Çocukluğa Atılan Adım: İstanbul Oyuncak Müzesi

"Bir ülkenin geleceği politikacıların vaatlerinde değil çocukların oyunlarında ve hayallerindedir." der Sunay Akın. Sadece demekle kalmaz dünyanın önemli şehirlerinde örnekleri olan oyuncak müzesini açma fikrini 2005 tarihinde İstanbul için gerçekleştirir.

İlk açıldığı sene ziyaret etmiştim. Şimdi 10 yaş büyüdüm ve müzenin 10. yılında tekrardan ziyaret ettim.

Göztepe Tren İstasyonu'nun birkaç sokak arkasında Bağdat Caddesi'ne inen caddede yer alan müze iki katlıdır. Eski ahşap köşkün restore edilmesi sonucu İstanbul’a kazandırılmış. Giriş ücreti öğrenci için 9 TL, tam bilet 12 TL şeklindedir (2015). 5 TL ücrete kulaklık ile Sunay Akın’ın sesinden müzeyi dinleyebilirisiniz.

2 saatte gezebileceğiniz kadar küçük ama sadece bir oyuncak başında hayallere dalıp saatler harcayacağınız kadar büyük bir yerdir. Aslında çocuklar için değildir. Koleksiyon eserleri öne çıkar.Benim gözümde müze üçe ayrılır; kendi oynadığım ve hatırladığım oyuncaklar, eski Türkiye’ye ait oyuncaklar ve dünyada böyle oyuncaklar var mı dediğim oyuncaklar…

Kendi oynadıklarım ister istemez anılara götürdü beni. Hatırlıyorum: "Bende de bu oyuncaktan vardı ve kırılmıştı." ve "En çok da şu oyuncağı severdim."

Gerçekte ise müze 2 kat, tavan arası ve alt kattaki kafeden oluşur. Her odada farklı bir konsept bulunuyor. Tren, uçak, uzay ve savaş bunlardan bir kaçıdır. Tarihi yansıtan oyuncaklar daha çok ilgilimi çekti. Hitlerin konuşma yaptığı bir platform, Nazi bayrakları ve askerlerinin olduğu eser benim favorim oldu.

nazi

Bilgisayar oyunları çocukları köreltiyor yorumunu yapmayacağım. Karar vermek size ait. Tahta oyuncakları çok severim. Ama bu oyunların hep sonu geliyor. Fakat ilerlemeli oyunlar çok farklı ve yüzlerce kombinasyona sahip olduğu için sanırım çocuklar bilgisayar oyunlarını tercih ediyor. Ama insanın hayal dünyasındaki kombinasyon sayısı bilgisayara yüklenen kombinasyon sayısından çok fazladır. Hatta sınırsız değil midir? Zaten bilgisayarı icat eden de insanoğlu değil midir? Bilgisayarda futbol oyunu oynarken top ile sadece gol atabilirsiniz. Ama elinizde gerçek bir top varsa yakar topu da oynayabilirsiniz futbol da... Hatta topunuz patlarsa ortadan ikiye keser ve şapka yaparsınız!