Google+

CORDOBA GEZİ NOTLARI

159309 Eki 2014Gezi Notu
Başar KurtbayramBaşar KurtbayramSilver Yazar09 Eki 201415930 Yorum

Cordoba, Arjantin'in ikinci büyük kenti. İsmi belki kulağınıza tanıdık gelmiş olabilir çünkü İspanya, Meksika ve Şili'de de Cordoba isimli şehirler mevcut. Şehir ismini zaten İspanya'daki aslından almış. Bugün Arjantin'in Cordobası'nda 1,3 milyon kişi yaşıyor.

Cordoba (Arjantin)

Şehirde yaşayan her 6 kişiden biri üniversite öğrencisi. Bu öğrenci topluluğu şehri canlı bir hale getirmiş. Arjantin'deki en köklü üniversiteler yanında en eski tiyatro kurumları da bu şehirde yerlerini almış. Cordoba, ülkenin araba üretim üssü olmasının yanında yüksek teknoloji konusunda da başı çeken yer. Şehrin temiz ve düzenli caddeleri Buenos Aires'in darmadağın olmuş halinden iyi geldi doğrusu.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Orada bulunduğum yaz mevsiminin yaşandığı günlerde Cordoba'da öğlenleri sokaklar tamamıyla boşalıyor. Turistler akşam 19.00 gibi oturdukları yemek sofrasından kalkmaya hazırlanırken Cordobalılar ancak saat 21.00 sonrası yavaş yavaş sokakları ve lokantaları doldurmaya başlıyor. 

Cordoba (Arjantin)-1

Amerikalılar için Starbucks neyse Cordobalılar için dondurma öyle bir şey; kafanızı nereye çevirseniz dondurmacı var. Dondurma yeme adapları bizden farklı. Orta boy veya daha büyük bir dondurma ısmarladığınızda tezgâhtar size bir plastik kap, bir külah ve bir kaşık veriyor. Cordobalılar gibi dondurma yemek için külahtaki dondurmayı plastik kaba banıyoruz, sonra kaşıkla yiyoruz. Kaşıkla yemek tatmin etmeyince arada külaha geri dönüş yapabilirsiniz.

Cuma ve Cumartesi geceleri zaten dolu olan sokaklar San Martin Meydanı civarında iyice kalabalıklaşıyor. Onlarca dondurmacının önündeki kuyrukları aşarak ve tur atan ailelerin arasından sıyrılıp tango müziğinin çalındığı yere geliyoruz. Meydanın tam ortasında haftanın iki günü tango çalınıyor, isteyen katılıyor. Görünüşe göre bayağı meraklısı var.
 
Buradan Şili'nin başkenti Santiago'ya geçiyoruz…
 
*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Cordoba (Arjantin) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Complejo Alto VillaSol, Avefenix, Ópera Apartamento 1231. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Eh Landi!, DEPARTAMENTOS TEMPO-Paseo de las Artes gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Trejo Temporario, Hotel Viña de Italia, Hotel Sussex tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cordoba (Arjantin) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cordoba (Arjantin) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Otantik Endülüs Gıda ve Gastronomi Akşam Turu (54.75 €), Zanaat Bira tadımı ve yerel bir bakış açısıyla şehir turu (55 €), Cordoba: Yahudi Mahallesi + Alcazar + Camii 3 Saat Tur (38 €), Córdoba: Cami Katedrali, Sinagog ve Alcázar 3 Saatlik Tur (25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar