Cruise ile Batı Akdeniz Turu – 2. Bölüm: Lıvorno - Pısa

Sabah 09:00’da gemimiz Livorno’ya yanaşıyor. Akşam kalkış saati olan 19:00’u unutmayarak, bir gün önceden planladığımız gezimize başlıyoruz.

Livorno İtalya’nın Genova’dan sonra en büyük limanıdır. Tarım ürünleri ve özellikle şaraplarıyla ünlü Toscana vadisine, yatık duran çan kulesi ve 11.yüzyıldan kalma katedral ve şapeliyle meşhur Pisa kasabasına, ve İtalya’nın en ünlü şair ve sanatçılarının yetiştiği Floransa şehirlerine en yakın limandır. Kız kardeşim ve ben daha önce Floransa’ya (Firenze) gittiğimizden, annemi de fazla yürütmemek amacıyla bu seferimizde sadece Pisa’yı görmeyi tercih ettik. Bu benim Pisa’yı ikinci ziyaretim. İlk ziyaretimde günü birlik yine gemiden çıkarak hem Pisa hem de Floransa’yı ziyaret ettiğimizde Floransa için yarım günlük zamanın yetmediğini görmüştük. Bugün onun için sadece Pisa’ya gidiyoruz. Geminin yanaştığı rıhtım, Livorno limanının epey uzak bir ucunda. Onun için de limanı yürüyerek geçemezsiniz. Zaten liman yetkilileri buna müsaade etmiyorlar.

Dört seçeneğiniz var. Geminin turlarından yer ayırttıysanız doğrudan tur otobüsüne biniyorsunuz. Kendiniz limandan çıkacaksanız belediyenin servis otobüsleri ile şehir merkezine 5€ bedelle gidebilir ve aynı biletle de istediğiniz zaman geminize dönebilirsiniz. Para vermek istemiyorsanız geminin ücretsiz servisi ile liman terminaline kadar gidip, gümrük sahasını geçip, merkeze yürüyüp, kuyruklarda beklemeni gerekiyor. En iyisi siz bunu geçin.

Size tavsiyem buraya kadar gelmişken Pisa ve/veya Floransa’yı da ziyaret etmenizdir. Bunu da en rahat taksi ile yapabilirsiniz. Gemide tanıştığınız veya gemiden inince orada bekleyen yolcularla birlikte, bugünkü 4. Seçeneğiniz olarak yine hemen geminin yanaştığı rıhtımda bekleyen 8 kişilik taksilerle anlaşabilirsiniz. Bunların fiyatları sabit o kadar pazarlık ettim indirtemedim, zaten geçen sefer şehir merkezine gittiğimde orada da pazarlık etmiştim, nafile pazarlık yok fiyatlar fiks. 8 kişilik son model taksiler Pisa turunu 160€ - Pisa-Floransa turunu 320€ ‘ya yapıyorlar. Sizi Toscana vadisi boyunca götürüyorlar, anlatıyorlar, anlaştığınız süre orada bekliyorlar, hatta Floransa’da elinize harita verip kaybolmanız halinde kendi isim ve telefonlarını üzerine yazıp aramanızı istiyorlar ve kalkış saatinden önce sizi geminize teslim ediyorlar. Nasıl iyi mi? Bence iyi tabii ki hele ki yanınıza arkadaş bulup taksi bedelini paylaşınca şahane.

Sadece Pisa’ya gidecekler için Livorno’dan direkt tren seferi de var ve 15km’lik yol yarım saat kadar sürüyor.  Biz dün gece akşam yemeğinde, masamızda tanıştığımız çift ile taksi planını zaten yapmıştık. Taksimizi bulduk ve yarım saatlik yolculuk sonunda Pisa’ya geldik. Taksici bizi kuleye yakın meydanda bıraktı ve o 2 saat dedi biz 3 saat sonra dedik ve buluşma saatimizi bizim dediğimiz gibi belirledik. 3 saatte ancak bu kadar güzel yeri ve müzelerini içimize sindirerek gezebilirdik.

Piazza dei Miracoli (Mirocoli Meydanı) eski Pisa kasabasını koruyan surlarının çevrelediği tarihi dokunun merkezidir. Ünlü bilim adamı Galileo Galilei’nin doğduğu ve meşhur ivme deneylerini gerçekleştirdiği bu kasabada 13.yüzyılda yapılmış olan katedral ve mermer kaplı kilisesi, Roman stili kubbesi ile görülmeye değerdir. Buraların içini gezmek tabii ki paralı. Benim size  tavsiyem bilet gişesine gidip, bu birbirinden bağımsız ve her biri ayrı güzellikte olan yerlerin içinden, dolaşmayı gözünüzün kestiklerini içeren, kombine bilet almanızdır. Böylece rahat rahat müzeyi de gezebilirsiniz. Pisa için anlatılacak daha çok şeyler var ama bunları da öğrenmeyi sizlere bırakıyorum .Çünkü şehirlerin tarihine girersem asıl konumuzdan uzaklaşabiliriz. Yani “cruise ile nasıl dünyayı kendi başıma, keseme göre keşfedebilirim”

Pisa’yı da artık geride bırakmanın zamanı geldi. Randevularımıza riayet etmeliyiz. Müzeyi, katedrali ve kiliseyi gezdik. Yatık kulemizi de gördük, kafelerde oturduk, kahvemizi de içerek dinlendik ve şimdi gemimize dönme zamanı.

Size burada bir itirafta bulunmak istiyorum. Pisa kulesini görmeden önce bu yatık kule beni çok cezbetmiyordu. Çünkü sonuçta bir kule. Ama gördükten sonra iyi ki gördüm dedim. O muhteşem mermer kaplı kule, katedral ve diğer binalar, gerçekten muhteşemdi ve katedrali ile birlikte insanı büyülüyor.Gelip görmeye değer dostlarım. Taksimizle buluşuyoruz ve küçük bir Livorno turundan sonra gemimize tekrar dönüyoruz.

Bakalım akşam yemeğinde ne var? Gece kimin şovu var? Bingo’da kazanabilecek miyiz? Dans dersini becerebilecek miyiz? Hangi barda kimi dinleyeceğiz? Yoksa yan gelip yatacak ve yarın gideceğimiz yerleri televizyonumuzdan çalışacak mıyız? Ne dersiniz, sizin için hangisi uygun? İyi geceler…

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE BATI AKDENİZ” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.       BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ - SORRENTO
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-1-bolum-napoli---sorrento

2.      BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU – LIVORNO – PISA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-2-bolum-livorno---pisa

3.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VİLLEFRANCE SUR LA MER (MONACO)
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-3-bolum-villefrance-sur-la-mer-monaco

4.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VALENCIA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-4-bolum-valencia

5.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: IBIZA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-5-bolum-ibiza

6.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: TUNIS – LA GOULETTA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-6-bolum-tunis-%E2%80%93-la-gouletta

7.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: CATANIA - TAORMINA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-7-bolum-catania---taormina

8.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ’YE DÖNÜŞhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-8-bolum-napoli%E2%80%99ye-donus

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.