Cruise ile Batı Akdeniz Turu – 3. Bölüm: Villefrance Sur La Mer (Monaco)

Bugün sabah uyandığımızda gemimiz Villefranche körfezine çoktan demirlemişti. Hava güzel olmasına rağmen, odamızdaki televizyonun hava kanalından derin dip dalgaları olduğu bilgisine ulaştım. Bu ne demek? Açıkta demirlemiş olan gemimizden limana servis filikaları ile gideceğimizden dolayı gemideki üç bin küsur yolcudan en azından iki bininin karaya çıkacağını varsayarsak filikalarla bu kadar kişinin tahliyesi ve tekrar gemiye alınması bu dalgada sıkıntılı görünüyor. Hemen kahvaltımızı yaptıktan sonra durumu gözlemlemeye güverteye çıktım. Filikalar denize indirildi, kapılar açıldı, insanlar çıkış kuyruğundalar. Filikalar kapıya tam yanaşamıyor. Çünkü filikalar hafif olduğundan, derin dip dalgası onları savuruyor. Gemimizde tık yok. Sallanmayı bırakın güvertede rus mankenler ve ekibi fotoğraf çekimi yapıyorlar. Bakın nasıl ama…

Kuyruktakiler niye hala çıkmıyoruz diye homurdanmaya başladılar bile. Kaptan böyle zamanlarda risk almaz ve bu gemilerde yolcu güvenliği herşeyin önünde gelir. Tabii ki böyle de oldu. Karaya çıkamadık. Zaten gemimiz normal programa göre saat 13:00’te demir alacağından, bu kadar kısa sürede buraya en yakın şehirler olan  Monaco veya Nice’de şöyle gözucuyla bir tur atılabilirdi.

Biz de geminin arka salonundan bu sakin ve sevimli Fransız kasabası olan Villefranche’ın güzelliklerini seyretmeyi tercih ettik.


      
Burası aynı zamanda Akdeniz’in en derin koyuna sahip olduğundan burada gemiler kıyıya çok yakın demirleyebiliyorlar.

Ben size şimdi daha önceki deneyimlerime istinaden Monaco’da nerelerin görülebileceği hakkında kısa bir kaç bilgi vereyim.

Monaco, Villefranche-Sur-mer limanına tren ile 20 dakikalık mesafede bir ülke. Monaco’da tabii ki meraklısı için önemli bir yer var. Okyanus Bilimi Enstitüsü. Bir zamanlar Kaptan Jacques Cousteau’nun idareciliğini yaptığı ve Prens Rainer’in büyük dedesi Prens Albert’in 1910 yılında yaptırdığı bu önemli bilimsel araştırma merkezi, Cousteau’nun yaptığı sualtı keşiflerini, gemileri ve ekipmanlarının yanı sıra, akvaryumu ile de mutlaka görülmeli.

Sonra Monaco Prensesi Grace ve Prens Rainer III ‘ün gömülü olduğu katedral ile masalsı kraliyet sarayı hep aynı semtte bulunuyor ki, burası “Rock” olarak adlandırılıyor. Oradan aşağıya indiğinizde küçük marinayı, prensliğin antika otomobillerinin sergilendiği Formula 1 müzesini ve tren istasyonunu, şehrin diğer tarafında ise meşhur Casino Monte Carlo’nun yanında bulunan, tarihi filmlerin çekildiği ve film yıldızlarının konakladığı Hotel de Paris; kısa zaman içerisinde görebileceğiniz önemli yerlerdir.

Gemimiz saat 13:00’te demir aldı ve yola koyuldu. Biz havuz başında epey bir güneşlendik. Şimdi bakalım gemi programında neler var, ona göre ne yapacağımıza karar verelim. Günlük programı elime alıyorum.
Şöyle;
Gündüz aktiviteleri:
*saat 15:00        7.katta La Cantinna Bar - İtalyan şarap dersi- Güzellik salonunda gösteri                                                                                                                     
*saat 16:00        13.katta Havuz başı Büyük Bingo – ping pong turnuvası
*saat 16:30        13.katta Havuz başı Bachata dansı dersi
*saat 17:00        13.katta Havuz başı Çizgi dansları
*saat 17:30        13.katta Aerobik

Gece aktiviteleri:
*saat 18:15 ve 19:15 “Bütün Barlarda Gala Kokteyli ücretsiz”     
*saat 19:00 – 19:45 arası “6. kat Savannah Barda Kaptan ile tanışma”  
*saat 21:00  “The Shaker Lounge da Cha cha cha dans dersleri”
*saat 20:00 ve 22:00 “Covent Garden Theatre da Glamour Show”
*saat 22:45 “6.kat Savannah Barda Karaoke”
*saat 23:15 “7.kat The Shaker Lounge Miss Orchestra (Gemi Kraliçesi seçimi)”
*saat 23:45 “14.kat R32 discoda DJ Dino”

Gemimiz kalktıktan sonra bu aktivitelerden gündüz ping pong turnuvasına ve İtalyan şarap dersine katıldım. Sonra odamıza çekildik. Bu arada gemimiz açık denizde Valencia’ya doğru yol alırken, bir ara TV’de hava durumundan rüzgarın hızının saatte 99 km olması dikkatimi çekti. Bu rüzgarı ve dalgayı hissetmiyorduk. İşte size resmi!

Yani korkmayın dalga sizi etkilemiyor. Ama dalganın etkilediği zamanlar olmuyor mu?  Olmaz mı. Tabii ki siz hassassanız tedbirinizi zaten gemi tutmasına karşı almışsınızdır.

Bu akşam Gala Gecesi. Yani herkes getirdiği en güzel kıyafetleri giyecek ve kaptanın hoş geldin partisine katılıp, kaptan ve ekibiyle tanışacak. Bu seremoni yabancılar için o kadar önemli ki. Hayret ediyorum. En şık gece elbiselerini ve smokin takımlarını giyip kaptanın kokteyline katılıyorlar ve  kaptanla tanışmak, resim çektirmek için epey uzun bir kuyruğa giriyorlar. Allah sabır versin diyorum. Ben de size işte kendi favori kaptanlarımla çektirdiğim resmi sunuyorum.

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE BATI AKDENİZ” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.       BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ - SORRENTO
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-1-bolum-napoli---sorrento

2.      BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU – LIVORNO – PISA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-2-bolum-livorno---pisa

3.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VİLLEFRANCE SUR LA MER (MONACO)
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-3-bolum-villefrance-sur-la-mer-monaco

4.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VALENCIA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-4-bolum-valencia

5.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: IBIZA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-5-bolum-ibiza

6.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: TUNIS – LA GOULETTA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-6-bolum-tunis-%E2%80%93-la-gouletta

7.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: CATANIA - TAORMINA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-7-bolum-catania---taormina

8.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ’YE DÖNÜŞhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-8-bolum-napoli%E2%80%99ye-donus

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.