebilecek anıtlarından bir diğeri. 13. yüzyılda şehri korumak amacıyla denize nazır bir uçurum üzerine inşa edilen kalenin yeri ve bulunduğu konum 1693 depremiyle birlikte değişerek bugün görünen yerini almış. 

Kale bünyesinde ayrıca, arkeolojik buluntuların, Biscari ailesinin koleksiyonundan parçalar ve sanat galerilerinin bulunduğu Museo Civico bulunuyor.

Catania (Katanya)-18

MONTAGNA ETNEA
Catania'ya geliş sebebim Etna çevresinde bir tur yapan nostaljik tek vagonlu tren Circumetnea ile yolculuk yapabilmekti. Trenleri ve tren yolculuklarını sevdiğimi söylememiş miydim?

Catania (Katanya)-19

Etna, eski adıyla Mongibello, Avrupa'nın en büyük ve halen aktif olan volkanı. 1 milyon yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen 3325 metrelik bu volkanik dağın yüksekliği patlamalarla değişiyor. Faaliyette olmadığı zamanlarda yazın yürüyüş turları, kışın ise kayak yapmak için değişik bir deneyim sunuyor. Etna'ya gitmek için kentteki turizm ofislerinden satın alabileceğiniz zamanınıza ve zevkinize göre çeşitli turlar var. Gün doğumu, gün batımı ya da tüm günü içeren turlardan birini seçebilirsiniz. Bunun dışında şarap ya da yemek turlarına katılmak da ilginç bir deneyim olabilir. Bilgi alabileceğiniz sitelerden birinin linkini buraya ekliyorum.

Yemek turlarına katılmak isterseniz dünyaca ünlü Anna Tasca Lanza yemek okulunu seçebilirsiniz. Randevu almak için mail ile irtibata geçmek yeterli.

Etna Yanardağı'ndan püskürme sonucu çevreye yayılan maddeler bir çeşit gübre etkisi gösterdiği için çevrede inanılmaz bir doğa güzellikleri var. Lavlar altında kalan alanlarda 20 ile 50 yıl içinde ancak likenler ve otsu bitkiler oluşuyormuş. Ağaçların oluşumu için 200 yıl gerekliymiş.

Mineral açısından çok zengin olan bu topraklarda yediğiniz meyve ve sebzelerin tadına doyamayacaksınız. Hayatımda yediğim en leziz meyvelerin Sicilya'da olduğunu söylemiştim, meğer Etna'nın marifetiymiş. Etna, Fenike dilinde “fırın” anlamına geliyormuş.

Etna'nın ancak 2000 metrelik yüksekliğine kadar otobüs ya da kendi aracınızla çıkmanız mümkün. Buradan sonrası için teleferik kullanılıyor. Oksijen azlığı nedeniyle rehbersiz çıkışa izin verilmiyor. Bu gezide yürüyüşe uygun ayakkabı ve zirvenin soğuğundan koruyacak kalın giysiler giymek gerekli. Eğer yanınızda getirmediyseniz ücret karşılığı tur satın aldığınız firmadan ya da herhangi bir tesisten temin edebiliyorsunuz.

Jules Verne'nin Dünyanın Merkezine Seyahat adlı romanını hatırlarsınız. İşte felsefeci Empledokles denemiş bunu ve öbür dünyaya gidip gelebileceğine inandığı için kendini Etna Krateri'nin ağzından içeriye bırakmış. Kendisi yaşayamamış ama adının yaşadığı bir krater var Etna'da.

Bunun dışında Aziz Silvester Günü’nde patladığı için Silvester Krateri adını alan krater de görülebilecek bir diğeri. Etna zirvesi bu kriterden 10 km ileride bulunuyor.

Gelelim benim Etna tecrübeme...

FERROVIA CIRCUMETNEA
''Gitmek fiilinin altını çift çizgiyle en güzel trenler çizermiş." H. Ali Toptaş

Catania (Katanya)-20
(Fotoğraf, Circumetnea istasyonunda bileti satın alırken beraber verdikleri kartpostaldan çekildi.)

Etna'yı görebilmek için yürüyüş turlarını seçersem bir tam günümü ayırmam gerekliydi. Hem zamanım yoktu hem de Ferrovia Circumetnea ile yolculuk yapmak istiyordum. Belki de diğer seçenekteki teleferiğe, yükseklik korkumdan dolayı yalnız binemeyeceğim için kendimi kandırıyordum :) 

Circumetnea 1800'lü yıllarda Etna'nın köyleri ile Catania arasında ulaşım sağlamak için kurulmuş bir tren yolu. Şimdilerde yerel halkı, köyler arasında taşımayı sürdürdüğü gibi nostaljik havasıyla Etna çevresinde 110 km'lik bir tur atan gezi treni olarak da kullanılıyor. 

Catania (Katanya)-21

Bu kadar da değil tabii :)

Catania (Katanya)-22

Catania (Katanya)-23

Tek vagondan oluşan bu tren, konforlu bir yolculuk umanlar için hiç değil. Koltukları dar ve rahatsız, ayrıca havalandırma yani klima da yok. Tren hareket halindeyken çok sorun olmasa da yaz aylarında tercih etmemek gerek diye düşünüyorum. Tren Catania Borgo istasyonundan başladığı yolculuğu Riposto'da bitiriyor. 

Catania (Katanya)-24

Tren oldukça yavaş hareket ediyor ve yolculuk tam turda trenden hiç inmezseniz neredeyse 4 saat sürüyor. Yolculuk boyunca Etna tüm ihtişamıyla size eşlik ediyor. Geçtiğiniz tren yolunun etrafında ara sıra yeşilli, çoğunluk sarımtırak bir renk hakim. Çok sayıda üzüm bağı, neredeyse her yeri kaplamış kaktüs bitkisi ve meyveleri, eski patlamalardan kalan lavların kalıntıları, terk edilmiş evler, yapılar manzaranın diğer parçaları.

Catania (Katanya)-25

Catania (Katanya)-26

Bu yolculuğun bir şarkısı olmalıydı. Il Postino...

Kasabalarda inip tekrar sonraki trene binerek yolculuğa devam edebilirsiniz ancak trenin sefer saatleri buna pek de imkan tanımıyor. Ben tren gişesindeki amcanın tavsiyesi üzerine Etna'ya en yakın geçtiği köylerden biri olan Randazzo'da inerek bu kasabayı gezdim ve tam tura devam edecek sefer olmadığından Catania'ya geri dönmek zorunda kaldım. Randazzo'nun tamamı lav taşlarından inşa edilmiş, Basilica di Santa Maria ve evlerin görünümü etkileyiciydi.

Catania (Katanya)-27

Catania (Katanya)-28

Catania (Katanya)-29

Catania (Katanya)-30

Trenleri ve tren yolculuklarını sevdiğim için benim açımdan güzel bir geziydi ancak hem çok zaman alması hem de trenin koşulları nedeniyle çoğu kişinin vakit kaybı olarak niteleyeceğini düşündüğümden ''mutlaka tavsiye ederim'' diyemiyorum. Yine de aklınızın bir köşesinde olsun...

KATANYA'YA ULAŞIM
İstanbul'dan Catania'ya direkt uçuşlar bulunuyor. Bunun dışında tercih ederseniz İtalya üzerinden aktarmalı uçuşlar da mümkün. 
Havaalanından Catania şehir merkezine ya da diğer şehirlere varış için Fontanarossa Havaalanı'nın websitesindeki bilgilerden faydalanabilirsiniz. AMT isimli şirket havaalanı ile Catania şehir merkezi arası sabah 5:00 ile geceyarısı saatleri arasında her 20 dakikada bir çalışıyor.

Diğer şehirlere ulaşım için buradan faydalanabilirsiniz.

Catania mevki olarak Siracusa ve Taormina'ya yakın mesafelerde olduğundan dilerseniz Catania'da konaklayıp buralara günübirlik gezi yapmanız da mümkün.
  
Ada içerisinde ulaşım için en iyi seçenek araba kiralamak diye düşünüyorum. Ancak tren ya da otobüs seçenekleri de mevcut. Otobüs sefer sayıları oldukça sık ve trenle ulaşıma göre daha hızlı olduğundan şehirler arası otobüs ile ulaşım daha sık tercih ediliyor. Adada ulaşımı sağlayan iki otobüs şirketi var bunlar Sais Autoline ve Interbus.

Zamanınız bol ise tren yolculuğu, hem çevreyi daha geniş pencereden izlemek hem de güzergahı otobüse göre çok daha güzel olmasından dolayı tercih edilebilir. Ancak Sicilya'da trenle yolculuk hem çok uzun saatler alabilir hem de trenler eski. İtalya anakarasındaki tren ağıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Otobüsler otoyolu, bazı trenler sahil kısmını kullanıyor. Sadece Messina ile Palermo arasındaki tren hattı sahili takip ettiğinden zamanınız varsa güzel bir seçenek olabilir. Tarife ve hat bilgileri için buraya bakabilirsiniz.

MANGIARE
Catania'da özellikle makarnalar çok lezzetli. Pizza fırınlarının tüm Sicilya'da olduğu gibi öğle saatlerinde genellikle kapalı olduğu aklınızda olsun. Ayrıca tüm İtalya'da ve Sicilya'da nerede yerseniz yiyin lezzeti muhteşem olan dondurmayı (gelato), pandispanya tadında brioche denilen bir tür çöreğin içine koyarak yiyorlar. Benim açımdan pek lezzetli sayılmasa da denemek isteyenler olabilir. Granita sıcak yaz günlerinde iyi gidebilecek gerçek meyve sulu ve buzlu bir tür içecek. Gelelim mekan tavsiyelerine:

  • Di  Fiore (Via Coppola, 24, Katanya ) Özellikle pasta alla norma yemelisiniz.
  • Sicilia in Bocca (Via Dusmet,35, Katanya )
  • Al Gabbiana (Via Ventimiglia 182, Katanya )
  • Metro ( Via Crociferi 76, Katanya )

Catania (Katanya)-31

Ben en son ne zaman gittim: 4 Şubat 2016

Etiketler


Yazar Hakkında

selda çapar

( Seyahat, Sinema, Kitap, Sanat, Tarih, Müzik, Kahve, İtalya, Sicilya, Ada, Matematik ) Sever