Cruise ile Batı Akdeniz Turu – 6. Bölüm: Tunis – La Gouletta

Tunusun baş şehri Tunis’in La Gouletta limanına yine öğle vakti saat 13:00’te yanaşıyoruz. Esasında öğle saatlerinde gemiden çıkmak bir yerde iyi de oluyor. Çünkü bir önceki günün koşuşturmasının yorgunluğunu sabah havuz kenarında rahat rahat güneşlenerek ancak atıyoruz. Ama yine koşturma var, yine zamanımız kısıtlı. Bakalım limanda bizi neler ve kimler bekliyor.

La Gouletta limanının cruise terminalini çok beğendim. Arap mimarisinde bir çarşı yaratmışlar. Kahvehanelerinden, fıskiyeli havuzlarından, yerel tatlar ve eşyalar satan turistik dükkanlarına kadar size Tunus hakkında fikir verebilecek çoğu şeyler var. Hatta hamam ve masaj bile var. Bizim İstanbul ve İzmir liman çıkışlarımızdan çok daha iyi. Öyle organize olmuşlar ki, gemiden inen ve kendi başına dolaşacak turistlere de taksilerle tur hizmeti veriyorlar.

Nerelere gidebileceğiniz taksi durağındaki tabelalarda yazıyor ve kişi başı taksi tarifesi de belli. Biz 6 kişi (gemideki masa dostlarımız ile birlikte) kişi başı 20€ vererek Medina’da 2 saat – Sidi Bou Said’de 1 saat ve Carthage’da yarım saat kalmak şartıyla 5  saatlik bir turu aldık.

Fransızca konuşan taksi şöförü çat pat ingilizcesi çevreyi anlatarak  bizi önce Tunis’in Medina eski Pazar bölgesine getirdi ve Fransız koloni döneminden kalma Kilise önünde indirdi. 2 saat sonra buluşmak üzere randevulaştık.

Buradan 10 dakikalık bir yürüyüşle dar sokaklara dalıyoruz.

Bizim İzmir Kemeraltı veya İstanbul Kapalıçarşı türü dükkanlar, çok renkli ve çok kalabalık. Her bir dükkan sahibinin bizi içeriye çekmek için yapmadığı şaklabanlık kalmıyor. Pazarlık almış başını yürümüş. Ben tabii ki bizde az da olsa hala var olan bu pazarlık ve hanutçuluğun ve bağrış çağrışın ne kadar insanı sıktığını, başıma gelince daha iyi anlıyorum. Buralar Amerikalı ve Avrupalı turistler için cazip ve değişik yerler. Renk ve kalabalık çümbüşlü bir yer.Ama biz bunlara aşinayız tabii ki ve bir iki küçük hediyelik eşya dışında alınacak bir şey bulamıyoruz. Çünkü bizim memleketimizde herşey var, hem de daha ucuz. Aslında Avrupa’da da alışveriş işi bizim için artık o kadar cazip değil, etiketler aynı ancak Avrupa’da Euro kullandığımızdan 2.5 ile çarpıyoruz o kadar. Parası olanlar zaten bu tavsiyelerime gülüp geçiyorlardır.

Tunis’un meşhur Bardo Müzesi buraya 4 km. uzaklıkta. Dünyanın en büyük mozaik müzesi. İkinci ve üçüncü mozaik müzeleri nerelerde biliyorsunuz değil mi? Gaziantep ve Hatay’da. Eğer Hatay müzesinin depolarındaki mozaikler sergilenilebilse dünyanın 1 numarasına adaydır. Gaziantep’in müzesi de gerçi çevre yolu üzerinde olduğu için buraya müze yapmanın sakıncalı olduğunu duymuştum, ama bu yeni mozaik müzemiz de çok güzel olmuş.

Taksimizle 2 saat sonra buluştuk ve Sidi Bou Said’e doğru yol alıyoruz. Yolumuzun üzerinde Kartaca şehri kalıntılarına uğruyoruz. Fenikelilerin meşhur generali Hannibalin Romalılara karşı direnişi meşhurdur. Hatta Hannibal’in filleri ile Pirene dağlarını geçip Romalılara nasıl kafa tuttuğunu ortaokulda okumuşuzdur. Bu kahraman şehir uzun bir savaşın sonunda direnişin bedelini Romalılar tarafından tamamen yakılarak ödemiştir. Şimdi burada görülecek pek bir şey kalmamış. Kartacanın hemen komşusu olan Sidi Bou Said kasabası, deniz kıyısında Bodrum stili beyaz evleri ve meşhur villaları ile tam bir tatil kasabası. Buraları taksimiz ile dolaşıyor ve sonra turist Pazar yerinde yarım saatlik bir çay ve alışveriş molası veriyoruz.

Satıcılarla sıkı pazarlıklarımız sonucu bizle kavga etseler bile 25€ dedikleri bir şeyi 8€’ya almanın zevkini yaşıyorum. Herşeyde pazarlık edin ve sakın sıkılmayın…

Yine gemimizin kalkış saati yaklaştı. Bizim programımız da başarı ile tamamlandığına göre taksicinin parasını verip gemimize doğru yürüyoruz. Tunis’den bu pozu sizlere veriyor ve limanda Kartaca askerlerini temsil eden gruba ve develere binen yocuların resim çektirmelerine gülmeden geçemiyeceğimi belirtmek istiyorum.

Bu gece odamızda arkadaşlarımızla birlikte parti yapmaya karar verdik. Balkonumuzda İstanbul’dan aldığımız içkilerimizin artık dibini kurutmamız lazım. Geri götürecek halimiz yok . İşte size başlangıç ve son resimleri…

Bye, yarın Godfather’in adası Sicilya’da görüşmek üzere…

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE BATI AKDENİZ” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.       BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ - SORRENTO
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-1-bolum-napoli---sorrento

2.      BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU – LIVORNO – PISA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-2-bolum-livorno---pisa

3.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VİLLEFRANCE SUR LA MER (MONACO)
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-3-bolum-villefrance-sur-la-mer-monaco

4.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VALENCIA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-4-bolum-valencia

5.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: IBIZA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-5-bolum-ibiza

6.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: TUNIS – LA GOULETTA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-6-bolum-tunis-%E2%80%93-la-gouletta

7.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: CATANIA - TAORMINA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-7-bolum-catania---taormina

8.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ’YE DÖNÜŞhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-8-bolum-napoli%E2%80%99ye-donus

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.