Google+

Arama formu

CEBU GEZİ REHBERİ: CEBU CITY

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Mactan Adası gezimizin ardından taksi ile Cebu City tarafına geçtik. Kentte çevresi ile birlikte yaklaşık 5 milyona yakın insan var. Şehir çok kalabalık ve geniş bir alana yayılmış durumda. Kısaca yatay bir şehir diyebiliriz buraya. Çok az sayıda gökdelen ve yüksek bina var. Evler genelde 2-3 katlı. Büyük bir çoğunluk ise tek katlı tenekeden yapılma evler.

Cebu tam deprem kuşağında. En son büyük deprem ise kendine çok yakın bir ada olan Bohol’da 2013’ün Ekim ayında gerçekleşen 7,2 büyüklüğündeki deprem. 100 civarında can alan deprem burada da büyük yıkıma sebep olmuş.

Cebu City tarafındaki turumuza Tops denilen bölgeden başlıyoruz. Burası tüm şehre hâkim bir tepe. Buradan özellikle akşamüstü saatlerde kent manzarası oldukça etkileyici oluyor. Bölgede çok sayıda restoran da var. Benzer manzarayı kaldığımız Marco Polo Otel’den de görebiliyoruz.

Cebu Adası

Ardından Filipinliler’in Beverly Hills olarak adlandırdığı bölgeye geliyoruz. Bu bölge daha çok Çinlilerin oturduğu lüks evlerin yer aldığı bölge. Zengin Çinli işadamları Cebu’ya büyük yatırımlar yapıyorlarmış. Bu kişilerin Cebu’daki evleri de bu bölgede toplanmış.

Cebu Adası-1

Bu bölgede yaşayan yoğun Çinli nüfus olduğundan burada bir de Taoist Tapınağı var. Burası Filipinler’in en büyük Taoist Tapınağı. Tapınakta kırmızı, yeşil ve sarı renkler ön planda...

Cebu Adası şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz CASA tambecada B&B, Larnil's Residence, Bangketo Art&Meals Home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri CITY VIEW 2Oth FLR, Cebu IT Park, Pool AL, Avida Towers Riala, IT Park, Cebu city, May’s cozy 2BR 2Bath condo.. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Amisa Private Residences, Mactan Newtown with Sun Set and Garden View, Mactan Newtown Ocean View 360degree gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz CHE & JAMES GUESTHOUSE, COLON, CEBU, Hey Fellas Guesthouse, SR Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cebu Adası aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cebu Adası-2

Cebu Adası-3

Yeşil çatılı tapınakta ejderha figürleri dikkat çekiyor.

Cebu Adası-4

Tapınağın içinde fotoğraf çekmek yasak. Bu tapınağın bir özelliği de inananların buraya gelip sorularına cevap bulabilmeleri. Şöyle; önce ellerinizi temiz su ile yıkıyorsunuz. Sonra tapınağın içine giriyorsunuz ve baklaya benzer şekildeki iki ahşap parçasını avcunuza alıyorsunuz. Sonra bakla biçimli ahşapların düz yüzeyleri birbirine değecek şekilde avcunuzun içinde tutuyorsunuz ve ilk sorunuzu soruyorsunuz: “Soru sorabilir miyim?” ve bu soruyu sorup, “Evet” yanıtını almazsanız diğer soruları soramıyorsunuz.

Peki cevabı nasıl öğreniyorsunuz? Soruyu sordunuz. Ardından avcumuzun içindeki ahşapları yere atıyorsunuz. Birinin düz yüzeyi birinin oval yüzeyi gelirse “Evet” demek, ikiside oval gelirse “Hayır” demek, ikisi de düz gelirse “Belki” demek.

Ben izni alınca birkaç soru sordum. Bakalım çıkacak mı : )

Bu tapınaktaki görevliler arasında satranç oynamak bir gelenek sanki. Her yerde satranç oynayanlar var.

Cebu Adası-5

Buradan sonraki durağımız; “Heritage of Cebu Monument”. Cebu Anıtı, Parian Meydanı’nda yer alıyor. Anıt genel olarak 27 Nisan 1521 senesinden başlayacak şekilde Cebu tarihini özetliyor. Eduardo Castrillo tarafından Temmuz 1997’de yapımına başlanan anıt 8 Aralık 2000 tarihinde tamamlanmış.

Cebu Adası-6

Buranın karşı çaprazında ise Yap-Sandiego yer alıyor.

Cebu Adası-7

Bu  evin 1675-1700 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Evin çatısı ve duvarlarının % 95’i orijinal. Yıllardır Sandiego ailesinin mülkü olan evin şu anki sahibi koreograf ve antika koleksiyoncusu olan Val Sandiego. Evin içindeki tüm eşyalar da antika. İçeride gezmek ve fotoğraf çekmek serbest.

Cebu Adası-8

Cebu Adası-9

Cebu Adası-10

Buradan çıktığımızda geleneksel stilde yapılmış bir ev görüyoruz. Duvarları ince bambudan örme şeklinde yapılmış. Bu tarz evlere kırsalda çok sık rastlayabilirsiniz.

Cebu Adası-11

Cebu Adası-12

Buradan sonra kentin en tarihi caddesi olan Colon Caddesi’nden geçiyoruz. Koloniyal dönemden kalma çok sayıda binaya ev sahipliği yapan caddeyi de gördükten sonra Filipinler’deki en eski bazilika olan Santo Nino Bazilikası’na geliyoruz.

Cebu Adası-13

1565 senesinde yapılmış olan Santo Nino Bazilikası, 1566’da bir yangın ile zarar görmüş yeniden yapılmış. 1628’in Mart ayında büyük bir yangın ile yeniden zarar görmüş tekrar onarılmış. Son gördüğü hasar ise kulesinin yıkılması. Bazilikanın kulesi geçen sene Ekim ayında meydana gelen deprem ile yıkılmış halen onarım çalışmaları devam ediyor.

Cebu Adası-14

Bu bazilika Visayas bölgesindeki inananların da hac yeri aynı zamanda. Bazilikada cam koruma içerisindeki altın ve değerli taşlarla süslü heykel kutsal kabul ediliyor. Buradaki İsa heykeli ise her hac dönemlerinde çıkartılıp kentin sokaklarında gezdiriliyormuş.

Cebu Adası-15

Bazilikanın dışındaki geniş alanda ise her gün vaaz veriliyor. Katılımcı sayısı ise kesinlikle azımsanamayacak kadar fazla.

Cebu Adası-16

Bazilikanın hemen yanında ise meşhur Macellan’ın Hacı var. Oktagonal bir yapı içerisindeki ahşap haç, burada Hrıstiyanlığın yayılmasında büyük pay sahibi olan Macellan’ın anısına yapılmış.

Cebu Adası-17

Sıradaki ziyaret noktamız San Pedro Kalesi. Koloniyal dönemden kalan kalenin girişinde Cebu tarihini ve bu kalenin geçmişinin anlatımı yer alıyor.

Cebu Adası-18

Yapımı 1739 senesine tarihlenen kale üçgen biçimli. Günümüzde bu kale müze olarak hizmet veriyor ve İspanyollar’ın Meksika’dan buraya getirdiği pek çok eser ile o dönemi anlatan yağlı boya tablolar sergileniyor.

Cebu Adası-19

Aynı zamanda burada bir de Filipinler pullarının sergilendiği bir bölüm var.

Cebu Adası-20

Bunların yanı sıra kentte geleneksel müzik aletlerinin sergilendiği Jose R. Gullas Halad Müzesi ve Karbon pazarı da gezilebilir.

Kent genelinde caddeler oldukça bakımsız ve adım başı para transfer ofisleri var. Çünkü 11 milyon Filipinli para kazanabilmek için kendi ülkesinin dışında çalışıyor ve buradaki ailesi ile para değişimi yapıyor.

Cebu Adası-21

Toplu taşımada yine aynı Manila’da olduğu gibi jeepney’ler dikkat çekiyor.

Biz Cebu turumuzu bitirdikten sonra akşam saatlerinde Bohol’a gitmek üzere saat 06ş.35’e feribot bileti aldık. İskeleye gittik ama gittiğimiz gibi bir anons Bohol seferi fırtına nedeniyle iptal. Bu nedenle biz de hemen otel ayarlayıp bir sonraki gün sürpriz bir program yapmaya karar verdik; Balina köpekbalığı dalışı...

Detaylar bir sonraki yazıda...


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...