Çorum Şehrinin Tarihi Güzellikleri

Hattuşaş gezimizin ilk gününde Çorum'un çevre antik kentlerini, müzeleri gezdik yorulduk.Akşam konaklamak için şehir merkezine geldik, şimdi bu küçük ama önemli şehrimizi tanıyalım. Akşam yemeği öncesi şehri gezmeye ne dersiniz?

Binlerce yıl öncesinden beri çeşitli uygarlıklara, Anadolu kültürlerine ev sahipliği yapmış kentimizde çok sayıda tarihi eser de bulunuyor. Şehir meydanında göze çarpan ilk eser ve şehrin simgesi ile başlayalım.

SAAT KULESİ - Hava kararmak üzere olduğundan ışıklandırılmış kulenin bu hali çok hoşuma gitti, ama keşke bu güzel eseri bayraklarla donatmasalardı diye düşündüm. 1894 yapımı, sarı kumtaşından sekiz köşeli 5.3 metre çapında bir tabanın üzerinde 27,5 metre yüksekliğinde, minare şeklinde inşa edilmiş, 24 köşeli gövdesi olan eser ‘Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın hemşerilerine hediyesi. Tepesinde yer alan, çapı 1,5 metre çapındaki saat kadranı, dört yöne da yerleştirilmiş, özel olarak İstanbul’dan gönderilen saat çanının sesinin uzaklardan işitilebilmesini sağlamak için de dört yöne açılan dört adet pencere bulunmakta.

ULU CAMİ – Kulenin yakınındaki cami değişik, kare planlı, iki katlı, çift minareli ve çok güzel, şehrin de önemli camilerinden. Ne zaman yapıldığı kesin bilinmemekle birlikte minberine dayanılarak Selçuklu döneminin sonlarında, 13. yüzyılın sonlarında yapıldığı yapılmış olduğu düşünülmekte. Depremlerden hasar gören camii 3.Murat döneminde Mimar Sinan tarafından onarılmış.

TARİHİ YAPILAR – Saat Kulesi'nin hemen çevresinde yer alan birkaç yapı, şimdilerde hamam ve ticari dükkanlar, konut, restoran ve belediye binası olarak hizmet veren yapılar bizi yine tarihin içine sürüklüyor. Çevresindeki biçimsiz, karaktersiz yeni yapılaşma olmasa daha da gururla yükselecekler sanki, biraz mahsun göründüler bana.
 
Gezip görülmeye değer diğer eserler, Çorum Kalesi, Veli Paşa Hanı, Koyunbaba Köprüsü gibi..
 ÇORUM ve ÇORUM MÜZESİNDE TARİH İÇİNDE BİR YOLCULUK

Doğrusu bu kadar güzel bir müze beklemiyordum. Tam bir tarih yolculuğu dedim ya bu şehir için, işte tam da böyle tasarlanmış Çorum Müzesi ve gerçekten görülmeye değer. Vazoların, her yönüyle görünmesi için cam fanusun içinde dönen bir taban üzerinde, tepeye yerleştirilen aynadan ise içini görebiliyorsunuz. Sanal bir atlı arabaya binerek de antik kentlerde sanal bir tura çıkabilirsiniz. Emeği geçen herkesin yüreğine, ellerine sağlık, gerçekten içtenlikle kutluyorum.

Cumhuriyet'in kurulmasından sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesiyle ilk arkeolojik kazıların yapıldığı bölge Alacahöyük kazılarındaki buluntuların bazıları Çorum Müzesi’nde, çoğunluğu ise Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde ve İstanbul’da Şark Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

Çorum il toprakları tarihi boyunca insan yerleşimine tanıklık etmiş, bize de Anadolu'ya hükmeden uygarlıklardan birçok güzel, sanat eseri, inanılmaz eserler kalmış. İlgi duyanlara tavsiyem önce Çorum civarındaki antik kentleri ve tabii müzeleri, daha sonra ise mutlaka Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesini gezin, zira kentlerdeki birçok eser replikasının, orijinalleri de müzelerde.

Bizleri gezdiren ve bilgilendiren, aydınlatan, uzman rehberimiz sevgili Mustafa Peştereli'ye de teşekkür ediyorum.

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.