Google+

Arama formu

CRUİSE İLE ADRİYATİK: BARİ ANILARI

Bu yazı Gezimanya üyesi H. OĞUZ ESEN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Adriyatik turumuzun beşinci bölümünde, sizlerle kendi başınıza ve arkadaşlarınızla gezebileceğiniz  Bari ile ilgili önerilerimi paylaşacağım.

Saat 11:00 civarında geminiz Bari limanına yanaşıyor. Geminizin kalkış saati saat 15:30 civarında olmalı. Demek ki az bir vaktiniz var. Hemen gemiyi erken terkedip gezinize başlamalısınız. Limana inince sizi turlar ve taksiciler karşılıyacaktır. 4 veya 6 kişilik olanlardan bir taksi ile (sizin anlaşabileceğiniz lisanı bilen tercihiniz olsun) sıkı bir pazarlık yapın ve sizi 1 saat uzaklıktaki Alberobello kasabasına götürmesini isteyin. Muhtemelen 1-2 taksiciyle pazarlık sonucu 80 - 100  €’ya sizi Alberobello’ya götürüp getirecek, orada zamanınıza ve keyfinize göre 1-2 saat bekleyecek, dönüşte de size kısa bir Bari şehir turu attırarak geminize bırakacak taksi ile anlaşmanız en iyi yapılacak turdur. Çünkü Bari ve çoğu İtalyan şehirleri saat 13:00 ile 16:00 arası siesta dolayısıyla dükkanlarını kapatıyorlar. Sizin geminiz de bu saatler arasında buraya geldiğine  göre,  Unesco Dünya Mirası listesinde olan ve konik çatı dizaynları nedeniyle hoşunuza gidecek ve turistik alışveriş yapabileceğiniz yer olan Alberobello’yu tavsiye ediyorum.

Bari

Kasaba, tipik Turilli evlerinin merkezi.
Bari-1

Bari bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Beyaz badanalı yapıları, gri konik çatıları olan sayıları 1.500’ü bulan taş evler, burasını adeta açık hava müzesine çevirmiş. Bölgenin kireç taşlarını harç kullanmadan üstü üste dizerek yapılmışlar.
Bari-2

Bari şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Piacquadio, Giulia's HOUSE of COLORS l.t.o., Mary's Room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri i giardini di edicart, My Home, Ponentino. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz De Rossi Holiday loc. tur., Tonia's mansion - Free airport pick-up, VUEMME 97 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Il Villino Apartments, Wood Experience, Macchia Mediterranea Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bari aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Dünyada 3 yerde bu konik çatılı taş evlerden vardır. Biliyor musunuz diğer ikisi nerede? Türkiye’de… Harran evleri ve Kapadokya evleri.

İyi gezin ve dükkanlara girip çıkıp enteresan hediyelikleri bulmaya çalışın.
Bari-3

Tepedeki St Antuan kilisesini de görmeyi ihmal etmeyin.
Bari-4

Bari-5

Dönüş yolculuğunuz esnasında da Güney İtalya’nın zeytinliklerini ve üzüm bağlarını da keyifle seyrediniz. Hoş ve güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle gemide buluşalım. Bye…

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE ADRIYATIK” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.    BÖLÜM: CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyayi-kesfetmek-icin-ipuclari

2.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İZMİR – İSTANBUL ARASI GEMİ İLE TANIŞMA
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-izmir-istanbul-arasi-gemi-ile-tanisma

3.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İSTANBUL’A VARIŞ VE DUBROVNİK’E SEYAHAT
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-istanbula-varis-ve-dubrovnike-seyahat

4.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: DUBROVNİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-dubrovnik-anilari

5.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: VENEDİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-venedik-anilari

6.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: BARİ ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-bari-anilari

7. BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: KATAKOLON’DAN İZMİR’E DÖNÜŞ
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-katakolondan-izmire-donus


H. OĞUZ ESEN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim. Cruise ile tüm dünyayı dolaşıp, tüm limanları hatırlayarak yaşlanmayı seçtim.  Cruise tutkum 1980 li yıllarda İstanbul Barselona seferi ile başladı. Son 5 yıldır tüm hızı ile devam etmekte olup her...