Google+

Arama formu

CEBİMDEKİ YOLCULUK : MARSİLYA - 3

Bu yazı Gezimanya üyesi ÖZLEM ÖZTÜRK tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Nerde kalmıştık? Hımm, sevdiklerimiz ve sevmediklerimizle Marsilya, değil mi?

Marsilya

Yol ve yolculuk bambaşka bir olgudur, bunu hepimiz biliyoruz zaten! Ve en önemlisi kendi yol tecrübelerimizi kendimizin yaratmasıdır.

Yolculuğu farklı kılan ne çok şey vardır: Sevdiklerinle yolda olmak en güzelidir, dilediğin yerde dilediğin kadar kalmak ve yol halini aceleye getirmemek.

Yol halini aceleye getirmemek! Sırf bu sebepten başkalarıyla yolculuk etmeyi sevmiyorum ben. Tecrübelerimle sabitledim ki, kalabalıkların içinde bunalıyorum ben. Bir şehri ilk kez tanımanın heyecanının yanında, kimi şehirlerin sık sık uğranan tanıdık rahatlığı benim ruhuma iyi geliyor. Kendimi evimde hissetmekten çok, böyle şehirlerde (Sizler için tahmin etmesi zor olmayacaktır herhalde bu şehrin neresi olduğu!) şehrin sakini gibi hissetmek derdime derman oluyor. Ne dertmiş ama değil mi, beni bu kadar gezme sevdalısı yapan?

Marsilya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz CHAMBRE, La Joliette, Via Calanca güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Rental Marseille Imperial - Rue de la République, L'Appartement, 10 rue Chevalier Roze. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sweet Cassidi, T2 Cosy Terrasse Centre ville, Holiday home Montée Montgrand gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hôtel Sylvabelle, Appartement sous les toits Marseille Centre, IDAPART.17 Design Marseille Vieux-port tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Marsilya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Geri dönüp soyuma sopuma dikkatlice bakacağım bir ara... Evinden çıkmayı hiç sevmeyen bir ananın böyle gezme tozma sevdalısı bir kızı olsun, şaşılacak şey!

Marsilya-1

Yine bir dolu lakırtı ettim kendimi tutamayarak.

Marsilya'yı kendime çok yakın bulmadım nihayetinde. Bundan sonra bu şehir benim için Aix en Provence'a giden bir durak olabilir ancak.

Marsilya'dan geriye akılmda ne kalacak şimdiden biliyorum.

-Hakkını yemeyi kesinlikle hak etmeyen devasa limanı ve tekneleri
Marsilya-2

-Marsilya'yı Monte Cristo Kontu ile romanının baş köşesine oturtan Alexandre Dumas
Marsilya-3

-Nefis yemekleri ile Au Vieux Clocher

-Tepesinde kocaman bir varak Meryem Ana heykeli taşıyan, denizcilerin koruyucu kilisesi Notre-Dame de la Garde
Marsilya-4

-Hiç sevmediğim ve denizden babam çıksa yerim diyen benim için bile işkenceye dönüşen meşhur balık çorbası Bouillabaisse

-Göçmen yalnızlığı taşıyan yüzler
Marsilya-5

Yazı dizisinin birinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/cebimdeki-yolculuk-marsilya-1
Yazı dizisinin ikinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/cebimdeki-yolculuk-marsilya-2