Google+

Arama formu

CEBİMDEKİ YOLCULUK : MARSİLYA - 2

Bu yazı Gezimanya üyesi ÖZLEM ÖZTÜRK tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

MARSİLYA'DA BİR KÖŞE BAŞI: Au Vieux Clocher
Kimi güzel anlar vardır; ister bir yere not edin, ister etmeyin siz yaşadığınız sürece var olmaya devam ederler. Marsilya'da aradığımı bulamasam da, gölgesi büyük bir ağacın hayali hiç çıkmıyor aklımdan.

Marsilya

Üstelik defterimin köşelerinden birine, gölgesi paylaştığım güne dair birkaç satır düşmüşüm: Yeryüzünün hangi köşesi olursa olsun, sevdiklerin yanındaysa mutluluğu hep yanında taşıyorsun demektir.
Marsilya-1

Marsilya şimdi benim aklımda kırmızı plastik sandalyelerin iki geniş binanın köşesini tuttuğu yerden ibaret! Tıklım tıklım bir köşe burası. İki sevimli bistro yan yana kurulmuşlar. Bir tanesi ağzımın suyunu daha fazla akıtıyor ya, herkesin istediği olsun diyorum. Ben ne olsa yerim zaten!

Marsilya-2

Marsilya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz La Joliette, Via Calanca, St Charles / La Friche güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Rental Marseille Imperial - Rue de la République, Avilou, Le Luciole. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sweet Cassidi, T2 Cosy Terrasse Centre ville, Holiday home Montée Montgrand gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hôtel Sylvabelle, Appartement sous les toits Marseille Centre, Appartement Design Friche, Gare St Charles&Vieux-port tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Marsilya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kırmızı plastik sandalyeli bistro-kafe karışımı yere oturuyoruz.
Marsilya-3

Binalar o kadar eski ki, sinemaseverleri İtalya ya da Fransa'nın köylerine kadar götüren film karelerini hatırlatıyor bana. Yıllara meydan okuyan binanın ahşap kapısından içeri girip, bilmediğim hayatlara konuk olma hissi uyandırıyor. Öyle birden bire, hiç beklenmedik bir anda kapının tokmağını vurmak ve içeri buyur edilmeyi ummak... Böyle çok film izledim, çok kitap okuduğum ben.
Marsilya-4

Buralara da bir film, birkaç kitap, sayılarını unuttuğum onca hayal sürüklemedi mi beni?

Garson kızların hiçbiri İngilizce bilmiyor; gülümseyerek sipariş alıyorlar. Fransa sınırları için zor bir şey aslında gülümseyen garson bulmak... Belki de bize burayı sevdiren ağacın gölgesinden çok, yüzlere yerleşmiş gülümsemeler. Sonra yemeklerimiz geldiğinde Marsilya'da bulunabilecek en iyi pizzacıyı bulduğumuzu düşünüp, kendimizi kutluyoruz.
Marsilya-5

Onca yorgunluğun ve sıcağın üstüne, adamakıllı acıkmış olarak bu basit sandalyelere oturunca saatlerden yürüdüğümüzün farkına varıyoruz. Hava nasıl da sıcak!

Plastikten oldum olası haz etmem. Nerdeyse sırf bu sebepten bu keyifli mekanı ve kalbimde Marsilya ile ilgili yer etmiş en güzel anıyı kaçıracağımı farkediyorum.

Bence;

Marsilya'da muhteşem pizzalar ve salatalar yapan bu küçük restaurantı kesinlikle atlamamak lazım. 

Burası Marsilya'da mutlaka gidilmesi gereken restaurantlar içinden bence başı çekiyor! 

Adres: 12 places des augustines, 13002 Marseille, Fransa

Yazı dizisinin birinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/cebimdeki-yolculuk-marsilya-1
Yazı dizisinin üçüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/cebimdeki-yolculuk-marsilya-3