Cennetten Bir Köşe: Maldivler Seyahat Dosyası

Maldivler'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Maldivler’e direkt uçuş var. Yaklaşık 8 saat süren yolculuğun sonunda Maldivler’in başkenti Male’ye ulaşıyorsunuz, ama hemen sevinmeyin çünkü daha yolu sadece yarıladınız. Tabii bu gideceğiniz otele göre de değişiyor. Biz Male’ye olabilecek en uzak otele gittiğimiz için 8 saatlik uçuşumuzdan sonra bizi bir saatlik uçuş ve 30 dakikalık bir tekne seyahati daha bekliyordu.

Maldivler’de Hava Durumu

Maldivler her zaman sıcak ama orasının da yağmurlu ve yağmursuz dönemi var. Kasım ayında başlayan yağmursuz dönem nisan ayına kadar sürüyor. Tropikal iklim bu yine de sağı solu pek belli olmuyor. Biz ekim sonunda gittiğimiz için çok riskli bir dönemdi ve adaya varmadan önce tam 25 gün boyunca hiç durmadan yağmur yağmış, ama biz sanırım tüm pozitif enerjimizi oraya taşıdık ve kaldığımız süre boyunca hava hep çok güzeldi. Sadece tam adadan ayrılırken hafif bir yağmur yağmaya başladı veeee harika bir gökkuşağı eşliğinde adamıza veda ettik.

Maldivler’de Nerede Kalınır?

Bu sorunun cevabı bütçenize göre değişir, ama tabii bir gerçek var ki Maldivler ucuz değil. Daha mütevazi otellerde kalabileceğiniz gibi lüksün son noktasını da yaşabilirsiniz. Biz çok şanslıydık en iyi otellerden birinde konuk edildik. Biz çok şanslıydık en iyi otellerden birinde konuk edildik, Jumeirah Dhevanafushi.

Maldivler’de Ne Yenilip İçilir?

Yeme içme seçenekleri otelden otele farklılık gösterebilir, ama bizim kaldığımız otelde en güzel öğünler kahvaltılardı. Geniş bir açık büfenin yanı sıra içinden bir sıcak kahvaltı seçeneğini tercih edebileceğimiz bir menümüz vardı. Egg benedict, omlet, pancake, dumpling gibi birbirinden lezzetli seçenekler mevcuttu. Akşam yemeklerinde ise birbirinden farklı ve lezzetli balıkları deneme şansımız oldu. Farklı farklı malzemelerin olduğu geniş tabaklardaki tüm malzemeleri karıştırıp yememizi tavsiye ettiler ve gerçekten de yemek öyle çok daha lezzetli oldu. Tropikal meyveleri sevenlerde burada dragon, Jack fruit gibi farklı seçenekleri bulacaklardır.

Maldivler’de Neler Yapılır?

Deniz, kum, güneş, yüzme ve su sporlarını saymama bile gerek yoktur herhalde bunları bol bol yapabiliyorsunuz. Şnorkelle mutlaka dalmalısınız, su altı dünyasının güzelliğine inanamayacaksınız. Maldivler’e gelip de masaj yaptırmadan dönmeyin, sonuna kadar keyfini çıkartın. Adanızı keşfedin ve bol bol fotoğraf çekin çektirin. Denizin rengi, kumun un gibi hali, gökyüzünün mavisi…. Yine oraya ışınlanasım geldi. Odanızın tadını çıkartın. Oteller o kadar konforlu ki hemen kendinizi evinizdeymişsiniz gibi hissediyorsunuz ve oradan hiiiiiiiiiç ayrılmak istemiyorsunuz. Gün doğumlarını ve gün batımlarını sakın kaçırmayın. Okyanusun ortasındaki renk oyunları muhteşem oluyor.

Son Söz

Maldivler cennetten bir köşe gibi. Kendinizi hiiiiiiç bitmesini istemediğiniz güzellikteki bir rüyada gibi hissediyorsunuz. Ben her ne kadar anlatmaya sizlere detayları tasvir etmeye çalışsam da kelimeler yetersiz. Bence imkan ve zamanınız varsa mutlaka gidin, deneyimleyin. Bana göre ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde yer alabilecek muhteşemlikte bir yer.