Cruise İle Adriyatik: Katakolon'dan İzmir'e Dönüş

Adriyatik turumuzun altıncı bölümünde, Yunanistan’ın küçük bir kasabası olan Katakolon’dayız. Önce burayı gezeceğiz ve ardından İzmir’e doğru yol alacağız.

Katakolon, Yunanistan’ın küçük bir kasabası ve Olimpiyat Ateşinin ilk yakıldığı yer olarak biliniyor. Katakolon’da geminizden inmek için hiç acele etmeyin.            

Çünkü bizim gezip görebileceğimiz pek fazla bir şey yok . Bir ana çarşısı var ve sağlı sollu dükkanlarda çesitli hediyelik eşyalar satılıyor.

Sizin yapacağınız geminizde keyifle rahat rahat kahvaltınızı yaptıktan ve kalabalık gittikten sonra sahildeki kafe ve restoranlarda geminize ve denize karşı bir kahve içmektir. Sakın Türk kahvesi istemeyin, Yunan kahvesi mi istiyorsunuz diye sinir olur ve atışırsınız. Onun için siz sinirinizi bozmayın ve en iyisi neskafe veya kapuçino için. Hava güneşli ise kafede keyif yapın, hava yaz ise hemen geminin yanaştığı yerin sol tarafındaki plaja gidin ve gemiden edindiğiniz havlularla hiç olmazsa deniz keyfi yapın.

Bu arada Olimpia antik şehrine turlar ve dolmuşlar hemen  orada müşteri beklemektedirler. İsterseniz 20-30 dakikalık bir yolu gidip 3-5 tane sütun ve arkeoloji müzesini görüp düş kırıklığı ile geri dönün. Niye biliyor musunuz? Çünkü Türkiye’de bu tarihi eserlerden ve antik tiyatrolardan her yerde var. Önce kendimizinkileri görmemiz lazım ki, kıyaslayabilelim. Ama biliyor musunuz, her gün buraya 2-3 cruise gemisi yanaşmakta ve bizdeki Salihli-Sardes harabeleri bile buranın 5-10 misli büyük ve tarihi olduğu halde, bize bu gemiler ve turistler niye gelmiyor diye hayıflanıyoruz. Bunun taktirini size bırakıyorum.

Geminize geri dönmekte çok geç kalmayın, sona kalırsanız gruplara kalıp girmek için sıra bekleme durumunuz olur. En iyisi siz öğle vakti yemeğinizi yemeye geminize dönüp karnınızı istediğiniz gibi doyurabilir ve geminizin kalkış saatini bekleyebilirsiniz.

Öğleden sonra geminiz tekrar yola koyuldu. Denizde geçecek yarım günün sonunda gemideki aktivitelere katılarak havuz ve jakuzziye girerek, tiyatroda film seyrederek, son free shop alışverişlerimizi yaparak yavaş yavaş toplanmaya başlayabilirsiniz.

Cruise turunun son gününde geminiz sabah saat 07:00’da İzmir körfezine doğru girecek. Limana doğru geminiz süzülürken eminim İzmir’i bu tarafından hiç görmediniz. Çeşmealtı ve adalar, Güzelbahçe, İnciraltı, Güzelyalı, Göztepe, Karataş, Konak, Alsancak sahilleri geminizin sağ tarafında. Çamaltı Tuzlası, Kuş cenneti, Mavişehir, Bostanlı, Karşıyaka ve Bayraklı sol tarafınızda. Sabah güneşi artık İzmir üzerinde doğmakta ve sizi beklemektedir. Martılar tabii ki size hoş geldin diyecekler. Onlara atacak simidiniz yoksa bile kahvaltınızdan birşeyler ayırabilirsiniz.

Limana geminiz yanaştıktan sonra İzmir’den binenler sabah kahvaltılarını rahat rahat yapabilirler. Çünkü turistler yine turlarla otobüslerine binip İzmir ve çevresini gezmeye başladılar bile. Siz zaten dün gece yarısı bavullarınızı toplayıp kabininizin önüne çıkarmıştınız. Onlar şimdi gümrük binasında sizi bekliyorlar. Beklesinler sizin aceleniz yok. Eğer sevdiğiniz birileri sizi karşılamaya geldiyse onu bilemem! Gemiden ayrılmadan önce hesabınızı kapatıyorsunuz ve son defa “dıt” sesi… Gemiden pasaport ve gümrük işlemleri için ayrılıyorsunuz.

İstanbul’dan binenlerin ise saat 15’e kadar yapacakları çok şey var. Haydi hemen 09:00 – 10:00 gibi kendinizi Kordon’a atın ve 1 saatlik yavaş bir yürüyüşten sonra Konak meydanına gelin. Saat kulesinde hiç siz resim çektirdiniz mi? Eminim çoğumuz çektirmemiştir. Nasıl olsa orası bizim diye tabii ki. Ama size işte fırsat, çektirin artık. Hemen içeriye Kemeraltı’na girin. Renk cümbüşü, bağıran işportacılar ve nefis döner kokuları size öğle yemeği için özlediğiniz tadları sunacaktır. Döner, kokoreç, Ege yemekleri, Ege otları, balıkçılar, ister ekmek arası ister zahmetsiz tabakta balıklar, et yemekleri… Ne isterseniz hepsi her fiyata var burada. Ara sokakları da gezip memleketinizde olmanın tadını çıkarın. Üstelik Avrupa’nın Euro’sundan sonra YTL ile harcamak size ucuz da gelecektir. Sonrasında isterseniz yürüyerek Alsancak’ı tavaf edin, isterseniz de geminize dönüş için kordondan bir fayton sefası yapın.

İşte böylece Adriyatik turunun sonuna da gelmiş bulunmaktayız. Diğer gezimizde görüşmek dileğiyle, Allahaısmarladık...

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE ADRIYATIK” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.    BÖLÜM: CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-dunyayi-kesfetmek-icin-ipuclari

2.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İZMİR – İSTANBUL ARASI GEMİ İLE TANIŞMA
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-izmir-istanbul-arasi-gemi-ile-tanisma

3.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: İSTANBUL’A VARIŞ VE DUBROVNİK’E SEYAHAT
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-istanbula-varis-ve-dubrovnike-seyahat

4.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: DUBROVNİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-dubrovnik-anilari

5.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: VENEDİK ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-venedik-anilari

6.    BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: BARİ ANILARI
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-bari-anilari

7. BÖLÜM: CRUİSE İLE ADRİYATİK: KATAKOLON’DAN İZMİR’E DÖNÜŞ
http://gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-adriyatik-katakolondan-izmire-donus 

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.