Google+

ÇOK FARKLI, ÇOK ÖZEL; VENEDİK

142302 May 2016Gezi Notu
boray60boray60Gold Yazar02 May 201614230 Yorum

Venedik ile ilgili hiç konuyu uzatmak niyetinde değiliz; çünkü yurt dışı geziler ile ilgilenen ve hatta İtalya'ya hiç gelmemiş olanların bile hakkında azda olsa bilgi sahibi olduğu aşık olunası bir kentteyiz. Bu nedenle öyle su, ada, köprü gibi kelimelerin çokça kullanılacağı cümleler kurmak niyetinde değiliz. Nüfus 260 bin, 118 ada ve adaları birbirine bağlayan çok miktarda köprü, havalimanı var ama illaki vaporetto denilen deniz taksi şart, Venedik araç trafiğine kapalı, bitti.

E biz de mecburen vaporetto ile Venedik'e ayak basıyoruz. Sahilden istikametimiz meydan ama bu ne güzellik böyle, varmamız ne kadar zaman alır bilinmez. Haksız mıyız? Buyrun...

Venedik

Venedik-1

Sahilde yürümeye devam ederken önümüze kocaman bir Victor Emanuel II Heykeli çıkıyor ama bunlardan İtalya'da zaten çok var, hiç oyalanmıyoruz. Aşağıda gördüğünüz köprü diğerlerine oranla hep kalabalık. İnsanların bir kısmı deniz manzarasının fotolarını çekiyor ama çoğunluk Ahlar Köprüsü'nün fotosunu çekmekle meşgul. Köprünün bir tarafındaki mahkemede yargılanıp ceza alan mahkumlar, bu iki binayı birbirine bağlayan köprüden geçerlerken birkaç dakika durup son kez manzara seyredip hapishaneye giderlermiş. Hapishane şartları özellikle nemden dolayı o kadar kötüymüş ki kısa sürede hastanıp ölürlermiş. İşte bu nedenle köprü üzerinde ah çektiklerini düşünen Lord Bayron köprüye bu adı vermiş. Bu hapishaneden sağ çıkan tek kişinin ise Kazanova olduğunu duyduk, rehberin yalancısıyız. Çok ciddi söyledi, herhalde doğrudur.

Venedik şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Ca Rosada, San Gallo Apartment, The Red House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ca' Preziosa, Appartamenti A San Marco gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Santa Giustina One Bedroom Canal View, The Arsenal Flat, Cá Falier - Mfm Home tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Venedik aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Venedik-2

Venedik-3

Venedik-4

Artık meşhur San Marco Meydanındayız (St. Mark's Square). Meydanda Saint Mark's Basilica Saat Kulesi ve Çan Kulesi  bulunuyor. Meydanın diğer ucunda Museo Correr var. Katedralin yanında ise Düka'nın Sarayı (Palazzo Ducale) yer alıyor. 1923 yılında müzeye çevrilmiş, mutlaka görülmeli.

Venedik-5

Venedik-6

Venedik-7

Katedral'e girmek için sıra tam bize geldiğinde saatin dolduğu ve Katedral'in kapandığı söylendiğinde çok üzüldük. Yapacak bir şey yok, istikamet Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto) ve Büyük Kanal (Grand Canal). Rialto Köprüsü, San Polo ve San Marco'yu birbirine bağlar. Köprünün üzerinde çok sayıda dükkan ile dünyanın üç köprüsünden biridir (ikincisi de Bursa Irgandı Köprüsü).

Venedik-8

Venedik-9

Venedik-10

Büyük Kanal tüm şehri S harfi şeklinde geçer. Genişliği 30-90 metre, derinliği 5 metredir.

Venedik-11

Venedik-12

Büyük Kanal'dan meydana doğru geri dönüyoruz ve küçük kanallardaki güzellikleri yaşıyoruz.

Venedik-13

Venedik-14

Venedik-15

Venedik 'in simgesi maskedir. Pek çok yerde maske satan dükkan göreceksiniz. Venedik, sadece sahil yolu ve Büyük Kanal değildir. Kesinlikle kaybolun, kendinizi rüyada hissedeceksiniz. Nasıl olsa dönüşte sokak başlarındaki evlerin ikinci katındaki tabelalardaki "San Marco" yazısını ve ok yönünü takip ettiğinizde kendinizi meydanda bulacaksınız. Eksiklerimiz var, mecburen yine geleceğiz.

Venedik-16

haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

Venedik şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Benzersiz Saat Saint Marks Bazilikası sonra (89 €), Venedik: 3 Saatlik İlk Kabare Akşam Yemeği (80 €), Venedik: Dayak Yolu 30 Dakika Özel Gondol Ride (24.17 €), Venedik: Venedik Tarzı Karnavalı Pub Crawl (46 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar