Cruise ile Adriyatik: İstanbul'a Varış ve Dubrovnik'e Seyahat

Adriyatik turumuzun ikinci bölümünde İstanbul’a varış ve İstanbul’dan Dubrovnik’e seyahat anılarını paylaşacağız.

Bu gemilerde her limanın ayrıntılı gezilecek yerlerin ve geminin yanaştığı yeri belirten haritalar resepsiyonda bulunmaktadır. Çok basit ve kolay çizilmiş olan bu haritaları alabilir veya daha önceden ilan edilen günlük turlardan birine katılıp şehri keşfedebilirsiniz. Ama bu geziler genellikle lisan bilenler için daha kolaydır. Çünkü bu geziler bilinen uluslararası lisanlarla, tecrübeli rehberler eşliğinde oluyor. Siz lisan biliyorsanız kendi başınıza da keyifli, hem de ucuz olanlarına da gidebilirsiniz. Acaba gemide dün tanıştığınız ve akşam masada beraber yemek yediğiniz Türk arkadaşlarınız da size takılıp o turlara sizinle gelmek isteyecekler mi?

Şöyle bir şey var tüm turistlerde. Lisan bilen ve girişken bir arkadaş ile tanıştıkları zaman, onlara takılıp hep beraber gezmek isterler. Çünkü onlara rehberlik edecek ve yol gösterecek ve güvenebilecekleri bir dostları olacak bu gemide! Sizin de bu veya başka Türk arkadaşlarınızdan bir aile kafanıza uydu ve dost oluverdiniz!!! Tabii ki bunu siz de avantaja çevirebilirsiniz. Nasıl mı? Okuyun o zaman…

Gemide kafa dengi dostlarınızın olması çok önemli. Hem sıkılmamak, sohbet etmek hem de dayanışmalar için! Bir de şehirlere indiğinizde çevre görülecek yerleri hem çabuk ve ucuz, hem de daha rahat gezersiniz. Çünkü şehirleri taksi ile 4 kişi dolaşıp ücreti paylaşmak her zaman ucuza gelir. Ama lisan bileniniz yoksa o zaman da üzülmeyin paraya geçer hükmünüz. Nasıl yani? Ya Türk rehberin hazırladığı size özel turlara katılacaksınız ki, bu en tercih edilenidir. Ya da yanınızda lisan ve yol yordam bilen özel rehber davet edeceksiniz. Bu sizi veya gurubunuz için pahalı olabilir ama size özel olur, grup karmaşa ve hızından da sizi kurtarır ve yormaz. Keyfinize göre dolaşırsınız. Geminin turları genellikle özelliğine ve süresine göre farklı seçenek ve fiyatlarda oluşmaktadır. Fiyatlar kişi başı 50 € ila 150 €, hatta 250 €’ya kadar çıkabilmektedir. Ama Türk rehberli turlar bunlardan daha ucuz ve size daha uygundur. Siz eğer lisan biliyorsanız, o zaman dahi geminin turları yerine arkadaşlarınızla beraber bu turları kendi başınıza yarı, hatta üçte bir fiyatına yapabilirsiniz. Nasıl mı ? İşte size bunlar için bu yazımda yol göstereceğim .

Sabah oldu uyandınız. Haydi manzarayı seyretmeye balkona çıkalım.

Ama balkonlu oda seçmediyseniz de üzülmeyin, sizin için her şeyi düşünmüşler. Televizyonunuzdan üst güvertenin ve geminin ön kısmın canlı görüntülerine bakabilir, TV haritasından nerede olduğunuza, saatin kaç ve havanın nasıl olduğunu öğrenir ve hatta geldiğiniz şehirde neler yapıp, nereleri gezebileceğinizin bilgilerine kanalları değiştirerek ulaşabilirsiniz. Tüm bunlar TV kumandanız vasıtasıyla emrinize amadedir.

Mesela bugün İstanbul’a geldik. Merhabaaa!!!

Siz İstanbul’u zaten biliyorsunuz değil mi? Şimdi inip ne yapacağım demeyin. Rahat rahat kahvaltınızı yapın, turlara çıkan insanlar otobüslerine binip gitsinler. Kendi başına şehri gezmek isteyenler de yavaş yavaş şehre çıksınlar.

İşte artık gemi sizin. Ne yapacaksınız? İster hava durumuna göre jakuzi keyfi yapın, havuzlara girin, ister uzun yemekler yiyin, kahve çaylar için, isterseniz de hava güzel ve yürümeye uygunsa siz de inin.

Şöyle mesela Karaköy’e doğru yürüyün, bir Galata köprüsü nostaljisi yaşayın. Oradan Yenicami ve Mısır Çarşısı, daha daha Kapalıçarsı. Öğle yemeği için ister balık ekmek veya Nuriosmaniye’de köfte, simit çay Sirkeci’de, ne istiyorsa canınız  değil mi? Hayır ben oraları biliyorum zaten diyorsanız boğaza doğru bir taksi turu belki veya Karaköy’den yukarıya tünelden 1 biletle hoop İstiklal Caddesi. İşte size nostaljik bir yürüyüş daha, Galata kulesi, Asmalımescit ve Taksim vs…

Geminiz 15.30 civarında muhtemelen kalkacaktır zamanınızı ona göre programlayın derim aman haa… Tabii İstanbul’a indiğiniz zaman yine gümrük pasaport kontrolünden geçip gemiye bineceğinizi zannediyorsunuz. Ne demiştik! Gemi kartınız var artık sizin. İstanbul’da dolaşan milyonlarca insan içinde hani "ah o gemide ben de olsaydım" diyor ya şarkıcı, evet o gemide siz de varsınız artık. Ama o gemiye  kartınızla girebilirsiniz yalnızca. O kartınızı gösterip gümrüklerden giriş çıkış yapabiliyorsunuz artık. Oleyy Pasaport çoğu memleketlerde gerekmiyor. Zaten çaldırmaya karşı pasaportlarınızı ve kullanmayacağınız fazla paranızı ve mücevherlerinizi de odanızdaki şifreli kasanıza kilitleyin. Taşımanıza gerek yok.

Geminizin artık demir alma vakti geldi. Siz yine o güzelim İstanbul’u bir turist olmanın verdiği keyif ve avantajla geminizin kıç güvertesinden seyrediyorsunuz. Nereye bakıyorsunuz?

Tabii ki Haliç'e, Sarayburnu’na, Topkapı sarayına, Galata köprüsüne, Sultanahmet ve nice camilerin siluetlerine, Galata kulesine, Haydarpaşa’ya ve altınızdan geçen evet yanlış duymadınız, altınızdan geçen  küçücük  kalmış  şehir hatları vapurlarının ve arkasındaki martılarının bağırışlarına...

Bir saat içinde İstanbul arkanızda kalıyor ve Marmara denizinde yeni rotanız Dubrovnik'e doğru yol alıyorsunuz. Bir kahve alın ve üst kıç güvertede oturup geminizin pervane su izleri eşliğinde İstanbul ile vedalaşın. Bu manzarayı da resmetmeyi unutmayın.

Şimdi gemi yolda. Siz ne yapıyorsunuz bakalım. Programa bakıyorsunuz aaa yarın yoldasınız ve bütün gün denizdesiniz. Ne yapacağız şimdi… Neler neler var bu gemilerde. Bakın günlük programlara, gemi eğlence müdürü orada sizi yönlendirecektir. Spor, masa tenisi, basketbol, yüzme, dans yarışmaları, yeme kurs ve yarışmaları, bingo, sinema, müzik dinletisi, şovlar, çeşitli oyunlar, her saat atıştırmalıklar, yemek ve de yemek ve daha niceleri. Merak etmeyin sıkılmazsınız. Yine de yanınıza 2 deste iskambil kağıdı alın isterseniz. Ya da okumayı seviyorsanız kitabınızı, şöyle güvertelerdeki şezlonglara uzanıp ne güzel de olur kitap okumak, yahut açık havada film izlemek ya da eğlenenleri seyretmek.

Akşam oldu yine, yemek saatinizde dün akşamki restoranınızdaki masanız ve arkadaşlarınız sizi bekliyorlar. Siz de şöyle orta şıklıkta giyindiniz ve yola koyuldunuz. Bakalım bu akşam menüde neler var neler… Ve bu akşam menüden bir de şarap içmeye karar verdiniz. Garsonunuz size şarap menüsü takdim edecek ve siz de seçeceksiniz ister 20€’luk ister 150€’luk şarap seçin o gecenin tadı, başta eşinizin veya oda arkadaşınızın size ve hayata bakışı ile sonra da masa arkadaşlarınızın dostluğu ile güzel olacaktır.  Afiyet olsun…

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE ADRIYATIK” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.    BÖLÜM: CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyayi-kesfetmek-icin-ipuclari

2.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İZMİR – İSTANBUL ARASI GEMİ İLE TANIŞMA
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-izmir-istanbul-arasi-gemi-ile-tanisma

3.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İSTANBUL’A VARIŞ VE DUBROVNİK’E SEYAHAT
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-istanbula-varis-ve-dubrovnike-seyahat

4.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: DUBROVNİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-dubrovnik-anilari

5.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: VENEDİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-venedik-anilari

6.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: BARİ ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-bari-anilari

7. BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: KATAKOLON’DAN İZMİR’E DÖNÜŞ
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-katakolondan-izmire-donus 

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.