Cruise ile Batı Akdeniz Turu – 7. Bölüm: Catania - Taormina

Catania Sicilya’nın Palermo’dan sonra ikinci büyük şehridir. Batısında Etna Yanardağı ve doğusunda Akdeniz ile çevrilidir. Sicilya’nın ilk Yunan kolonisi olan şehridir. Diğer Sicilya şehirleri gibi defalarca Araplar, Romalılar ve Normanlar gibi birçok millet tarafından yönetilmişdir. Ama en büyük yıkım, 1669 yılında yanıbaşındaki Etna yanardağının patlaması ve şehrin lavlar tarafından kaplanması sonucu 12.000 kişinin ölümü ile neticelenmiştir. Catania büyük bulvar ve meydanları barok tarzı binaları ile bugüne kadar korunduğu için Unesco Dünya Mirası listesindedir.

Piazza Del Duoma, şehrin kalbidir, ve bu  meydanın ortasında bulunan lava taşından yapılma fil heykeli şehrin en meşhur anıtıdır. Bu meydan ayrıca çok güzel olan Sant’Agata Katedrali’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde ayrıca Romalılar zamanından kalan ve çok iyi korunmuş olan mermer şehir surları ,Roma Tiyatrosu ve Gladyatör tunelleri, daire şeklindeki Odeon oditoryumu ve meşhur parkı görülebilecek yerler arasındadır. Bu gezimizde beni şaşırtanlar listesinde bu kadar iyi korunmuş bina ve kalıntıları ile bu şehri gezimiz boyunca görülmesi gereken yerler arasında birinci sıraya yükseltiyorum.

Evet şehri kısaca size anlattıktan sonra biz neler yaptık acaba. Bir gece evvelinde akşam yemek masamıza ben dersimi çalışmış olarak geldim. Yarın Taormina’ya gidecektik. Burası geçen sefer gidemediğim ancak methini duyduğum, küçük, şirin ve ışıltılı, Romalılardan kalma turistik bir kasaba.

D.H.Lawrence “Lady Chatterleyin Aşkı” romanını işte burada yazmış. Ekibim bana güvendiği için bugün gemimizden çıkınca yine her zamanki gibi en ucuz ve en iyi turu aramaya başladım. Bakın şimdi; bu 4 saatlik Taormina turu geminin tur listesindeki fiyatı 52€. Terminalde tur şirketleri 6-8 kişilik taksilerle bu tur için kişi başı 40€ istiyor, 35€ iniyor.  Hayır biraz terminal dışına gidiyorum bir taksici 30€ istiyor, gözüm kesmedi, biraz daha dışarıya çıkınca arabasını görüp beğendiğim, ingilizcesi olan bir taksici ile 25€ ‘ya anlaşıyorum. Nasıl ama! Ekip beni takip ediyor ve 6 kişi kuruluyoruz koskoca taksimize. Yallah Taormina. 1 saat yolculuk yapıyoruz. Sicilya’nın köy ve manzaralarına hayran kalıyoruz.

Taormina denizden epey yüksekte, çok güzel hem sahil ve hem de dağ tatil kasabası. Taormina’nın merkezine yukarıya teleferik veya taksi ile ulaşmak mümkün. Taormina’da da Romalılardan kalma bir anfitiyatro ve bir sürü kilise var. Ama bir ana caddesi var ki Valeria olarak da adlandırılan (Corson Umberto 1) çok şık dükkan ve kafeleri ile cazibe merkezi.

İşte taksimiz bizi buranın kuzey giriş kapısında (Porto Messina) bıraktı ve 2 saat sonrasına randevulaştık. Caddedeki dükkanların vitrinleri bizi içeri almak için adeta bize göz kırpıyor. Tabii ki girip bir çok şeyi karıştırdım. Çok değişik şeyler var. Sanatsal objeler müthiş. Fiyatları da el yakıyor.

Bu yolun sonunda Piazza Aprile’e geldik. Aşağıya doğru kuşbaşı bir bakış, ne manzara ama. Bütün İyon denizi ve Naxos koyu ayaklarınızın altında.

Yaz aylarında, Sicilyalıların hatta bir çok zengin İtalyanların evleri burada olduğundan burası çok moda bir tatil beldesi. Otel fiyatlarını sormadım bile. İki saatimiz ne çabuk da geçti. Beyaz taksimiz bizimle nasıl randevulaştı. Biliyor musunuz? Bana arabadaki ikinci cep telefonunu verdi ve 2 saat sonra arıyor, tamam mı hazır mısınız gelip alayım mı diye? Çünkü burası dağlık bir yer olduğu için arabasını başka bir yerde park etmek ve bizi de bıraktığı yerden, yani Porto Messina’dan almak zorunda. Evet turizmde herşeye organize olmak böyle bir şey işte.

Yine 1 saatlik yolculuktan sonra Catania’ya dönüyoruz ve şöförle daha önce anlaştığım Catania şehir turumuz başlıyor. Yarım saat boyunca anlatarak bizi şehri dolaştırıyor ve yukarıda size sözünü ettiğim Piazza del Duoma meydanında çevreyi ve meşhur katedrali görmemiz için yarım saatlik son molayı da orada veriyor. Güzeldi ve Catania’da daha fazla kalıp bir gece geçirmek isterdim, ama heyhat gemimiz bizi bekliyor.

Son olarak Catannia kalesini (Castello Udino) de görüp, hemencecik limana  geliyoruz ve şöförümüze paraları ödeyip teşekkür ediyoruz.

Alan memnun, satan memnun, işte turizm, işte ekonomi. Hala parasızlıktan şikayet ediyorlar, ama hovardalığa gelince memnunlar ohhh… Bakalım bugün biz kaç para harcadık 25€ kişi başı nasıl beğendiniz mi? Biz beğendik.

*** “CRUİSE İLE DÜNYAYI KEŞFETMEK İÇİN İPUÇLARI – CRUISE İLE BATI AKDENİZ” bir yazı dizisidir. Yazıların diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1.       BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ - SORRENTO
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-1-bolum-napoli---sorrento

2.      BÖLÜM: CRUISE İLE BATI AKDENİZ TURU – LIVORNO – PISA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-2-bolum-livorno---pisa

3.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VİLLEFRANCE SUR LA MER (MONACO)
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-3-bolum-villefrance-sur-la-mer-monaco

4.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: VALENCIA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-4-bolum-valencia

5.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: IBIZA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-5-bolum-ibiza

6.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: TUNIS – LA GOULETTA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-6-bolum-tunis-%E2%80%93-la-gouletta

7.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: CATANIA - TAORMINA
http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-7-bolum-catania---taormina

8.       BÖLÜM: CRUİSE İLE BATI AKDENİZ TURU: NAPOLİ’YE DÖNÜŞhttp://www.gezimanya.com/GeziNotlari/cruise-ile-bati-akdeniz-turu-%E2%80%93-8-bolum-napoli%E2%80%99ye-donus

H. OĞUZ ESEN

Yazar Hakkında

H. OĞUZ ESEN

İş güç ve çoluk çocuk işlerini bitirdikten sonra emeklik günlerimi tadında geçirmek için, sıhhat ve akıl fikir yerinde iken gezmeyi seçenlerdenim.